Dotaz
Prosím mám dotaz před naším vchodu Hostince byly veliké výmoly a tak jsme je zabetovaly a vytvořili betonovou úpravu.Ale část pozemku, která se opravila je v majetku města.Potreboval jsem povolení stavebního úřadu, když šlo jen o opravu a řádné úpravy,aby hosté bezpečně mohli vcházet a vycházet z Hostince? Děkuji za odpověď.Erik
No, hlavně, že se už cestou z hospody nepřerazíte. Obec by vás měla vyznamenat. Navrhněte se.
- ERIK: „Potreboval jsem povolení stavebního úřadu, když šlo jen o opravu …?“
Možná ano, možná ne. Stavební úřad se většinou nezabývá pouhou opravou věci, s výjimkou případu, kdy jde o památkově chráněnou stavbu, o stavbu uvnitř památkové rezervace, nebo o stavbu v památkové zóně. O tom však nepíšete nic.
Stavební úřad by o vaší případné žádosti neměl vůbec rozhodnout, protože nejste schopen doložit to základní – souhlas vlastníka stavby nebo pozemku. Váš dotaz je tedy nesmyslný.
Pokud byste tedy jako stavebník podal stavebnímu úřadu žádost týkající se cizího chodníku, pak SÚ přeruší řízení, vyzve Vás k doložení práva provést stavbu, a poskytne Vám k tomu přiměřenou lhůtu. Vy nebudete schopen doložit úřadu takové právo. Po marném uplynutí lhůty tedy SÚ Vaši žádost usnesením odloží (aniž by o ní rozhodl).
Je tedy nesmyslem uvažovat o možnosti, že byste za těchto okolností dostal od SÚ stavební povolení.
Justitianus
Tazatel se domnívá, že může bez jakéhokoli předchozího povolení nebo aspoň oznámení vlastníkovi pozemku betonovat na cizím pozemku.
Není tomu tak.
- Betonář (bez ověření): „Tazatel se domnívá, že může bez jakéhokoli předchozího povolení nebo aspoň oznámení vlastníkovi pozemku betonovat na cizím pozemku. Není tomu tak.“
Betonáři, jste právní analfabet. Nesnažte se diskutovat bez znalosti zákona.
☀ Podle § 2900 platí tzv. obecná prevenční povinnost: Vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného.
➡️ Z uvedeného plyne, že každý – tedy i provozovatel hostince – má nejen právo, ale i zákonnou povinnost zasáhnout, například za situace, kdy návštěvníkům hostince reálně hrozí škoda na životě, na zdraví nebo na vlastnictví.
ERIK tedy splnil svou zákonnou povinnost tím, že odstranil závadu ve schůdnosti chodníku před hostincem [1]. Samotný chodník je nejspíše veřejným prostranstvím, bez ohledu na vlastnický vztah k pozemku pod chodníkem.
Justitianus
Poznámka 1: ERIK by mohl za určitých okolností uplatnit regres (právo na náhradu účelně vynaložených nákladů) vůči osobě, která byla povinna chodník udržovat a odstraňovat závady ve schůdnosti. ERIK totiž za tuto osobu plnil to, co byla povinna plnit sama. U této osoby tedy došlo k bezdůvodnému obohacení. K tomu viz 2012/89/2991/2.
"před vchodu Hostince byly veliké výmoly a tak jsme je zabeto(no)valy a vytvořili betonovou úpravu. Část pozemku (která se opravila) je v majetku města.
Potřeboval jsem povolení stavebního úřadu, když šlo jen o opravu a řádné úpravy, aby hosté bezpečně mohli vcházet a vycházet z Hostince?
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Chápu že jste zřejmě neměl čas zjišťovat komu patří chodník nebo jeho části. Ani nevíme, zda se výmoly „objevily“ z čista jasna o víkendu nebo v pracovní den. V pracovní den jste měl možnost zjistit na cuzk.cz nebo na národním výboru vlastníka chodníku.
Netuším zda vlastník chodníku vůbec potřebuje povolení stavebního úřadu ke stavební úpravě výmolu.
„Netuším zda vlastník chodníku vůbec potřebuje povolení stavebního úřadu ke stavební úpravě výmolu.“
Odpovídáte, aniž byste dotaz četl: Tazatel vlastníkem pozemku není, betonoval na cizím pozemku a teď se diví, že to není v pořádku.
Poslední komentáře