Vytápění

Vytápění domu tepelným čerpadlem – zkušenosti s připojením a (zatím krátkým) provoze

Vložil slavekr, 19. Březen 2012 - 22:20 ::

Někde jsem si přečetl, že „zákon o vlastnictví bytů je paskvil, na jehož základě řeší několik diletantů většinou zadarmo to, co řeší právníci a týmy firemních specialistů za nemalý peníz“. Bohužel tomu musím dát za pravdu – viz naše následující anabáze s připojením tepelného čerpadla. Počátkem loňského roku jsme se jako společenství rozhodli provést celkovou revitalizaci více než 35 let starého domu. Naplánovali jsme zateplení fasády a stropů ve sklepech a garážích, výměnu balkonů, opravu střechy, ale také tepelné čerpadlo (TČ) do kotelny místo plynových kotlů. Vybrali jsme dodavatele, který zajistil i dodávku TČ. Na nás zbylo zajištění připojení. TČ mělo mít příkon cca 12 kW (což je v našem případě plné elektrizace příkon dvou domácností; elektrické sporáky s troubami, ohřev TUV je řešen bojlery), takže jsme se domnívali, že to nebude nijak složité. Žádost jsme podávali koncem května. Osobně jsem kontaktoval výrobce TČ a získal od něj všechny údaje o použitých motorech, proudech a schémata, které plzeňský ČEZ distribuce požadoval. Když se dva měsíce nic nedělo, kontaktovali jsme ČEZ a zjistili, že žádost schválili a odeslali, ale protože jsme ve stanovené 30ti denní lhůtě nereagovali, tak ji stornovali. Oni totiž při svých příjmech posílají takovýto dokument obyčejnou poštou a ten se někde cestou z Plzně do Plzně ztratil. A že musíme žádat znovu. Milostivě se nechali přemluvit, že podáme jen vlastní žádost a z té první si vezmou přílohy. Vyjádření přišlo asi za tři týdny (proč když měli vše už hotové) a nastalo zděšení (čerpadlo již bylo vzhledem k uzavřeným smlouvám namontováno). Povolili nám sice jistič o požadované hodnotě 32A, ale s vypínací charakteristikou „B“. Odborník ví o co jde, pro laiky stručně – v písmenu je skryto kolikrát větší než jmenovitý proud jistič po určitou velmi krátkou dobu snese než vypne, což je ale při spouštění asynchronního motoru kompresoru TČ velmi důležité. „Béčko“ je ale ta nejnižší hodnota (cca 3 až 5×). Výrobce má přitom ve svém vnitřním rozvaděči TČ jistič s charakteristikou „D“ – ale to vše ČEZ věděl od samého počátku. Ono je ale zřejmě pro pracovníka, který žádost řešil, strašně složité zvednout telefon, uvedený na žádosti a upozornit předem, že je nějaký problém. Následovalo usilovné jednání s příslušnými pracovníky (např. o zvýšení hodnoty jističe na 40A i za cenu zvýšení stálých plateb), nasazení různých „pák“; bohužel bezvýsledně. No křivdil bych jim – nabídli nám, že do roka udělají novou přípojku (jedná se o cca 40m zemního kabelu). Nakonec výrobce vyrobil(zdarma)pro rozběh kompresoru nový specielní „softstarter“, což je elektronické zařízení, které sníží rozběhový proud tak, aby vyhověl charakteristice jističe, a počátkem prosince jsme konečně uvedli TČ do provozu.

ZMĚNA ROZÚČTOVÁNÍ TEPLA

Vložil wolowic (bez ověření), 19. Březen 2012 - 12:23 ::

dobrý den, jsme dům o 42 bytech a máme kotelnu v osobním vlastnictví. v každém bytě je bytová stanice MEIBES která měří spotřebu tepla. mám dotaz jestli se musí rozůčovávat náklady za teplo jen podle zákonu 372/2001 Sb., nebo si může společenství odsouhlasit i jinou možnost rozůčtování? a když ano v jakém počtu hlasů? za případnou odpověď předem děkuji.

Správní trestání

Vložil Marny (bez ověření), 13. Březen 2012 - 11:22 ::

Je možné, aby přímo SVJ byla udělena pokuta podle stavebního zákona za to, že užívá stavbu bez kolaudačního souhlasu nebo je nutné pokutovat jmenovitě každého vlastníka jednotky? Jedná se o změnu vytápění domu z CZT na vlastní plynový kotel a o zajištění teplé vody. Stavební povolení bylo vydáno na jméno SVJ. O vydání kolaudačního souhlasu žádalo také SVJ, ale užívání bylo zakázáno. Samo sebou, že bez teplé vody a tepla to nejde, takže bylo zahájeno užívání bez kolaudačního souhlasu.

