Vytápění
Stěhování a klimatická náročnost
STěhovali jsme se k 31.3.2010. Reálně jsme v bitě už cca měsíc nebydleli a těšili se na malý doplatek z poměrových měřidel tepla. Navíc první měsíce 2010 byly teplé. Technik správy domu provedl odečet měřidel, ač si s tím nebyl příliš jistý, zda to k něčemu bude.
Po roca a čtvrt nám konečně došlo vyúčtování za 2010 a jaký byl šok, když ve vyúčtování máme, že k měření vůbec nedošlo, že nás počítají průměrem a navíc měsíce dělí v obou složkách podle průměrné klimatické náročnosti z vyhlášky.
Podle mne je to u základní složky chyba (dělit se má podle dnů topné sezóny), což by mělo vyjít lépe. Ale nevím, jak zjistit správná data začátku a konce TS v roce 2010, případně průměrné TS. Lze někde zjitit aktuální klimatická data (byla zřejmě použita průměrná z vyhlášky)?
Korekce a neomezená spotřeba?
Při vyúčtování tepla dochází ke korekcím. Náš správce všem, kteří mají spotřebu nad 140% průměrné spotřeby na m2 bez ohledu na příčiny této zvýšené spotřeby jim podle vyhlášky spotřebu sníží a všem, kteří mají do 100% spotřebu zvýší. Tak se stalo, že vlastníkovi bytu, který měl prokazatelně v mraze několik dní otevřené dveře na balkon – odjel, zapomněl je zavřít-přispěli ti hospodární na vytápění několika tisíci. Další vlastník měl proti ostatním spotřebu čtyřnásobnou, byla mu z naměřené spotřeby odečtena víc, než polovina kWh. Je všeobecně známo, že má rád „teplíčko“, topí, větrá,ani neví, že mu ostatní připívají, je cizinec, pochybuji, že si nechal vyhlášku o vytápění přeložit.
reklamace vyúčtování
Dobrý den!
Zajímalo by mne, jakým způsobem a kde se dá reklamovat Vyúčtování
služeb. Bydlíme v pronájmu od 15.3 loňského roku, 6.6. nám bylo vhozeno
do schránky (bez jakéhokoliv podpisu o převzetí) vyúčtování, se kterým
nesouhlasím. Majitelku bytu jsme o tom informovali, ta informovala správu
nemovitostí, která to má pro naše společenství na starosti a ti jí
zdělili, že vyúčtování je v pořádku. Co mám tedy dělat – jakým
způsobem jej reklamovat?
Co se týče Vyúčtování samotného – mohl by se na něj někdo, kdo se
v tom vyzná (na rozdíl ode mne) podívat? Pokusila jsem se ho uložit do
přílohy.
Oprava komínu - průduchu
Dobrý den, prosím vás o radu.Mám problém s poškozeným průduchem komínu ve SVJ. Jde mi o to, že po revizi komínového tělesa, kterou jsem jako pověřený vlastník zajistil mi kominík zjistil závadu na zmiňovaném komínu a to takového rozsahu, že bude muset dojít k vyvložkování.Můj dotaz je zda tuto opravu hradí SVJ nebo majitel bytu který komín špatný topením poškodil.Nejsem si jistý zda komín patří do společných částí domu.Dále prosím o odkaz, který budu moci použít při schůzi. Děkuji Petr Nováček
základní složka účtování tepla
SVJ má celkem 13 bytových jednotek, které jsou vytápěné z plynové kotelny umístěné v tomto domě. V minulých létech byly vybudovány 2 bytové jednotky jako půdní vestavba. Tyto jednotky mají etážové vytápění. Týká se těchto bytových jednotek při rozúčtování tepla základní složka, v našem případě 40%? Na základě jakého právního předpisu je úhrada nutná nebo nikoli? Zákon mluví pouze o odpojení bytové jednotky od centrálního vytápění. Děkuji.
