tepelné čerpadlo na zdi bytovky

Vložil Pavel1977, 5. Květen 2025 - 7:04 ::

Dobrý den, můj strýc před dvaceti lety namontoval na venkovní stěnu tepelné čerpadlo. Mezitím byt zdědil muj otec a posléze já. Nyní protože mám rozepře se správcem ohledně plynovodu, tak předseda vyhrožuje, že jestli budu mít na tu rekonstrukci jiný názor než on, tak že ho budu muset sundat a chce vidět podpisy. Nějaké podpisy doma jsou, ale ne 100%. Jak je to, může žádat po 20 letech jeho sundání? A popřípadě je potřeba souhlas 100% a nebo ne?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 5. Květen 2025 - 10:24

    Inu, podpisy ať si najde předseda sám.

    Můžete přece oznámit, že souhlas byl nejspíše dán před dvaceti lety tehdejšímu vlastníkovi jednotky. Pokud předseda chce dnes tvrdit něco jiného, ať tedy předloží tehdejší zamítavé stanovisko, podepsané členy statutárního orgánu (a ať prokáže, že bylo vlastníkovi TČ také doručeno). Případně ať SVJ předloží zápis ze shromáždění, na kterém se tenkrát rozhodovalo, a na kterém bylo upevnění TČ shromážděním zamítnuto.

    Je to právnická osoba SVJ, kdo má povinnost archivovat své dokumenty a zápisy! Vy jako vlastník jednotky takovou povinnost nemáte.

    § 158a
    (1) Právnická osoba uchovává po celou dobu své existence zápisy z jednání nejvyššího orgánu i s přílohami.
    (2) Rozhoduje-li orgán podle odstavce 1 mimo zasedání v písemné formě, uchovává právnická osoba i všechny dokumenty související s takovým rozhodováním.

    Ostatně, i kdyby se o TČ nikdy nehlasovalo, tato skutečnost je nevýznamná. Souhlas s umístěním TČ byl dán konkludentně. SVJ nebo kterýkoliv z vlastníků jednotek mohli přece požádat/přikázat, aby neschválené zařízení bylo odstraněno. Měli k tomu tříletou subjektivní promlčecí lhůtu, případně desetiletou objektivní promlčecí lhůtu. Obě lhůty už bezpochyby dávno marně uplynuly. Postačí tedy jestliže namítnete promlčení. Vyřešeno.

    § 629
    (1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
    (2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.

    Justitianus

    Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Květen 2025 - 8:07

    ano. ano.

    Vložil Pavel1977, 5. Květen 2025 - 8:24

    No v tom případě by ale i on musel odmontovat satelit, je to tak, ne?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Květen 2025 - 8:53

    jako podle hesla když nemůžu já, tak on taky? s vámi bych chtěla mít dvoudomek :-) jak a kde má satelit připevněný? co říkají stanovy a prohlášení? bylo někdy jednáno na shromáždění o satelitech?

    Vložil Čtenář. (bez ověření), 5. Květen 2025 - 9:47

    retardka2222 opět perlí. Není to pan Pavel1977 kdo se řídí heslem „když nemůžu já, tak on taky“, ale předseda, viz „předseda vyhrožuje, že jestli budu mít na tu rekonstrukci jiný názor než on, tak že ho budu muset sundat“.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".