kotel ve sklepě
Dobrý den, chtěl bych se zepat, zda si majitel bytu v SVJ může nainstalovat kotel ve svém sklepě. A zda může přes zbývající sklepy vést odpady. Děkuji za odpovědi.
Co znamenají výrazy „ve svém sklepě“ a „zbývající sklepy“???
Přečtěte si prohlášení.
Přečtěte si prohlášení.
Přečtěte si prohlášení.
Justitianus
Nájemce nemá žádná práva ani ohledně instalace kotle, ani ohledně vedení odpadového potrubí. Případné změny technických sítí a stavební úpravy cizího majetku je povinen předem dohodnout s vlastníkem (pronajímatelem) bytu.
Justitianus
☀ Pro P_V
Nemá smysl rovzíjet zde jakési fantastické teorie. Sklepní koje je jen část prostoru ve společné místnosti domu. V žádném případě to není jednotka – to je nesmyslná domněnka. Samozřejmě to nemůže být ani součást bytu – byt se skládá z místností a kóje není místnost. Číst § 2236 odst. 1 občanského zákoníku!!!
Vlastník bytu má nejspíše pouze právo užívat výlučně prázdný prostor kóje jako „příslušenství bytu“, případně jako „výlučně užívanou společnou část“. Stejně by užíval i jiné prázdné prostory, které nejsou místnostmi: balkon, lodžii, terasu, parkovací stání.
☀ Pro Zdeňka/Zdeničku
Vlastník jednotky nemá právo měnit společnou místnost na kotelnu, umisťovat tam plynový spotřebič, tahat tam trubky přívodu plynu, prorážet do zdí díry pro přívod vzduchu a odtah spalin, ani vést tudy odpadové potrubí vody či jiná potrubí.
Ať si pořídí rodinný dům. V něm si může dělat ve svém sklepě co mu bude libo.
Justitianus
Uvědomte si prosím, že zdejší tazatelé ne vždy nepoužívají přesnou terminologii. Takže když někdo napíše kóje, může to být dřevěná klec, stejně jako malá skladová místnost ze stavebního hlediska.
Ne, tohle mudrování od Vás neberu.
Z čeho usuzujete že „si neuvědomuji že zdejší tazatelé ne vždy nepoužívají přesnou terminologii“?. Co Vás vede k tomuto tvrzení? Co konkrétně se Vám nelíbí na mých odpovědích Zdeňkovi/Zdeničce?
Tazatel Zdeněk/Zdenička ode mne dostal (hned v úplně první odpovědi této diskuse) žádost o upřesnění – otázal jsem se co míní slovem „sklep“ a k tomu jsem poradil aby si to našel/našla v prohlášení. Dodnes neodpověděl/neodpověděla. Jen místo slova „sklep“ začal/začala používat slovo „kóje“. Tazatel Zdeněk/Zdenička nadále nereaguje a nesděluje o co jde, ani nenapsal/a to hlavní – co o tom mají uvedeno v prohlášení.
Rozdíl mezi sklepem (místností) a kójí (vymezený neuzavřený prostor uvnitř místnosti) jsem vysvětlil v příspěvku „Kotel ve sklepě 5“. Ten rozdíl není jen v oblasti stavební, ale má dopady zejména v oblasti vlastnického a užívacího práva. Máte k tomu něco?
Justitianus
Je ta kóje jeho, jako nebytová jednotka nebo součást jeho bytu, nebo je to společná část domu přenechaná jemu do užívání?
Bude to kotel plynový, elektrický, atomový nebo jaký?
„kotel ve svém sklepě. … přes zbývající sklepy odpady“
Pokud jde o kotel ve sklepě, tak je otázka, jak byste ale vedl „roury“ do vašeho bytu, pokud nebydlíte přímo nad „svou“ sklepní kójí ?
Jaké „odpady“ ?
S kotly ve sklepě jsem „se setkal“ v tzv. bytovkách v jisté obci, kde není centrální vytápění ani plyn. Vy jste tento případ ?
Nejvyšším rozhodovacím orgánem v SVJ je shromáždění, to má právo rozhodnout. Justitianus správně radí zjistit co se píše o sklepních kójích v platném Prohlášení. Pokud dobře vzpomínám ze zdejší diskuse, někde „patří“ sklepní kóje k bytu. Otázka je zda je na katastru platné Prohlášení (pokud bylo měněno) ale platné by měli mít (aspoň předpokládám) vlastníci (aspoň část týkající se jejich konkrétního bytu a společných částí).
Poslední komentáře