Vytápění
přechod z odpařovacích na elektronické měřiče tepla - výše vyúčtování
Dobrý den, ráda bych se zeptala na zkušenosti. Teď nám byli v bytě vyměněny RTN z odpařovacích na elektronické, a ráda bych věděla jaké jsou zkušenosti, následně u vyučtování. Zda si spíše připlatíme, nebo ne? Máme jižní byt, takže odpar byl i v létě. A také kvuli dětem, topíme celý den(ne na plno).
Chápu že se nedá jednoznačně odpovědět, že záleží na topné sezóně, atd.
Děkuji
Svévolné odpojení od centrálního vytápění
Prošel jsem všechny diskuse k tomuto tématu. Bohužel jsem však nalezl pouze dotazy, kdy si majitel zřídí, nebo chce zřídit jiné vytápění. Rád bych popsal jiný případ, kdy se majitel odpojil a žádné topení nenainstaloval. Prostě krade teplo. Podle vyhlášky 372/2001 by měl platit pouze ZS. Mohlo by se na něj pohlížet i tak, že má nižší spotřebu než průměr a počítat mu 60%. I to se mi jeví pro něj výhodné a ostatní doplácejí. Vzhledem k tomu, že nemáme indikátory tepla, napočítali jsme mu stejně jako ostatním podle plochy. On podal reklamaci a žádá účtovat pouze základní spotřebu. Jedná se o provozovnu s obrovskými výklady s jednoduchými skly, kde i toto nakradené teplo odchází pánu bohu do oken. Na základě jakého ustanovení je možno reklamaci odmítnout?
Teplo ze společné kotelny je nedostatečné. Musíme dotápět krbovými kamny. Jak rozpočítávat náklady na teplo?
Teplo pro náš byt pod neobydlenou půdou ze společné kotelny ze sklepa je
nedostatečné. Musíme dotápět krbovými kamny.Nákup dřeva,eko
briket…něco stojí. Dali bychom přednost pohodlnému ústřednímu
topení,ale kvůli jednomu bytu se nepřitopí.I nápad s odpojením od
společného ústředního topení k vlastnímu ú.t.,byl zamítnut.
Tak jsme na vlastní náklady investovali do zvětšení
radiátorů,zateplení,…a nakonec do kamen. Nenemáme v domě vyváženou
topnou soustavu, nemáme měřáky tepla,nic kolem topení se neřeší a není
prý potřeba. Pokud se zkusilo topit více (pro nás dostatečně), ostatní si
topení nestlumí a stěžují si na teplo a větrají. Máme se více oblékat
nebo otužovat-topit více se nebude.
Zprovoznění komínu
Dobrý den, zajímalo by mne, zda je soused povinen umožnit zprovoznění a následné používání našeho komínu. Chceme zprovoznit starý komín, náklady na vyvložkování a frézování poneseme klidně samy, nicméně soused při rekonstrukci podkrovního bytu průduch komína ucpal, zřejmě trámy a podlahou. Dle kominíků brání našemu komínu 30 cm vrstrva nejasné hmoty. Otázka zní, zda můžeme použít vrták a průduch provrtat, což by s sebou neslo riziko poškození sousedovy podlahy,nebo zda je povinen nás pustit do bytu a umožnit přístup do komína a probourání z jeho stěny. To by pochopitelně vyžadovalo rozbití jeho stěny. Kamna do bytu opravdu chceme, proto náklady na opravu stěny poneseme. Zajímá nás naše právo. Vlastnictví komínů nemáme nikde písemně nadefinováno, ale v domě hovoříme tak, že komíny jsou ve vlastnictví společenství.
zima na chodbách a ve společných prostorách
Dobrý den chtěla jsem se zeptat, bydlím v bytové jednotce o 3 patrech,která není vytápěná, vzhledem k tomu, že bydlím v přízemním bytě, je chlad ze sklepních prostor a z chodeb znát, navíc máme sousedku, která větrá, a neustále nechává otevřené dveře do „sušárny“ kde se netopí,venkovní dveře moc netěsní vzniká průvan, v těchto dnech se teplota na chodbě pohybuje kolem 5°C.Jsme SVJ, bohužel v přízemí bydlím sama další dva byty jsou neobydlené, tudíš jsem jediná kdo si na chlad stěžuje, nepomohla ani domluva ani zavírání dveří do sušárny naopak, sousedka, která je v důchodu a nemá co na práci, sleduje kažý můj krok, ví že dveře do sušárny chodím zavírat a nelení je jít hned otevřít dokonce to zašlo tak daleko, že v momentě kdy jsem dveře zavřela tak už mi stála za zády křičela na mě, držela mě za ruce a ať ty dveře otevřu
Kalorimetr souseda
Dobrý den,
nedávno jsem zjistila, že mi správce účtuje spotřebu kalorimetru sousedního bytu a mou spotřebu platí soused. O situaci jsem informovala správce a čekám na návrh jeho řešení, ale zajímalo by mě, zda má právo na ně případně požadovat nedoplatek za dobu kdy mi byla účtována cizí spotřeba. Děkuji Vám
Náprava újmy způsobené netopícím sousedem
Nechci vyvolat obecnou diskuzi k dělení nákladů na vytápění. Vyjadřuji se pouze ke stížnostem na důsledky nedostatečného vytápění bytů pro sousedící byty a možnosti jejich odstranění. Sám považuji za účinnější řešení technické, které odstraní nejen škody sousedů, ale také možné škody na budovách. Vědomosti vlastníků o podstatě rozdělování nákladů na topení jsou zřejmě velmi nedostatečné, když jsou schopni podporovat návrh, který před nedávnem uvedl pan „OK“, řešit tento problém zvýšením základní složky na 70%. Schůdný postup naopak zmínil stručně pan „lake“ a získal zájem nejméně jednoho účastníka diskuze, který se zajímal, jak by mohla vypadat úprava výpočtu rozdělení, která by pomohla problém řešit.
Vytápění chodby domu
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je povinnost SVJ vytápět chodby v domě a na kolik stupňů. W.
sousedé netopí
Dobrý den,
bydlím ve 3 patře třípatrového staršího domu v SVJ. Každý byt má své topení, většina ještě staré Wafky. My máme nový plynový kotel, který jede na maximum, přesto mám v bytě 17 stupňů. Od podlahy nás zebou nohy a to nemluvím o účtu za plyn:(Jde o to, že oba byty pode mnou v topné sezóně netopí. Jeden byt je dlouhodobě prázdný a jeden je obýván pár dní v roce. Mohu se nějak domáhat, aby vlastníci bytu topili, když tam vlastně nebydlí? Ve stanovách to není.
Děkuji Marková
Energictký štítek pro prodej bytu
Dobrý den,
jeden vlastník v našem SVJ začal přes realitní kancelář prodávat byt. Makléř po něm požaduje energetický štítek domu a prý pokud ho nemáme, tak chce podepsat jakýsi dokument potvrzující neexistenci takého štítku.
Jelikož se od vlastníka bytu jedná o hurá rychloakci na tento víkend, nemohu si jeho informace přesně ověřit. Nedokázal by mi někdo popsat současný stav okolo energetických štítků a jak by mělo SVJ postupovat.
Popravdě jsem tomu zatím nevěnoval žádnou pozornost.
Děkuji




Poslední komentáře