Teplo ze společné kotelny je nedostatečné. Musíme dotápět krbovými kamny. Jak rozpočítávat náklady na teplo?

Vložil Jan A. (bez ověření), 27. Leden 2013 - 22:28 ::

Teplo pro náš byt pod neobydlenou půdou ze společné kotelny ze sklepa je nedostatečné. Musíme dotápět krbovými kamny.Nákup dřeva,eko briket…něco stojí. Dali bychom přednost pohodlnému ústřednímu topení,ale kvůli jednomu bytu se nepřitopí.I nápad s odpojením od společného ústředního topení k vlastnímu ú.t.,byl zamítnut.
Tak jsme na vlastní náklady investovali do zvětšení radiátorů,zate­plení,…a nakonec do kamen. Nenemáme v domě vyváženou topnou soustavu, nemáme měřáky tepla,nic kolem topení se neřeší a není prý potřeba. Pokud se zkusilo topit více (pro nás dostatečně), ostatní si topení nestlumí a stěžují si na teplo a větrají. Máme se více oblékat nebo otužovat-topit více se nebude.

Jak rozpočítávat náklady na teplo? Abychom měli přibližně stejné teplo (22stupnů v obýváku), dotápíme si kamny. Naše návrhy (jako jediného bytu) jsou vždy zamítnuty. Co s našimi náklady na dřevo? Určitě nám je do společných nákladú nezapočítají,pro­tože nám doporučili otužování a né pořídit si kamna. Pomohla by nějaká stížnost,rada,úřad? Co by donutilo,aby naše náklady byly rozpočítány do společných nákladů? Díky za radu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil kosir, 28. Leden 2013 - 22:16

  Pane Jane A., takový zákon existuje ?! T.zn., že když budu na př. celou sezonu mimo a ve svém bytě nebudu prokazatelně vůbec topit (máme měřáky), tak musím zaplatit polovinu nákladů ? To snad ne.

  Vložil Jan A. (bez ověření), 28. Leden 2013 - 23:44

  Pane Kosir,bohužel ano. Je zde mnoho diskuzí o tom. Stručně:asi 50procent nákladů se rozpočítává mezi všechny (úplně všechny) dle rozlohy a zbytek je až dle měřáků.

  Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 28. Leden 2013 - 16:15

  …nám doporučili otužování a né pořídit si kamna. Pomohla by nějaká stížnost,rada,ú­řad?…

  • předpokládám že jste Vlastník v SVJ
  • jaké mají panovat teplotní poměry v bytě určuje vyhl. č. 194/2007 Sb.
  • odpovědnost za dodržování má vůči konečným spotřebitelům SVJ.
   Nedohodneteli se tedy se SVJ na dodržování zákona tj. že Vám účtovanou službu bude dodávat v rámci platné vyhlášky, podejte v první instanci stížnost na nedodržování ustanovení vyhlášky na SEI. Druhým krokem bude žádost na SVJ aby Vám prokázali že Vám službu poskytují a v jakém rozsahu. Třetí krok bude z Vaší strany STOP-placení nedodaných služeb. A čtrvtým pak zápočet Vašich nákladů vytápění, neboť jste plnil za SVJ co podle práva mělo plnit samo a což lze vyložit jako „náklady nutné na odstranění havarijního stavu topné soustavy“.

  Neználek

  Vložil Jan A. (bez ověření), 28. Leden 2013 - 23:19

  Díky za radu pane Neználek. Před tím než jsme si pořídili kamna nemohu tvrdit, že nikdy nebyla dodržena vyhláška o teplotě v bytě.O přitápění jsem se ale musel neustále prosit až doprošovat,pos­louchat urážky,rady o oblékání, otužování…Při těchto hádkách jsme zjistili onu rozdílnost našich teplot.Sousedé měli o 2–3st.více.Přitápělo se dle nálady jednou tak pak zas tak. Teplo bylo jen po předešlé hádce,ale jen asi 2dny.Pak už nepomáhalo nic.

  Po instalování kamen si udržuji teplotu v obýváku kol.22st.a bez hádek.Bohužel už musím dotápět každý den. Topení stlumili co nejvíce-jak sami potřebují a nastavili co nejdelší noční útlum. Nyní kdybych nepřitápěl rozhodně se vyhláška o teplotě v mém bytě nedodrží. Kdybych dotápěl jen občas dřevo bych si hradil sám. Ale neboť musím každý den, chci náklady započítat do společného.

  Pokud společenství zjistí, že jsem se obrátil na SEI. Tuším, že přitopí,jen aby dokázali, že si vymýšlím a do topením není třeba investovat.Ale asi havarijním stavem bych to nenazval. Přesto zkusím váš postup.Díky moc zdravím.

  Vložil kosir, 28. Leden 2013 - 15:42

  Píšete, že máte možnost se odpojit od centra. Vřele doporučuji, odřízněte se od stoupaček /ty pak zaslepit/ a napojte si radiátory na svůj zdroj /kotel/. Podle mého názoru nepotřebujete svolení SVJ, je to obdoba plynu nebo elektřiny. Od stoupaček směrem k bytu je vše vaše. A přestaňte platit za společnou spotřebu tepla.

