divný zákon

Vložil Jan Abba (bez ověření), 6. Červen 2014 - 9:23 ::

Dobrý den,

bydlím v domě s 8 byty (vše v osobním vlastnictví)a jsme SVJ ,správu a účetnictví nám zajišťuje bývalé SBD za úhradu.

Mám dva příspěvky:

1. V případě, že se dohodneme na vymalování sklepů a chodby je možné aby 3 vlastníci z 8 měli možnost část udělat svépomocí a ostatní na objednávku? Měl by to správce umět rozpočítat a jak? Bydlím v domě který někteří z nás postavili svépomocí a jsem přesvědčen, že 3000 Kč za vymalování na příklad sušárny (4×3,5×2,5m pouze bílou barvou) bych dokázal využít jinak.

2.V případě , že bychom nevyužívali služby správce pro účetnictví, který pravděpodobně stále používá podvojné účetnictví SBD t.j.trvá na zasílání peněz na jeho účet s tím ,že následně je přeposílá na náš účet si vedli účetnictví sami jaké jsou důvody pro vedení podvojného účetnictví (krom důvodu, že to ukládá nějaký zákon) Obrátil jsem se s tímto dotazem na MF ČR a dostal jsem toto vysvětlení: Pokud v daném měsíci zasíláte 8× částku na údržbu a náklady na režii(voda ,elektro)+ proplácíte 1–2 faktury a to vše přes váš bankovní účet vaše podvojné účetnictví je vlastně jednoduché účetnictví. Zcela náhodou jsem si přečetl diskusi okolo tohoto problému s paní Klainovou a tak bych docela rád slyšel její argumenty k tomuto konkrétnímu případu

Mám dojem ,že kdyby jsme se takto chovali pravděpodobně v roce 1972 po 4 letech kdy byla kolaudace a každý jsme odpracovali přibližně 3500 hodin tak by jsme zjistili ,že jsme vlastně pracovali zbytečně. Je pravda ,že v té době úřednický servis dělalo 30% úředníků a dnes odhaduji ,že je to 60%

Děkuji

Jan Abba

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 6. Červen 2014 - 10:45

    Pane Abbo,

    důvod, že vedení podvojného účetnictví ukládá SVJ zákon, by Vám měl stačit.

    Raději se zajímejte o to, podle jaké vyhlášky vám BD účtuje (správně je podle vyhlášky č. 504/2002 Sb.) a proč nemá SVJ vlastní bankovní účet. To je smysluplnější využití volného času, než hledání dalších, než zákonných důvodů, proč vést podvojné účetnictví.

    N. Klainová

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 6. Červen 2014 - 12:18

    Oprava části mého původního komentáře:

    Četla jsem nepozorně. Vaše SVJ má BÚ, tak se zajímejte, proč BD trvá na tom, abyste posílali peníze na jeho účet. Jakmile se rozhodnete pro jiného smluvního správce nebo pro provádění všech činností správy vlastními silami, připravte se na problémy s rozdělením financí.

    N. Klainová

    Vložil Jan Abba (bez ověření), 7. Červen 2014 - 7:46

    Dobrý den paní Klainová

    Domnívám se ,že vím proč SBD-správce trvá na zasílání peněz na vlastní účet. Jednak je to proto, že používají program z doby kdy SBD bylo vlastníkem (a změně se brání ) a další důvod je finanční výhoda kterou stále využívají. SBD-Správce, které obhospodařuje přibližně 2000 bytovek x 1000Kč zaslaných na jeho účet má vlastně k dispozici na vlastním účtu značnou trvalou finanční hotovost.

    Můžete se prosím jako profesionálka vyjádřit spíše k podstatě mého dotazu?

    1.Jak rozúčtovat svépomocné práce 3 vlastníků z 8.

    2.Má pravdu MF ČR, že v případě ,že na účet SVJ měsíčně zašlou vlastníci 8 splátek a vedení zrealizuje 1–2 výdaje za faktury je v tomto případě podvojné účetnictví vlastně účetnictví jednoduché.

    Děkuji

    Jan Abba

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 7. Červen 2014 - 8:44

    Pane Abbo, už jsem Vám odpovídala mailem, že radím pouze účetním, kteří jsou členy KPÚ. Jelikož uplatňuji výdaje související s účetním poradenstvím, musím k nim vykazovat příjmy.

    Ke druhé otázce: Protože neznám přesné vyjádření z MF, mohu napsat jenom tohle:

    Podvojné účetnictví představuje úplně jiný systém než jednoduché účetnictví.

    Předmětem podvojného účetnictví jsou mimo jiné náklady a výnosy, o kterých se v jednoduchém účetnictví vůbec neúčtuje. Už tohle je tak velký rozdíl, že vylučuje tvrzení, které uvádíte. Rozdílů je pochopitelně více. Na svém webu jsem o rozdílech mezi jednoduchým a podvojným účetnictví psala nedávno v rubrice Základy účetnictví, v podrubrice Vedení účetnictví.

    Že může být podvojné účetnictví pro někoho jednoduché, je jiná věc. Už se na mne, prosím, se svými dotazy neobracejte.

    N. Klainová

    Vložil Jan Abba (bez ověření), 10. Červen 2014 - 17:48

    Tyto otázky jsem zaslal na doporučení paní Klainové – ona mě dokonce dala link do diskuse o SVJ Slibuji veřejně paní Klainové ,že již nikdy se na ní neobrátím. Přiznávám , že jsem přibližně v roce 1963 absolvoval jeden semestr účetnictví firmy Baťa na ČVUT Praha a následně asi v roce 1995 jeden semestr podvojného účetnictví na VŠE Praha.

    Když jsem na internetu sledoval otázky některých diskutujících a zejména paní Klainové k zákonu( dle mého názoru zákonu který vytváří umělé DPH ČR)o nutnosti vést podvojné účetnictví v každém SVJ tak jsem chtěl znát názor hlavní zastánkyně.

    Doufám ,že někdo si už konečně uvědomí, že není normální takto podnikat.

    Můj osobní pocit je takový ,že existuje vysvětlení zákona o SVJ tak, že některé účetní firmy se chovají podobně jako šmejdi co prodávají předražené hrnce

    Bohužel můj věk již neumožňuje nic jiného než optimisticky konstatovat asi lepší už to nebude

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".