Vytápění v domě s více jak 2/3 neobsazených bytů
Hezký den. V roce 2008 jsem koupila byt v bytovém domě s osmi obytnými podlažími a se 60ti byt. jenotkami. V současné době je prodáno pouze 17 z 24 bytů v prvních třech obytných podlažích. Ostatních 43 bytů, vzhledem k tomu, že dům i jeho majitele provází špatná pověst,je takřka neprodejných. Jsme sice SVJ, ale rozhodovat nemůžeme vlastně o ničem. Vlastník nemovitosti, tedy většinový vlastník, který je současně i pověřeným vlastníkem nás ve všem přehlasuje. Největší problém je s vyúčtováním tepla. Z důvodu neprodejnosti bytů nechal vlastník domu odpojit od centrálního vytápění všechny byty počínaje 6. patrem a měřiče nastavil na „nulu“. Nulové nastavení měřičů tepla je i v ostatních neprodaných bytech. V 1. patře jsou mezi prodanými 4 volné byty a ve druhém patře 3 volné byty. Majiteli nemvitosti a současně většinovému vlastníku je účtována pouze ZS, v našem případě 50% podle podlahové plochy, protože náměry na měřidlech jsou nulové. Nám 17ti vlastníkům je část topení účtováno 50% ZS a 50% SS podle zjistěných náměrů na měřičích. Podle vyhlášky je to zřejmě v pořádku. Jenomže takto platíme za vytápění čím dál víc, protože doplácíme na všechny prázné byty, které my ostatní vlastně ohříváme a máme tak větší spotřebu tepla. Můj byt 2+kk má celk. plochu 35,5 m2 je osazen dvěma radiátory. Koupelna je bez radiátoru. V zimě a v mrazech bych se nemohla sni vykoupat, není ani 10 stupňů, takže musím přitápět elektřinou. Za rok 2010 mi přišlo vyučtování tepla na téměř 15.000 korun. V bytě o výměře 64 m2 dělá vyúčtování skoro 25.000 koru. Naše dotazy a stížnosti nejsou k ničemu, protože se nám dostává odpovědi v tom smyslu, že náklady se nám sníží, až bude celý dům obsazen a ve všech bytech se bude vytápět. Jenomže toho se nikdo z nás nedožije. Prosím o radu, zda a jak se můžeme proti vlastníku nemovitosti bránit, případně zda existuje nějaký právní předpis, který by se touto situací zabýval a řešil ji. Nejedná se pouze o vytápění, ale i o náklady na úklid společných prostor, které rovněž táhneme sami, náklady na výtah a pod.
Odpojení od cenrálního vytápění
D. den, vlastním byt- osobní vlastnictví, který je napojen na dálkové centrální vytápění, společnost-dodavatel tepla je ovšem velmi drahá a proto se chci odpojit jako JEDNOTLIVEC. Případně platit nějakou minimální částku za možnost, že to vytápění mám Jak to mohu udělat. Děkuji za rady.
p.s. pro představu, mám malý byt a platím průměrně 2000 za měsíc ať je léto nebo zima a to mám topení skoro pořád vypnuté. I kdybych měl topit elektřinou tak me to bude stát méně.
Stanovení základní složky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda základní složka musí být v rozpětí 40% až 50%? V některých příspěvcích jsem se dočetla, že mají základní složku stanovenou na 35%.Nám firma, která provádí vyúčtování, doporučila, že si můžeme zvolit podíl základní složka : spotřební složka jaký chceme, ale zdá se mi to divné. Děkuji.
Vyuctovani tepla a teple vody
Dobry den, pred par dny mi prislo vyuctovani za rok 2010. Pri rozloze bytu 52m jsem mel tyto naklady.
tepla voda predpis 4.800 naklad 9.148 vyuctovani –4348,00 teplo predpis 16.296 naklad 21.832,50 vyuctovani –5.536,50
Zda se mi to nejake podivne kdyz v roce 2009 jsem mel jeste pomerne velky preplatek.A v roce 2010 byli jeste do domu dany plastova okna, take by mohla byt celkova spotreba domu za teplo nizsi.
Muzete mi prosim poradit v cem muze byt chyba, pripadne kde se obratit s reklamaci?
Dekuji
Vyúčtování služeb
Dobrý den, chtěl bych požádat, zdali by se zde nenašel odborník, který by mi zkontroloval vyúčtování za rok 2009 a 2010. bydlím ve VP Libavá a armáda si zde dělá opravdu co chce. Pár informací: v roce 2008, kdy jsem zde ještě nebydlel byla spotřeba tepla na panelovém domě 329 GJ, za rok 2009 již 440,690. Koncem roku 2008 byla instalována plastová okna a koncem roku (listopad) 2009 byl dům komplet zateplen. Poté co jsem kontaktoval jednoho pána, který mě udělal graf s denostupni mi bylo sděleno, že takový nárůst není možný. Rok 2009 byl co se náročnosti týče podobný jako rok 2008. Tento rok mě naopak došlo vyúčtování za rok 2010, kdy spotřeba tepla klesla na průměr z let 2005–2008, tedy cca 330GJ. Jenomže, dle již zmíněných denostupňů, by spotřeba měla být vyšší, protože daný rok byl nejnepříznivější. Dále pak cena tepla od roku 2007 do 2010 se zvýšila o 17,862% a cena teplé vody markantně vzrostla o 177%. Samozřejmě, důvod proč se chci s Vámi o tento problém podělit jsou extrémní nedoplatky za roky 2009–2010 a to ve výši 20000–40000Kč. Bávím se pouze o nedoplatcích, tudíž se zálohama jsme na 40000–60000 ročně za teplo a teplou vodu. Mimochodem SEI jsem již informoval. Bylo mi odpovězeno, že v této situaci do toho nemůže zasahovat.




Poslední komentáře