Vytápění
Stavební úpravy v bytové jednotce
V poslední době se velice často stává, že vlastníci ruší v bytě některé radiátory. Např. se jim nehodí radiátor v kuchyni, tak ho odstraní, aniž by o tom podali zprávu členům výboru ,,SVJ." Mnohdy se na demontáž radiátoru přijde až při opisech měřičů tepla. Je toto vůbec možné? Vždyť topná soustava je v domě nějakým způsobem vyregulována a tím dojde k narušení této soustavy. Jak postupovat proti takovýmto vlastníkům ?
Rozpočet tepla a TUV
V menším sídlišti 10–12 paneláků jsou dva z nich napojeny na 1 PST.Za r.2010 jsme byly tyto dva domy-2SVJ-vedeny jako dvě střediska SBD.Teplo i TUV byly fakturovány jako 1 ZJ-1 odběratel. Teplo bylo rozúčtováno poměry mezi 50 bytů (z jediné částky korun. Je správné, když TUV se stejným postupem nerozúčtovala? TUV se rozúčtovala nejdříve rozdělením m3 poměrem mezi dva domy a potom teprve v rámci každého domu zvlášť mezi byty? Z faktury se částka za TUV rozdělila na ZS a SS, ZS na 50:50 a SS koruny i GJ mezi dva domy podle procentního poměru, daného m3.
Kdo jsou skuteční zloději tepla
V jiné diskusi uveřejnil přispěvatel "rentier" tento názor:
"Zloději tepla jsou zjednodušeně označováni ti vlastníci , jejichž náklady na teplo jsou pod hranicí 60-ti % průměru nákladů v zúčtovací jednotce."
Tento názor nesdílím. Na rozdíl od pana "rentiera" totiž nevidím zloděje tepla v těch, kteří topí málo (nazývejme je Netopiči). Při výpočtu nákladů na vytápění se postupuje podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. tak, že kdo netopí, platí.
Stoupačky
Dobrý den, můj dotaz směřuje k odstranění nefunkčních stoupaček (přívod tepla) v mém bytě v OV. Chci dělat novou koupelku a sousedka nademnou neseouhlasí s odstraněním stoupaček i když má v bytě odstraněn radiátor a z mého pohledu dochází pouze ke schválnosti! Jaký postih mě hrozí, když ve stoupačce několik let neteče žádná horká voda k ohřevu koupelky, souseda má stoupačky na okrasu a já je při rekontrukci odstraním?
Je vyhláška 372/2001 bez výjimek závazná ?
Dobrý den Naše SVJ si po instalaci indikátorů tepla v r. 2009 odhlasovalo ( usneslo se ) , že v žádném případě nebude prováděn přepočet nákladů za teplo ( jinými slovy , že se nebude řídit odst. 4, § 4 Vyhlášky 372/2001 ).V tomto roce při rozúčtování nákladů za teplo/2010 minimálně v jednom případě překročení náklad o 90% nad průměr Výbor s odvoláním na výše uvedené usnesení odmítl provést přepočet . Považuji jak usnesení , tak jeho realizaci za zjevné porušení pravidel závazných při správě cizího majetku . Mám pravdu , nebo se mýlím ?