Rozúčtování tepla

Vložil v-kopal, 12. Březen 2012 - 12:00 ::

O rozúčtování tepla toho zde již bylo mnoho napsáno. Přesto by mne zajímalo, zda můžeme v domě snížit paušální část na 30 či 20% (oproti vyhlášce – 40%)a 70 či 80% na měřidla a to odsouhlasením většiny vlastníků. Musí být vždy striktně použity koeficienty na umístění bytu? Dům má vlastní kotelnu, je dobře zateplen a byty mají měřiče spotřeby tepelné enrgie na vstupu do bytu.

Děkuji za odpověď.

IRTN

Vložil rentier, 11. Březen 2012 - 9:39 ::

Dobrý den V bytech ( SVJ ) máme nainstalovány IRTN SIEMENS WHE 465.Z s dálkovým odčítáním hodnot . Lze nějakým způsobem zjistit , zda u některých domácností nebyl indikátor při instalaci již naprogramován ( koef. korekce hodnot ) ? Správně být neměl .Rentier

přechod na samostatnou zúčtovací jednotku

Vložil Pavel N (bez ověření), 9. Březen 2012 - 7:43 ::

Dobrý den, bydlím v domě ve SVJ, kde celkové náklady na vytápění jsou 150 kWh/m2 za rok. Dům je připojen na centrální vytápění, plášť budovy je cihelný tloušťky 50cm. Dům je už druhou topnou sezónu vybaven digitálními poměrovými měřidly. Na základě domněnky, že spotřeba je příliš vysoká, koupil jsem si měřič tepla (siemens WFN21.B111), A začal jsem ho kolovat po radiátorech. Udělal jsem si ke každému radiátoru tabulku, ze které vyplívá jasný poměr mezi napočítanými dílky a skutečnou spotřebou v kWh. Výsledkem je, spotřeba v mém bytě 31 kWh/m2 za rok.

Kotelna

Vložil SOPO, 8. Březen 2012 - 16:30 ::

V bytovém domně našeho SVJ je kotelna kterou má v pronájmu firma se kterou máme smlouvu na dodávku tepla a TUV.Chtěli bychom tuto kotelnu provozovat sami,ale firma nám tvrdí,že to nelze,protože v kotelně jsou kotle o výkonu 110 kW a takovou kotelnu smí prý provozovat pouze firma.Jestli je možnost provozovat tuto kotelnu,tak za jakých podmínek.

Vyúčtování tepla

Vložil Koktal (bez ověření), 7. Březen 2012 - 17:37 ::

Jak mám vyúčtovat teplo, když je měřeno systemem Trasco a majitelka bytu neumožní opravit závadu na regulaci. Tím pádem topení topí neustále naplno a zaznamenává jednotky. Když použiji 1,6 násobek dle vyhl.nic to neřeší a dál to poškozuje ostatní vlastníky. Situace trvá již tři roky? Koktal

otazka

Vložil Zdenek (bez ověření), 3. Březen 2012 - 8:19 ::

mame problem s ověřením řadneho vyučtováni tepla.mame 1 měřič tepla a jsme 3svj.chceme zkontrolovat m2 v jednotlivych svj jelikož Dalkie napřed rozpočte teplo na jednotlive svj podle m2 plochy a pak nam teprve sbd rozpocte naklady na teplo podle tabulek.Dvoum svj nesedi m2 a chceme kontrolu ale ani 3 svj a sbd s nami nechcou komunikovat.Jak mame postupovat.Dě­kuji Zdenek

demontované radiátory

Vložil fantovai, 2. Březen 2012 - 19:48 ::

Je možné, aby nájemce družstevního bytu 3+kk a člen družstva v panelovém (v současné době předseda představenstva) bytě měl tři roky demontované dva radiátory ze tří radiátorů. Představenstvu družstva to nevadí (nájemce topí stoupačkou a stačí mu to) a stavebnímu úřadu také ne. Jde o panelový dům, který má celkem 6 vchodů, v každém z nich 32 bytů a všechny jsou napojeny na stejného dodavatele. Porušuje tento nájemce nějaký zákon, vyhlášku? Děkuji za odpověď. Iva

Syndikovat obsah