Vytápění
ovlivnění měřáků tepla a zjištění škody
Dobrý den, prosím o rady. Jsme SVJ a teplo máme dodáváno dálkově z teplárny. V každé bytové jednotce jsou na radiátorech umístněny měřáky a firma pravidelně chodí zapisovat stav a následně provádí vyúčtování. Součástí domu jsou i nebytové prostory, kde měřáky na radiátorech nejsou. Při poslední kontrole a zapisu jsme zjistili u několika vlastníků úmyslné poškození měřáků, kdy takto chtěli ovlivnit následné vyúčtování za teplo. Jak máme nyní postupovat. Určitě nám vznikla škoda, ale jak ji máme teď zjistit, aby jsme mohli po vynících škodu vymáhat.
ISTA
Vyůčtování od firmy ISTA nesplňuje vyhlášku 372/2001 a vyhlášku 194/2007 a otporuje dobrým mravům!
byt plocha bytu spotřební jednotky naůčtované jednotky
1 72,6 1 115,69 1934,14
2 49,07 2 050,26 1673,51
3 56,72 0 1507,76
4 30,82 1 413,8 1113,5
5 49,07 2 048,43 1672,45
6 56,72 903,26 1507,75
7 30,82 602,2 819,27
8 49,07 2 533,82 1912,80
9 56,72 699,07 1507,75
koeficient
Dobrý den, mám krátký dotaz: jsem přízemní krajní byt 3+1, prostory pode mnou se nevytápějí. Na Odečtovém listu bytu se u hodnot naměřených na čidlech u radiátorů objevuje koeficient 1, v jedné místnosti dokonce 1,111. Myslíte, že se mám ptát proč? Náš předseda není zrovna sdílný, příjemný, sympatický pán, který vám ochotně pomůže a poradí. Každopádně si myslím, že bych nějaké tepelné zvýhodnění mít měla, ne? Děkuji a přeji hezký den, Eva.
Oprava odvzdušnovacího ventilu a napojení topení na stoupačky
Dobrý den,
omlouvám se pokud se to tady již řešilo ale nepodařilo se mi to najít. Byl jsem nucen zavolat opraváře na topení, protože mi prokapával spoj mezi odvodem vody z topení a stoupačkami. Zárověn jsem si při té příležitosti dal vyměnit odvzdušňovací ventil na topení – jelikož jsem vrchní byt a po odvzdušnování se mi občas stávalo, že to taky prokapávalo – měl jsem strach aby to šlo příště zavřít. Chtěl jsem se optat, zda je oprávněné to nechat proplatit přes fond oprav v domě.
Děkuji
Rozdělování nákladů na teplo – víme, co vlastně chceme?
Zdejší diskuze k rozdělování nákladů na vytápění svědčí o tom, že mnozí účastníci diskuze nemají dostatek informací o tom, co je podmínkou správného výsledku rozdělení. Pak dochází k rozporným závěrům nebo požadavkům. Například – všechna elektronická měřidla jsou špatná, nedostatky odstraní pouze VIPA, agituje jejich dodavatel – kdy bude konečně výpočet, který bude zbaven chyb, volá další příspěvek – nedodržujme limity odchylek a vyřešíme extrémní náměry, vyzývá radikál. Takové a podobné hlasy se tu objevují. Vyvolávají dojem, že je vše v rozdělování pochybné. Současně volají po ignorování limitů, což znamená rozpor a neznalost. Limity jsou pojistkou, která má zabránit, aby chyby v rozdělení nespravedlivě poškodili některé spotřebitele. Nejdříve musíme zajistit optimální kvalitu výsledků, přestat je odsuzovat a pak teprve můžeme lépe nastavit nebo zrušit limity. Matoucí jsou příspěvky, které kritizují chyby, o jejichž podstatě nemají tušení. Nejsem povolán k osvětě v této oblasti, ale jisté zkušenosti mám a dovolím si několik poznámek.
zřízení vlastního vytápění v bytě
Dobrý den,jsme SVJ a máme společný plynový kotel.Když se chci osamostatnit,tzn.chci vlastní vytápění v bytě(z důvodu úspory),asi musím toto oznámit společenství ale je to moje věc,nemůže mi bránit anebo jak to vlastně je,jak mám správně postupovat?Děkuji za informace.Kostková
Rozúčtování tepla na vytápění bytu
Dobrý den. Jsme SVJ. Před asi třemi lety byl jeden byt v našem domě prodán a nový vlastník provedl na základě stavebního povolení rekonstrukci bytu včetně topení. Radiátory u stěn umístil tak, že k nim není možné ( na odtokovou trubku ) nainstalovat měřicí čidla. Jeho topná soustava je tak bez měření. Při rozúčtování nákladů na topení, SVJ dle příslušné vyhlášky použilo koeficient 1.6 jako násobek spotřební složky. Letos odmítá tuto praxi respektovat s tím, že byt byl de facto zkolaudován a že tudíž jeho spotřeba má být stanovena jako průměr ostatních bytů.
Vyhláška 372/2001 - §6/4 - přezkoumatelnost
Dobrý den, §6/4 zmiňuje stanovení způsobu „zjištění SS“ pokud je ITN nebo vodoměr v poruše odkazem na „klimatické období“. Stejně tak je „klimatické období“ uvedeno v §6/5a. Dejme tomu, že jsem od kalendářní-rok/05 včetně „nový vlastník“ a při odečtech před koncem roku zjistím v jedné místnosti mám nefunkční ITN. Znamená to, že rozúčtovatel který by musel použít §6/5a:
- vezme loňskou spotřebu předchozího Vlastníka …
- a rozdělí ji v poměru (=19+16+14+9 =58%) na předchozího a
zbytek na následujícího vlastníka ?
Ale jak se stanoví absolutní výše SS, kterou poměrově dělí příloha č.3 mezi oba Vlastníky ? Pokud by to měla být výše z předchozího účtovacího období – pak ta ale se domnívám, že není odvislá na chování nového Vlastníka a nový Vlastník by tak poměrově platil za chování starého ?? Nerozumím.
vyuctovani v od brezna
Dobry den,nastehoval jsem se o brezna do bytu, ale majitel chce ponas zaplatit topeni xa celej rok, v byte je pomerome meridlo, ktere neumel odecist a ted zada celou castku, pred nama bydlel tam jiny najemce .Chci se zetat ,nemel by v takovem pripade byt prumer otopu xa leden a unor snizen ?nejsou tabulky v % na kazdy mesic vytopu treba leden 19% a tak dekuji.
Vyhláška 372/2001 Sb.
Náš rozúčtovatel tepla definuje nucené teplo jako teplo, které přichází do vytápěných místností z otopné soustavy, ale mimo otopná tělesa a jde tak údajně o teplo dodávané neizolovaným potrubím ze stoupaček, případně i horizontálních rozvodů mimo vlastní přípojku otopného tělesa. Připadá mi to jako kombinace z přílohy 1. k Vyhl.372/2001 Sb.,
- místnosti bez otopného tělesa.
Nejsou stoupačky již jednou definovány v ZÁKLADNÍ SLOŽCE TEPLA -
TZN.,že tato složka vyjadřuje náklady na tepelnou energii, která může
být dodána do prostoru v místnosti bytu prostupem stěnami a přestupem
z vnitřních rozvodů tepla?




Poslední komentáře