SVJ × spolek × správa cizího majetku × spoluvlastnictví

Vložil Vlastnice jednotky (bez ověření), 2. Květen 2025 - 22:08 ::

Pane Justitiane,

nedávno jste zde psal, že na činnost SVJ se nevztahují ustanovení o správě cizího majetku. Odněkud to plyne, nebo je to Váš názor? Pokud to odněkud plyne, jaký je Váš názor? Činností SVJ je totiž výhradně správa cizího majetku, nic dalšího SVJ činit nesmí.

Ono je to celé nějaké divné: Na SVJ se vztahují ustanovení o spolku, o správě cizího majetku, o spoluvlastnictví, jenom když se to (komu?) hodí? Je zde tedy několik úprav stejné věci vedle sebe, přičemž není zřejmé, která se použije.

Byla jsem na několika školeních, která vedli zde opakovaně zmiňovaní soudci a soudkyně, a na jenom trochu složitější otázku neuměli odpovědět. Je vidět, že pracují jinak: Jsou zjevně zvyklí věc v klidu nastudovat, promyslet, provést rešerši, poptat se u kolegů, převzít argumentaci účastníků. Nejsou zvyklí bezprostředně reagovat a už vůbec ne svůj názor odůvodňovat. Zjedndušeně řečeno, opisují. (Výše vstupného a počet účastníků zaručila slušný vývar, je otázku, zda pořadateli, vlastníkovi sálu nebo přednášejícímu. Z mého pohledu o dobře vynaložené peníze nešlo.)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 3. Květen 2025 - 13:40

    Bohužel, NOZ je paskvil. Mnohem lepší by bylo bývalo trochu oprášit a doplnit rakouský ABGB z roku 1812.

    Správa majetku je roztroušena v NOZ na mnoha místech: v obecné části o spoluvlastnictví, ve speciální části o bytovém spoluvlastnictví, dále prostá správa cizího majetku, plná správa cizího majetku, správa majetku v přídatném spoluvlastnictví, extra právní úprava pro správu majetku svěřenského fondu.

    Právní úprava spoluvlastnictví je lex generalis, právní úprava bytového spoluvlastnictví je lex specialis. Lex specialis derogat legi generali. Toto je můj názor na Vámi nastolený problém. Příklad:

    ☀ Podle § 1436 platí, že správce předloží beneficientovi vyúčtování správy nejméně jednou za rok. (…) Vyúčtování musí být tak podrobné, aby bylo možné ověřit jeho správnost.

    ☀ Podle § 1208/c platí, že do působnosti shromáždění patří schválení rozpočtu, účetní závěrky, vypořádání výsledku hospodaření a zprávy o hospodaření společenství vlastníků a správě domu a pozemku, jakož i celkové výše příspěvků na správu domu a pozemku pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků.

    ➡️ Z uvedeného plyne, že přednost má lex specialis (§ 1208). SVJ tedy NEMÁ POVINNOST předložit vyúčtování správy nejméně jednou za rok. Taková povinnost může být právnické osobě SVJ uložena jedině rozhodnutím shromáždění.


    • Vlastnice jednotky: „Činností SVJ je totiž výhradně správa cizího majetku, nic dalšího SVJ činit nesmí.“

    Pozor, to není pravda. Každé SVJ (a ostatně každá právnická osoba) provádí jako svou činnost také vlastní správu, která zahrnuje: správu vlastního majetku a správu vlastního jmění, činnosti spojené s odměňováním funkcionářů a zaměstnanců, plnění různých povinností vůči státu (výkaznictví spojené s existencí právnické osoby, s rejstříkovým soudem, s finančním úřadem, s Českou správou sociálního zabezpečení, povinnosti při vedení účetnictví, někdy i povinnosti vůči obci ohledně komunálního odpadu).

    Některá SVJ také poskytují služby spojené s užíváním bytů – to je další činnost odlišná od správy cizího majetku.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".