Vytápění
Vlastnictví komínové vložky
Dobrý den, chci se prosím zeptat jak je to s vlastnictvím komínové vložky? Ve stanovách SVJ se o ní nic nepíše. Musí si výměnu komínové vložky zaplatit vlastník bytu, který jediný danou komínovou vložku používá (a je tedy tato komínová vložka v jeho vlastnictví)? Nebo se má komínová vložka zaplatit ze společného fondu oprav (a je tedy formálně všech, i když ji de facto používá jen jeden vlastník)? Jak se nyní musí dávat nerezová komínová vložka, tak je to pro vlastníky v nižších patrech zásadní rozhodnutí. Pokud by to bylo možné, prosím i o odkaz na nějaký ten zákon či vyhlášku, pokud existuje.
polohové koeficienty
Dobrý den, Jaký má být správně použit koeficient pro stanovení započitatelné podlahové plochy pro garáže, v kterých je topné těleso a zároveň jsou umístěny pod vytápěnými byty, tedy stropem sousedí s vytápěnou místností? Předem děkuji za radu. Anna
Reklamace rozúčtování tepla
Je možné reklamovat chybně provedené vyúčtování tepla zpětně? Při rekonstrukci účetnictví od roku 2005 jsme zjistili že firma provádějící výpočet spotřeby tepla (včetně korekce) podle vyhlášky 372/2001 Sb. ne vždy korekční výpočet uplatnila jak vyhláška stanovuje. Děkuji za radu. Buček
Porušení vyhlášky MMR č.372/2991
Výbor SVJ předložil shromáždění vlastníků informaci o stávajícím rozúčtování nákladů za dodané teplo a a jeho dopady na spotřebu tepla v domě a nechal si „uložit“, aby výbor SVJ požádal Správní bytové družstvo, aby korekci (rozpočítávání vyšších nákladů než 40 % nad průměr) tepla u spotřební složky ÚT v rozdělení nákladů ÚT v roce 2010 a dále již neuplatňovalo. Správní bytové družstvo postupovalo podle tohoto pokynu a v jeho důsledku asi sedm vlastníků mělo vysoký nedoplatek za topení, u mne tento nedoplatek činil 11 tisíc Kč. Teď jsem zjistila, že výbor nepostupoval správně, protože k takovému pokynu musí mít souhlas všech vlastníků a ten bych samozřejmě nedala. Shromáždění se konalo v dubnu 2001 a nedoplatek jsem zaplatila, mám ještě nějakou možnost se odvolat nebo se musím s výborem SVJ soudit? A jakým způsobem mám postupovat, aby se tento nezákonný postup neopakoval i v příštích letech? Prosím o radu a děkuji za pomoc Daniela Jungmannová
Komu patří ventily na topení?
Dobrý den, vím, že už to tady bylo řešeno víckrát, ale potřebovala bych jasnou a konkrétní odpověď: komu patří ventily na topení? Resp.kdo má financovat jejich výměnu? Pokud správně chápu, když jsou uvedeny v prohlášení vlastníka jako součást bytu, tak on, pokud ne, tak SBJ z FO?Děkuji.
žaloba přehlasovaného vlastníka
Dobrý den,
mám dotaz, mohu se obrátit na soud jako přehlasovaný vlastník (resp. nebyla by moje žaloba zamítnuta)z důvodu nesouhlasu se způsobem rozpočítávání nákladů na vytápění, které si SVj odsouhlasilo a já s ním nesouhlasím (ještě neuplynulo 6 měsíců od schůze).Situace je taková, že v rámci centrálně vytápěné budovy si někteří vlastníci zřídili etážové topení (bez vědomí a souhlasu všech). Jedná se o 10 bytů ze 16. Jejich vlastníci si odsouhlasili, že se na nákladech na vytápění budou podílet pouze 1%. Tento stav jsem mimo jiné řešila i se stavebním úřadem, od něhož jsem obdržela sdělení (zjištěno na základě znaleckého posudku), že v budově je zachována centrální soustava a i nadále jsou vytápěny společné prostory (chodby, sklepy a garáže). Zvažovala jsem podat určovací žalobu, ale ta by byla zajisté zamítnuta, neboť se nejedná o naléhavý právní zájem.
Vytápím sousedův byt
Soused,který bydlí vedle nás tak je doma cca 2× za 3 měsíce.Teplota venku klesá a v naší místnosti hned vedle souseda je o cca 2 stupně méně než v ostatních místnostech našeho bytu.Topení mám vlastní plynové hlídané termostatem.Je nějaký paragraf,který určuje jaká min.teplota má být v neobydleném bytě(soused).Někde jsem četl 16 stupňů,ale nechci na souseda při jeho návratu vybalit blbost.
oteřené ventilace v otopném období
Bydlíme ve specifickém domě jednak stavebně a jednak složením bydlících. Cća před pětí lety jsme se z SBD stali SVJ. Koncem 90-tých let jsme, ještě pod vedením SBD, v našem domě nechali nemalým nákladem zaregulovat otopnou soustavu a na radiátory namontovali měříče tepla. Protože v našem domě bydlí aktivní lidé spolu s neaktivními, docházelo ze strany důchodců k úzkostlivému šetření teplem. Začali topit jen v kuchyních a ve zbývajících částech bytu (jedná se ve všech případech o 3+1) radiátory nepouštěli. Zastavilo se i topení ve společných prostorách.
Existují měřiče tepla také pro stropní vytápění v pneláku
Dobrý den,
neřešil jste někdo měřiče tepla pro stropní vytápění? (Máme vyvedeny 3 trubky, na nichž jsou pákové regulátory. Jinak topení je zabudované ve stropě.) Existuje vůbec něco takového?
Rádi bychom rozpočítávali spravedlivěji náklady za vytápění mezi vlastníky.
Předem děkuji za každou radu.
Markéta Zinová
Kde se montují měřiče tepla značka techem na radiator? Do středu a z jakého duvodu nebo výš a z jakého duvodu se to tak montuje.
Prosím o zaslání více fotografiji kde jsou umístěné měřiče tepla na radiátoru. Měřič značky techem.




Poslední komentáře