Vytápění
VYÚČTOVÁNÍ TEPLA
Dobrý den,mám dotaz k vyúčtování tepla v bytovém domě.Dům má osm bytů(zrcadlově stavěné),je celý podsklepený a má půdní prostory.K topení využíváme centrální topení,kde je hlavní měřák a dále každý byt má svůj vlastní měřák(vše je ve sklepě).K vyúčtování za odebrané teplo používá vlastník(městská výtopna) hlavní měřák.Jak správně vyúčtovat teplo mezi tyto byty?Platí v tomto případě poměr 40–60%,nebo můžeme jako společenství vycházet z měřáků pro každý byt+rozpočítat úniky?Děkuji.
Zrušení měřidel tepla
Dobrý den,
v domě o 18 bytech jsme se dohodli o nainstalování měřidel tepla. Po vyučtování všichni až na 2 byty dopláceli. Na schůzi řekl předseda, že se to zruší a odinstaluje a přejdeme na starý způsob kde se rozůčtovalo podle plochy bytu. Mám otázku, zda může předseda odstranit měřidla nebo ne a pokud může musí všichni souhlasit nebo stačí většina? Děkuji.
Montáž poměrových měřičů na radiatory.
Chci se zeptat zda od roku 2014 bude povinná montáž poměrových měřidel v bytech kde vytápění 18 bj zajišťujeme vlastní kotelnou.Doposud rozpočítávání tepla je nám děláno správcem SBD podle výměry bytu.Jsme vlastníci BJ.Správa SBD nás informuje,že od roku 2014 je to dané zákonem.Pokud někdo může a objasní tento problém budu rád.Děkuji.
úspora UT/GJ po zateplení
Je možné aby úspora tepelné energie (v GJ) po zateplení pláště a opravě balkonů u dvanáctipatrové budovy činila 36%?
Jedná o zateplení standartními materiály tj. do 7. patra polystyren fasádní 10 cm od 8. patra zateplovací vata 10 cm.
Vytápění je centrální dálkové. Jedná se dvě jinak identické budovy se stejnými ostatními stavebními prvky.
odpojení od centrálního vytápění
Dobrý den, při rekonstrukci našeho řadového domku jsme se se souhlasem družstva odpojily od centrálního dálkového vytápění. Máme kvůli úspoře za topení vlastní kondenzační plynový kotel, oproti původnímu stavu zateplenou půdu. Jsme řada patnácti domků, tak že společné máme jen štíty se dvěma sousedy, přesto na nás družstvo požaduje platbu za topení rozpočítanou podle čtverečních metrů jako v bytovém domě. Je to od družstva oprávněné, mohu se proti takovému jednání nějak bránit? Nebo to že jsem investoval do zateplení a vlastního lepš
Stanovení záloh podle zákona
Dobrý den,
nedávno jsem se dostal do výboru a zjistil jsem zajímavé věci… Dlouhodobě je v našem SVJ problém s výběrem záloh ve stanovené výši tak, abychom se během roku nedostávali do situací, které pak řešíme požadavkem na vlastníky na mimořádné příspěvky. Když jsem pak byl nucen procházet sestavy od správce, zjistil jsem, že někteří mají zálohy na teplo stanoveny neskutečně nízko. Když tady pak pan lake uvedl v nějaké své reakci, že by záloha minimálně na teplo a teplou vodu měla být stanovena dle §3/3 vyhlášky 372/2001, nelenil jsem a zjistil že ty naše předepsané zálohy naším správcem rozhodně neodpovídají uvedenému §. Když jsem se na to ptal předsedy, řekl že to je kompetence správce. Správce mi pak řekl, že takto jim to prostě stanoví program na PC a že jen já jsem teď nespokojen. Tím mne rozesmál… ale taky naštval
Komín končící pod střešní krytinou
Hezký den. Před 2 roky jsem si zakoupil byt ve zděném domě , 3 vchody x 8 nájemníků .Já obývám prostřední vchod.V rámci šetření a „příjemného tepla“ jsem si chci pořídit krbová kamna , které by bylo možné napojit na samostatný komín. A nyní co mne zajímá: Komín k mému překvapení končí na půdě cca 30 centimetrů pod střešní krytinou. SVJ v minulosti pravděpodobně šetřilo a střešní krytinu (tašky) udělalo v celku. Kdo by to měl finančně hradit – úpravu střechy a vyzdění komínu do požadované výše . Je to věc dohody s SVJ ? Nezáleží na tom,jak je to v projektové dokumentaci?
zohlednění polohy místnosti v rámci vyúčtování nákladů na vytápění
Dobrý den, chtěl bych se informovat jak postupovat pokud nesouhlasím s koeficientem zohlednění polohy místnosti v rámci vyúčtování nákladů na vytápění. Na nárožní místnost cihlového domu ze 60. let bez zateplení je pouze 15 % na spotřební složku, což vůbec neodpovídá reálným nákladům na vytápění místnosti. Při hledání na internetu jsem našla hodnoty vyšší cca 25 %. Protože provádějící vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj 372/2001 Sb. neudává přesný postup stanovení výpočtu koeficientu, chtěla bych vědět, jak se postupuje. Předseda SVJ mi nebyl schopen říct, jak k oněm 15 % došli. Jak postupovat, pokud chci, aby byly koeficienty přepočítány? Předpokládám, že jde pouze o teoretický výpočet zohledňující použitý materiál stěn, orientaci místnosti ke světovým stranám atd. a nevychází se z reálních dat. Lze však změřit náklady na vytápění konkrétní místnosti?
Základní a spotřební složka
Dobrý den,
před týdnem jsem se dozvěděl na schůzi, že nám výbor nařídil platit základní složku 50% a spotřební taky 50%, ikdyž několik domácností z našeho vchodu chce základní 40%. Je nás ve vchodě 9 bytů a máme samostatnou kotelnu. Každý vchod ze 4 vchodů má samostatnou kotelnu. Někde jsem četl, že si můžeme zvolit kolik chceme procent od 40–50 dáno zákonem, ale co jsem se nedozvěděl je, kolik procent hlasů musím sehnat abych přehlasoval výbor z 50 na 40 procent základní složky. Když nás je 9 bytů, stačí mi 5 bytů, tudíž nadpolovina?
kotelna
dobrý den,jsme svj –24byt.jednotek-máme v panel.domě kotelnu na dálkové vytápění.nyní nám 2.svj.které s námi bydlí v panel.domě-má 33byt.jednotek,navrhuje,abychom spolu udělali plynovou kotelnu,protože nemáme ani jeden peníze,museli bychom si vzít úvěr.je nutné,aby si každé svj vzalo úvěr na polovinu náklad,nebo je možno financovat jen z jednoho úvěru-už třeba v případě dotací.jak bychom to potom rozpočítávali,myslím úvěr,musí to být ošetřeno právníky?děkuji za odpověd fanoušek




Poslední komentáře