Vytápění
plynová kotelna
Dobrý den, o plynových kotelnách se zde napsalo již mnoho. I v našem domě nechalo společenství takovou kotelnu zbudovat. Nebyl prý nutný 100% souhlas všech vlastníků – tímto argumentoval stavební úřad. Nejdříve byla stavba označena jako vybudování náhradního zdroje tepla a TUV, v průběhu stavby byl na stav. povolení změněn účel stavby na hlavní zdroj tepla a TUV. Teď je kotelna v provozu cca měsíc a výbor společenství omezuje dodávku tepla a TUV v nočních hodinách tzn. v 22.00 se přestává topit a neteče teplá voda. Ráno odcházím do práce v 6.00, topení netopí a voda stále ještě neteče.
Kdy musí vlastník obytné budovy začít topit a v jaké intenzitě?
Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli existuje zákon na to, kdy je povinnen vlastník obytné budovy pouštět nájemcům topení. Bydlím totiž na Strahovských kolejích a je tu hned několik problémů. Všechna okna jsou shnilá a netěsní – vzniká velký průvan a únik tepla je obrovský. Horké topení je ale až při teplotách pod 0°C, kolem 10°C je velmi vlažné, což dohromady s okny nemá šanci vytopit místnost. Tak vlažné topení by asi nevytopilo místnost ani s dobrými okny, protože prostě nehřeje. Ve výsledku je na kolejích neskutečný mráz, až to není zdravé.
Vyučtování teplo- neznámý počáteční stav měřičů
Prosím o radu – jakým způsobem udělat vyúčtování za teplo, když nájemník bydlel v bytě od března do září a počáteční stavy měřičů na topeních jsou neznámé? Dík za rady – jedná se už o lonský rok a taháme se o to jak kočka o koťata…
Zřízení vlastního topení v bytovce
Dobrý den, původním topením v bytovce byl v kotelně společný kotel na mazut. Po dosloužení byl kotel zlikvidován, radiátory a rozvody v bytech odstraněny a každý byt si začal vytápět přímotopy. Náš byt je nad kotelnou, která není nyní využívána. V bytovce jsou funkční komíny, revidované kominíkem, které se také nevyužívají. Vzhledem k rostoucí ceně elektrické energie a neustálé zimě v bytě, uvažujeme o změně topení. Je možné v nevyužívané kotelně nechat zřídit kotel pro jeden byt, který je nad kotelnou a udělat rozvod nového topení také jen v tomto bytě? Technicky se domníváme, že to možné bude.
Snaha o namontování měřidel tepla
Dobrý den,moc Vás všechny kteří jste znalí problému prosím o pomoc.Snažím se již dlouhou dobu přesvědčit všechny uživatele bytů (byly jsme v družstvu,v současné době převádíme byty do OV)o odsouhlasení namontování měřidel topení.Protože se ale v mnoha bytech udělaly nekontrolovatelné zásahy do topného systému,(např.někdo si uřízl radiátor,někdo si místo jednoho radiátoru namontoval čtyři,někdo si udělal podlahové vytápění napojené na rozvody, někdo si zvětšil vytápěný prostor,někdo si namontoval radiátor tam kde původně žádný nebyl atd.-bomba co?)neví vůle od ostatních namontování meřidel odsouhlasit.Já nechci, aby ti kteří si úpravu provedli, to dali do původního stavu , ale příde mi nespravedlivé účtovat teplo dle podlahové plochy.
Co se připravuje
V současné době na nás naše milá Unie chystá další drobný špek.
Vychází SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o energetické účinnosti a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES je to úžasných 85 stran.
Co je v ní to zajímavé:
- Kapitola II, článek 8, odstavec 1
V případě vytápění a chlazení, pokud je budova zásobována ze sítě dálkového vytápění, musí být na vstupu do budovy instalován měřič tepla. Také v budovách s více bytovými jednotkami musí být nainstalovány individuální měřiče spotřeby tepla, aby bylo možné měřit spotřebu tepla nebo chlazení u každého bytu. Pokud použití individuálních měřičů spotřeby tepla není technicky možné, použijí se individuální indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění v souladu se specifikacemi uvedenými v příloze VI bodu 1.2 pro měření spotřeby tepla na každém radiátoru.
měřáky na topení
Dobrý den,mohl by nám prosím někdo poradit??Jedná se o to,že naše město nechalo v r.2008 namontovat měřáky na všechna topení v bytech.Za rok 2009 proběhlo vyúčtování t.s. v pořádku podle těchto měřáků,ale v 6/2010 jsme byli jako dům prodáni jednomu majiteli a ten si udělal vyúčtování podle plochy.Nyní postupně pár lidí byty již má odkoupeno,ale bohužel to nebude většina,aby bylo možné pana majitele přehlasovat jak se bude účtovat t.s.2011.Náš dotaz zní : můžeme si nějakým způsobem my jako majitelé bytů(ze 70ti byt.j. je odkoupeno 15) nechat udělat vyúčtování tepla podle měřáků,které máme namontovány,bez toho aby se o tom muselo hlasovat?Protože v případě hlasování jsme mimo.Existuje nějaký právní předpis,ohledně měřáků?Někde jsme se dočetli,že pokud je měřák namontovám,mělo by být teplo počítáno podle něj.V domě je dost i prázdných bytů a pozůstatky po neplatičích,máme strach,že opět budeme na tyto doplácet my.Děkujeme za každou radu a možnou pomoc.
vyúčtování za teplo jen podle podlahové plochy
Dobrý den, musí se „rozúčtovatel“ dodávek tepla řídit vyhláškou 372 anebo jen vzít metry čtvereční bytu a fakturu a podle nich podělit? Mám pocit,že přesně takhle to bylo u nás uděláno. Na vyúčtování chybí jakékoliv koeficienty. Je tam jen částka uhrazených záloh a částka za spotřebované teplo. Když jsem namítla, že je třeba se při rozúčtování těchto služeb řídit zákonem a koeficienty, bylo mi odpověděno, že to už není pravda a že rozhodující je,jak si to SVJ odhlasuje. Pokud si tedy rozúčtovatel ulehčil práci a jen náklady podělil a vynásobil na metry čtvereční bytu aniž by pracoval s tím, jakou polohu byt má a s čím sousedí, je možné vyúčtování napadnout, resp.
Měřidla - počet jednotek průměr/rok
Dobrý den, dnešním rokem máme v panelovém bytě nově nainstalované měřidla na radiátorech. Rád bych se zeptal jaká je průměrná hodnota jednotek po topné sezoně na těchto měřidlech…Respektive zda jde následně přepočítat na Kč??Nevíme na kolik můžeme topit, aby jsme se při následném vyučtování nestačili divit popř. ted zbytečně nešetřili a mrzli… Díky
zima v bytech
Dobrý den, mám také problém ohledně teploty v bytech. Loni v listopadu nám byly předány byty. Přestože regulátor na topném tělese byl nastaven na 5 (nejvyšší možné nastavení) – radiátory jsou studené nebo vlažné. A v bytě je max 19 stupňů, na reklamacích mi bylo řečeno, že se jedná o novostavbu a že byt vysychá. Letos jsme začali topit už teď od října, topení běží na 3 – dopoledne je v bytě docela teplo, ale pak radiátor (i bez změny regulace) vystydne a při nastavení na 5 už je pak opět jen vlažné. Z raklamací mi přišlo vyjádření, ohledně křivek, kterému nerozumím.




Poslední komentáře