Vytápění
Měřič tepla
Mám dotaz. Je možné osadit měřidla na topení pouze v jednom bytě, když ostatní členové SVJ měřáky odmítají?
revize komínu
oprava ale revize komínu. Vložil kaiser (bez ověření), 10. Srpen 2011 – 14:33
Mám obdobný dotaz,jsme SVJ o 8 byt.jed.Každá byt jednotka je od výstavby domu vytápěna plynovým vlastním etážovým topením,takže při výstavbě budovy vede do každého vlast.bytu komím na karmu a plynové vytápění.Ale zároven je přistaven komín na pevná paliva pro alternativní zdroj vlastního vytápění.Vzhledemktomu,že jsem komín před 4roky s revizním technikem a kominíkem otevřel ve svém bytě a nainstaloval krbová kamna,jse se setkal s jedincem a jeho závistí,který trval na tom aby jsem si platil roční revize ve vlastní režiji.Toto jsem prováděl až do nové vyhlášky o topení od r.2011,kde jse písemně upozornil vedení SVJ,že když se dělají revize na všech komínech patřící do společných částech domu a hradí se vše z FO,tak se také bude dělat revize i na komínu ,který využívám k zimnímu otopu dřevem.Tuto možnost může učinit jakýkoliv z nájemníků,nebot kyždým bytem tento nevyužívaný komín prochází.Já si jenom 1× ve vlastní režiji komín pročistím,ale jinak jakmile se před topnou sezonou budou provádět revize komínů na plyn a bude toto hrazeno jako každoročně z FO ,budu požadovat i na komín jenž jsem uvedl.POstupuji správně??Předem děkuji za odpověd.
změna topení
Dobrý den,
jsme spol.vlastníků se 6 byty různých velikostí.Máme společné
vytápění na dřevoplyn.V topení se střídáme a dřevo si zajišťujeme a
zpracováváme každý sám dle velikosti bytu.Na topnou sezonu potřebujeme pro
celou bytovku asi 100 m3 dřeva. Protože jsme s manželem oba důchodci a
zpracování dřeva je pro nás fyzicky náročné,chceme se od společného
topení odpojit a vybudovat si samostatné topení /plyn,elektřina/. Můj dotaz
zní:je potřeba souhlasu 100%,nebo stačí 75%?
Děkuji. Marka
rozúčtování nákladů na vytápění
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký máte názor na způsob rozpočívání nákladů na vytápění společných prostor za situace, kdy v původně centrálně vytápěném domě dojde k odpojení některých bytů (a to bez souhlasu všech a bez stavebního povolení /tajně/ bez toho, že by se předem stanovil způsob rozpočítávání po odpojení).
Po odpojení vlastníci bytů s kotly zastávají názor, že se již náš dům vymyká působnosti vyhlášky č. 372/2001 Sb.(dle jejich slov metodický pokyn MMR č.j. 280203/2002–71 k vyhlášce č. 372/2001 Sb. uvádí, že vyhláška se vztahuje právě jenom na ústředně vytápěné budovy pomocí ucelené otopné soustavy, která zajišťuje vytápění a temperování domu jako celku), i když jsou centrálně dál vytápěny nebytové prosotry /jejich garáže a sklepy/ (zdmi prostupují trubky) a neodpojené byty. A odsouhlasili si (samozřejmě jen ti odpojení), že se na vytápění společných prostor budou podílet pouze 1%, což je samozřejmě v rozporu se zákonem č.72/1994 Sb. (§ 9a odst. 2)a dále v rozporu i s zmiňovanou vyhláškou, neboť dům je i nadále centrálně vytápěn.
Rozúčtování při nulové spotřebě teplé vody
Centrální zdroj tepla v domě (kotel) byl projektován a dimensován jak pro ohřev vody pro ústřední topení tak pro ohřev teplé užitkové vodu rozvedené do bytových jednotek. V současné době nemá žádná bytová jednotka odběrné místo teplé užitkové vody („kohout“), svislé a vodorovné rozvody teplé užitkové vody v domě nicméně jsou. Ohřev vody je řešen v jednotlivých bytových jednotkách samostatně, případně vůbec.
Jak se rozúčtují náklady na provoz centrálního zdroje tepla?
úspora - smysl
Dlouhodobým sledováním a porovnáváním jsem zjistil, že naše SVJ šetří s porovnáním 4 let bez poměrových indikátorů a 4 let s poměrovými indikátory cca 46% spotřeby tepla… Cena tepla roste u nás ve městě průměrně o 10% ročně. Vyplatí se napráskat na panel polystyren – tak jak je v módě???? a Jaká je návratnost při výše uvedeném průměrném růstu cen tepla.
Přeplatky v SVJ - "termín" (§7/5)
§7/5 Vyhlášky 372 je ve znění
Nedoplatek a nebo přeplatek vyplývající z vyúčtování podle odstavce 2 písm. h) je splatný do 7 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období. Pokud byly uplatněny reklamace, které vlastník uznal, je konečný nedoplatek nebo přeplatek splatný nejdéle do 8 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období
Jednoduché 2-dotazy:
Vyúčtování provede Vlastník (§2/g) správně do 4-měsíců (§7/1)
s lhůtou na podání reklamace 21-dní (§7/2i). 3-Vlastníci (=koneční
spotřebitelé) podají reklamaci. Reklamace je všem uznána.
Zákon & prováděcí Vyhláška
Dobrý den,
rád bych se zeptal jaký je mezi těmito 2-ma právnímy předpisy
(konkrétně mi jde o zák.458/2000 a Vyhlášku 372) rozdíl.
- Je to ve vymahatelnosti, v tom kdo posuzuje spory nebo v čem? –
prosím obecně o rozdíl mezi zákonem a její prováděcí vyhláškou.
Je nepředání správného vyúčtování za předchozí období možno vyložit tak, že po marném uplynutí lhůty dle §19/3 zák.64/1996 lze žalobou vymáhat navrácení zaplacených ročních záloh případně považovat nezúčtované zálohy za „přeplatek“ pro budoucí období – a to až do doby předání správného (s náležitostmi dle §7/2 Vyhlášky 372/2001) a tedy splatného Vyúčtování… Obojí interpretace by měla mít za následek zastavení jakýchkoli dalších plateb do SVJ – až do vyřešení reklamace.
odpojení se od společného vytápění
Bydlím v bytovém cihlovém domě, byt v soukromém vlastnictví, ve sdružení vlastníků a chci se odtrhnout od společného drahého vytápění.
Topení je zde řešeno vnějšími rozvody, tzn. že mám po bytě natažené podel stěn měděné trubky k jednotlivým topením. Takže by bylo velmi jednoduché se odstřihnout a nainstalovat vlastní el. kotel.
Bohužel topení jsou i na chodbách domu.
Zajimá mě, jak postupovat a jaká je šance platit co nejmíň za společné topení.
Vlastní kotelna a měření tepla v jednotlivých bytech
Dobrý den, jako SVJD existujeme 3 roky. Máme vlastní kotelnu (cca 108kW). Nyní je v našem společenství vyvolána vášnivá a na emoce velmi bohatá diskuze o potřebě měření tepla. Žádné měřiče zatím instalovány nemáme. A nyní k otázkám:
- Zajímá mě zda měřiče musí být na každém radiátoru(mám na mysli i žebříček v koupelně)?
- Bude v kotelně umístěn hlavní měřič?
- Jak je to s koeficienty v jednotlivých bytech?
- Jsou tyto měřiče povinné?
- Jestliže budou namontovány, tak je budeme mít navždy, nebo se to dá vrátit na původní stav?




Poslední komentáře