  Vložil Jan A. (bez ověření), 28. Leden 2013 - 17:47

  Pane Kosir, díky za názor. Nejradši bych to udělal a měl klid. Jenže je tu povinost daná zákonem, že nadále budu muset přispívat do společného vytápění asi 50ti procenty kvuli prostupu tepla.Naše společenství mě už informovalo. Kdosi zde na portálu to přirovnal ke slepici, která snáší zlatá vejce. V tomto případě by naše společenství ihned jednalo, proto jsem od toho upustil. Kdybych mohl tento zákon také uplatnovat a chtít i já 50ti procentní „příspěvek od domu“(vždyť prostup tepla je také oboustraný) tak bych do toho šel.Diky

  Vložil Magister, 31. Leden 2014 - 13:08

  Varuji vás – vlastník jednotky se sám nemůže odpojit od centrálně dodávaného tepla v rámci SVJ, pokud je dům takto kolaudován. Šlo by o neoprávněný zásah do otopné soustavy a to by mohlo být hodně drahé… Můžete se přes různá řízení domoci řádného odpojení, ovšem i tak budete zřejmě platit základní složku nákladů na teplo. Samovolné odpojení rozhodně nedoporučuji.

  Vložil tomassovak, 13. Květen 2014 - 14:41

  A co kdyby došlo ke změně kolaudační stavu? Když se bude vybudovávat vlastní kotelna? Může se někdo svévolně odpojit? Když již nebude CZT?

  Vložil Magister, 14. Květen 2014 - 7:06

  Jistežě to jde. Ale nejprve se musí na Shromáždění domluvit vlastníci, že tento postup chtějí. Následuje debata o tom, jaký zdroj zvolit, jak se bude regulovat a obsluhovat a zejména kdo jej pořídí a zaplatí. Samozřejmostí je i shoda na tom, jak budou stanovena pravidla pro výpočet ceny a vyúčtování tepla. Pak je na řadě stavební úřad. Nezapomeňte upravit prohlášení vlastníka – otopná soustava nemusí být pak společná…

  Jestliže odpojení schválí ostatní vlastníci a potažmo stavební úřad, je vše v pořádku. Jestliže se někdo odpojí svévolně, je to špatně.

  Vložil tomassovak, 14. Květen 2014 - 22:21

  Když máme otopná těla stále v bytě? Ale nepoužíváme ústřední vytápění? To potom nebudeme mít nic legálního. Stavební úřad chce 100%. Dle stavajících stanov k přijetí usnesení o zmněne účelu užívaní je potřeba všech. Jak to chápat? Jako 100% přítmných nebo úplně všichni vlastnící? Pokud se jedná o jiný zdroj je to jiný účel užívání? Co pro to mám udělat aby se změnilo prohlášení vlastníka? Pokud dojde ke změna na domovní tak si necháme vytápění změnit. Postačilo by 3/4 všech v našech vchodě nebo muselo by to být sepsáno ve smlouvě, že vlastníci celého bytového domu souhalsí alespoň v 81 členů? I když jsou spoluvlastníků více? Pokud ve práva mají vztahov k jendomu vchodu je tak celkem 23 bytů. Potom postačuje dle podlahové plochy?

  Vložil Petr87, 27. Leden 2013 - 22:47

  Vaši sousedi na patře s topením problém nemají? Pokud ne, tak zřejmě na Vaší stoupačce bude nějaký technický problém, který by se měl zjistit a vyřešit.

  Vložil ??? (bez ověření), 28. Leden 2013 - 12:04

  „odřezávánání registrů sosedů“

  ???

  Vložil Jan A. (bez ověření), 28. Leden 2013 - 10:17

  Díky za názor pane Petře. Sousední byt je neobydlen. Asi problém nemají. Technických problémů je tu víc (odřezávánání registrů sosedů,ventily,tlak-expanzní nádoby…)Nikdo tu topení,„měřáky tepla“,prodej půdy,další zateplení… nechce řešit. Dům je z roku 1940 a asi před 20ti lety jsme zbudovali kotelnu jinak bez zásahů-vše původní. Bohužel topení rozumím jsem topenář,revizní technik plynových zařízení.Sám ale nic neovlivním. Do kotelny nemám přístup.Nejhorší je srážka s blbcem.Takže naše (neodvolatelné) předsenictvo složené ze 4žen zjistili problém-jsme to já. Vše ostatní jsou zbytečné náklady-oni teplo mají.Již jsem(po 9letech) nevydržel a všechny poslal kamsi a raději instaloval kamna. Prosím o radu co s tím dřevem? Díky.

  Vložil Jan Dlák (bez ověření), 30. Leden 2014 - 19:23

  Také mám podobný problém, který řeší krbová kamna, povedlo se vám to nějak dořešit.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".