Vytápění
Vlastní kotel + zatepleni + sluneční kolektory
Dobrý den,
v našem panelovém domě jsme prováhali veškeré možné a nemožné dotace. K dispozici je projekt na zateplení domu včetně sluneční kolektorů na střeše na základě kterého jsme měli před několika lety dostat dotaci zelená úsporám. Na poslední schůzi byl tento projekt rozšířen o renovaci stupaček a zbudování vlastní kotelny.
Naspořené peníze ve fondu oprav by měly padnout na stupačky a zbudování vlastní kotelny, která by dle zkušeností ze sousedních paneláků s podobnými parametry mohla přinést úsporu 60% – 70% ceny na vytápění.
Dvoučidlové IRTN
Pokud by jsme provedli výměnu stávajících jednočidlových IRTN za IRTN dvoučidlové, přineslo by to nějaké změny pro spravedlivější rozúčtování a to hlavně s ohledem na ty BJ co přetápějí, nebo na ty BJ co záměrně topí minimálně ?
Předpokládám, že se i na tyto dvoučidlové IRTN vztahuje vyhl.č.372/2001Sb., došlo by k nějakým změnám a k přesnějšímu a spravedlivějšímu rozpočítání nákladů na topení?
Je nám jasné, že ceny dvoučidlových IRTN rádio budou vyšší a proto by jsme nechtěli zbytečně platit za něco, co by v rozúčtování nic nezměnilo. Jaká značka IRTN rádio by byla vhodná a doporučovaná ?
Upřesnění 1. dotazu
Děkuji za odpověď. V mém dotazu jsem doufám vycházel z platné vyhlášky 372/2001 Sb.,$4 odst.1, kde ZS činí 40 – 50% a zbytek nákladů tvoří SS.
Z tohoto vychází i rozúčtování a k tomuto se vztahoval i můj dotaz.Firma nám rozúčtovává 40% na ZS a 60% na SS. Jsem laik a proto se nezlobte, že se ještě jednou hloupě zeptám.
- ZS 40% nákladů je rozdělena dle započitatelné podlahové plochy BJ ?
- SS 60% nákladů je rozdělena dle odečtených jednotek z IRTN s ohledem na výkon otopového tělesa, koeficientu polohy jednotlivých místností v BJ,případně dalšími koeficienty.
Doúčtování jednotek-dopočet
Dobrý den. Rozúčtování topných nákladů nám pro 28 BJ provádí firma zabývající se rozúčtováním. Topná tělesa jsou opatřena IRTN. Není nám zcela jasné (a ani firma nám nepodala srozumitelné vysvětlení), jakým způsobem se provádí dopočet jednotek u jednotlivých BJ, které se pohybují v rozmezí pro optimální stanovené hodnoty, které jsou v našem domě nastaveny na –25% (16 st.C) až +40% (27 st.C) a zda je vůbec správné dopočítávat jednotky pro ty, kteří se v tomto nastaveném rozsahu pohybují?
- Pro BJ, které nedosahují průměrné spotřeby dopočítá jednotky tak, aby dosáhly přípustné minimální hodnoty rozsahu tj. –25%. To znamená, že jednotky připočte a další úprava dopočtem jednotek se již neprovádí.(Tito parazitují na těch, kteří dodržují nastavený rozsah, tím že šetří a nechají se vytápět prostupem tepla z okolních bytů.)
Cena 1m3 TUV a měrná spotřeba TUV podle Vyhl.194/2007 Sb.
Dobrý den, v našem SVJ je cena 1m3 TUV za dům více než 300 Kč a za můj byt více než 500 Kč (9–10 m3 za rok). Myslím si,že je překračována měrná spotřeba TUV (0,45 GJ/m3). PST je ve vedlejším domě. Podle Vyhl.194/2007 Sb. použiji podle přílohy 2d) odstavec 2 = 0,35 GJ/m3 ?
Kdy a pro výpočet čeho se použije údaj 0,21GJ/m2.rok?
Pokud správce tuto měrnou spotřebu překračuje již několik let (dům je zateplen, nová okna, vedení TUV izolováno polystyrenem, dům vystaven ve II.pol.70 let, měřáky na TUV nejsou).Do TUV je dáváno větší množství GJ od platnosti Vyhl.194/2007 Sb.
vyúčtování spotřeby tepla
Dobrý den, v roce 2008 naše SVJ odsouhlasilo rozúčtování tepla na základní a spotřební složku v poměru 20:80%, zušilo polohové koeficienty a individuální odchylku určilo ve výši ±80%. Já s tímto rozúčtováním nesouhlasím a namítám, že není postupováno podle vyhlášky 372/2001 Sb.Bývalý člen výboru, který toto rozúčtování navrhl a nechal schválit namítá, že rozhodující je rozhodnutí členské schůze a že vyhláška 372/2001 Sb. se na nás nevztahuje. V našem domě jsou dokonce byty s nulovou spotřebou tepla. Ve vyúčtování tepla je položka za teplo uváděna jednou položkou bez rozdělení na základní a spotřební složku.
Odpojení od centrálního vytápění - instalace vlastních plynových kotlů
Dobrý den, bydlím v činžovním domě (rok stavby 1951), společně se 17 vlastníky BJ. Dům obývají z poloviny staří lidé. Shromáždění, neboli schůze se koná jednou za rok, v době, kdy je rozúčtování tepla a spotřeby vody. Na těchto setkáních se vždy strhne hlasitá vášnivá diskuze několika jedinců a většinou se nic nevyřeší. Jediné, co se podařilo odhlasovat je rekonstrukce nové střechy (fond oprav je prázdný). Celý dům i organizaci akcí řídí neúplné SVJ (2 lidé). Na poslední schůzi se řešila změna otopného systému. Máme centrální vytápění a pár jednotlivců by si chtělo pořídit a instalovat své vlastní plynové kotle. Vyhrožováním ze strany těchto lidí, že pokud na to někdo nemá, ať se odstěhuje, se přidali i ostatní „ovce“. Společně s 5 lidmi nesouhlasím, neboť jsem nebyla podrobněji informována o nákladech, návratnosti, vytápění sklepních prostor, bezpečný provoz a pod.). Jedním z důvodů nesouhlasu je také nedostatek finančních prostředků na pořízení vlastního vytápění.
Vytápění - rozúčtování nákladů pro byty, které neodebírají centrální teplo
v našem společenství vyvstal problém, který již nejsme v rámci našich sil schopni řešit a rádi bychom získali právní podklad možného řešení problému.
V SVJ je 16 bytů, v průběhu roku 2010 si většina bytů zřídila nový způsob vytápění svých bytů a neodebírá tak teplo z centrálního vytápění. Podotýkám, že jednotky se neodpojily od centrálního vytápení, pouze odebírají teplo jinde (10 odpojeno, 6 zůstalo), další 2 přislíbily odpojení během blízké doby.
Na schůzi SVJ jsme si odsouhlasili, že místo 40 % příspěvku na teplo budou „odpojené byty“ přispívat pouze 1 %. (Souhlasilo 9 z 10 přítomných vlastníků, tedy nadpoloviční většina)
změna otopné plochy bytu
Dobrý den, zjistili jsme, že v SVJ máme špatně nastavenou otopnou plochu některých bytů. Tzn., že spotřeba tepla se nepropočítává správně. Někde je spatně spočítaná otopná plocha, ale také je případ, že vlastník na chodbě odstranil topení zcela a tvrdí, že tam topit nepotřebuje. (prohlášení vlastníka je správně. Jak můžeme postupovat? Díky.




Poslední komentáře