Ukončení osvobozeného nájemného v některých družstvech
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, uvádí v § 19 Osvobození od daně
(1) Od daně jsou osvobozeny mj. c) příjmy
- z cenově regulovaného18d) nájemného z bytů, z nájemného z garáží a z úhrad za plnění poskytovaná s užíváním těchto bytů a garáží v domech ve vlastnictví a spoluvlastnictví bytových družstev, zřízených po roce 1958, na jejichž výstavbu byla poskytnuta finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních právních předpisů,18e)
- z nájemného z bytů a garáží v domech ve vlastnictví a spoluvlastnictví bytových družstev, označovaných podle dřívějších předpisů jako lidová bytová družstva,18f) a z nájemného z bytů a garáží užívaných společníky nebo členy poplatníků, vzniklých proto, aby se stali vlastníky domů, a z úhrad za plnění poskytovaná s užíváním uvedených bytů a garáží, a to za předpokladu, že u nájemného z bytů budou dodržena pravidla regulace nájemného z bytů platná do 17. prosince 2002 týkající se uvedených bytů, pokud zvláštní právní předpis nestanoví pravidla jiná,
Vlastní kotelna
Náš dům (16 BJ) je napojen na centrální zdroj tepla a při koupi domu jsme byli nuceni převzít smlouvu Města s poskytovatelem a pokračovat v ní. Takže platíme paušál 150.000 Kč + spotřebu cca 300.000 Kč. Smlouva končí v roce 2015 a chceme vybudovat vlastní kotelnu. Dnes jsem se dotazoval na stavebním úřadě, ale nebyli schopni mi sdělit žádný postup. Prý existuje nějaká směrnice kraje jak postupovat při odpojení cetrálního zdroje a jaké podmínky se musí splnit. Můžete mi někdo poradit jaká je v této oblasti platná legislativa a podle jakého zákona
Reklamace spotřeby tepla SVJ
Dobrý den, jsme SVJ a reklamovali jsme celkovou spotřebu tepla u dodavatele. Reklamaci jsme zasílali 18. 7. 2011 a dodneška nemáme písemnou odpověď. Jen telefonické ujišťování. ČOI říká, že služby za teplo nespadají do její kompetence. Prý se na tuto službu nevztahuje §19, odst. 3, zákona č. 634/1992 Sb. o 30-ti denní lhůtě na vyřízení reklamace. Chci se zeptat – máme jinou možnost než se soudit? Děkuji Nováková
Měrné ukazatele spotřeby tepla na ohřev TUV
Řešíme v našem SVJ následující problém. Měrné ukazatele spotřeby tepla na ohřev TUV nám po několik let za sebou vycházejí cca 2,5násobně výše (0,85 Gj/m3, 0,55 Gj/m2.rok), než je stanoveno vyhláškou 194/2007 (při zohlednění tzv. nepřekročitelných limitů o něco méně). Pátrali jsme a zjistili, že tento problém vzniká tím, že jsme napojeni na výměník, který dodává teplou vodu do objektů, které mají s ohledem na svou „nebytovou“ povahu (hotel, internát)výrazně nižší průměrnou spotřebu teplé (i studené) vody na jednotku, než standardní bytovka (tedy my). Tím pádem se i podílíme mimořádně vysokým procentem na rozúčtování tepla, které vodu na teplou ohřívá. K rozúčtování dle naměřeného průtoku teplé vody dochází proto, že měřák spotřebované páry na ohřev vody je umístěn jen a pouze ve výměníku (na patách odběrných míst nikoli). Dodavatel (PTas) naše námitky nepopírá, ale hlavu si z nich nedělá. Chystáme už se na soudní spor, ale trochu těžkou hlavu nám udělali někteří „experti“, kteří upozorňují na to, že je otázka, zdali je příslušná vyhláška upotřebitelná na náš případ. Mluví se v ní totiž o budovách „nových, nebo těch, u nichž byly provedeny úpravy mající vliv na VŠECHNY tepelně-technické vlastnosti“. Otázka je, co se rozumí tím slovem VŠECHNY – zdali všechno ve smyslu tepla obecně (tj. zateplení domu i výměna stoupaček) či všechno ve smyslu tepla, které je součástí teplé vody. Jeví se nám ale jako zcela technologicky nedůvodné, (a tedy snad i v rozporu s předpokládaným záměrem zákonodárce) požadovat, aby plnění měrných ukazatelů tepla horké vody bylo vázáno na provedení zateplení pláště domu. Co si o tom myslíte? Děkuji za jakýkoli názor.
NEZÁVISLÝ ARBITR - VYÚČTOVÁNÍ TEPLA
Máte prosím zkušenosti s arbitrem ? Nemám možnost se domluvit s firmou EGÚ Praha na reklamaci. např. mi napsali i toto – cituji – vy vlastně nic nereklamujete,jen se Vám nelíbí částka ve vyúčtování…otřes jednání, došlo to na hranu urážek, takže se odmítám s pánem dohadovat a radši zaplatím odborníka. děkuji




Poslední komentáře