Jak přinutit SVJ jednat? - mokrá zeď

Vložil Tomas (bez ověření), 22. Září 2021 - 18:06 ::

Dobrý den, už si bohužel nevíme sami rady, tak se zkusíme zeptat tady..

Již 2 měsíce řešíme zvětšující se flek na zdi, který začal u stropu a nyní se zvětšuje jak do šířky tak i stéká samozřejmě dolů (již cca 2 metry).

Pověřený vlastník SVJ a současně soused nad námi začal na vlastní pěst hledat příčinu. Před 14 dny oznámil že má vše opraveno a nechal si zaplatit z pojistky plnění (z účtu SVJ na svůj) včetně nákladů na hledání příčiny. Nicméně od té doby se nic nezměnilo a flek se nám pořád zvětšuje. A náš soused=pověřený vlastník SVJ pořád tvrdí, že u něj je vše v pořádku i přesto že víme, že má také mokré zdi.

Abychom ho přiměli k nějaké činnosti, svolali jsme schůzi SVJ, kterou on záměrně bojkotoval. Na schůzi jsme si i přesto odsouhlasili, že se pozve servisní technik na hledání příčiny úniku a zaplatí se z peněz, které dostalo SVJ v rámci plnění pojistky a k tomuto účelu byly určeny. Sousedovi/pově­řenému vlastníkovi SVJ byl předán zápis ze schůze, aby začal jednat. Když pominu to, že peníze z pojistky si soused=pověřený vlastník SVJ převedl na svůj účet a bere je za vlastní, tak včera skutečně došlo na pozvání servisního technika, který měl pokračovat v hledání příčiny úniku.

Závěr byl ale takový, že technik byl za 15 minut pryč, jelikož náš soused ho nenechal hledat příčinu a jediné co po něm chtěl bylo potvrzení, že je u něj vše v pořádku a že už nebude platit z plnění žádné další peníze pouze případnou opravu odpadu v jeho bytě. Takže milý technik se naštval a odjel s tím, že jednat s takovýmto člověkem nemá zapotřebí a už ho tam nikdo neuvidí (máme to i písemně pro pojišťovnu.)

Takže dotaz tedy zní, jak máme nyní přimět pověřeného vlastníka SVJ, aby začal konat dle zápisu z porady a nechal technika (pokud ještě nějakého seženeme) hledat skutečnou příčinu úniku?

Děkuji za každou radu.. už jsme po 2 měsících „nekonání“ se strany pověřeného vlastníka SVJ opravdu zoufalí a včera už jsme museli demontovat kuchyňskou linku, protože flek už od stropu postoupil za skříňky, kde vznikla plíseň.

 • datová schránka
 • závada
 • mokrá stěna
 • blb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 23. Září 2021 - 16:58

Tomasi, v první řadě je třeba zjistit zda závada je na společných částech domu, nebo na majetku vlastníka bytu nad vaším bytem. Podle toho se pak bude odvíjet vše ostatní.

 1. Jde- li o závadu na společné čáti, pak povinnost opravit tuto část má SVJ. Při tom si může zjednat přístup do bytu i přes nesouhlas vlastníka bytu za použití § 1183 zákona č. 89/2012 Sb. (např. rozhodnutím soudu, ukládáním pokut uvedených ve stanovách, vymáháním vzniklé škody při odmítnutí přístupu). Vy můžete (nezávisle na činnosti či nečinnosti SVJ) vymáhat náhradu škody na SVJ, jestliže je nečinné.
 2. Jde- li o závadu na majetku jiného vlastníka jednotky, je to ovšem poněkud jiný případ. SVJ je mimo hru; jde o přímé obtěžování z bytu do bytu. Vlastník jednotky se může domáhat (sám za sebe) aby soused v horním bytě se zdržel obtěžování (§ 1019), které spočívá v pronikání vody z jeho bytu do Vašeho bytu. Soused je také povinen umožnit vstup do bytu k opravě (§ 1022 per analogiam).

Tím největším problémem u tohoto typu závad je zjistit zda jde o případ č. 1 nebo č. 2. To se mnohdy dá s jistotou určit teprve po vybourání stavebních částí až k poškozenému/ne­těsnícímu úseku potrubí.

V normálně fungujícím SVJ by SVJ prostě zařídilo opravu a zjednalo by si k tomu přístup do horního bytu. Po zjištění a odstranění závady by pak SVJ buď neslo náklad samo, nebo by vynaložený náklad dodatečně vymáhalo na vlastníkovi jednotky, na jehož majetku byla závada. Ve vašem domě ovšem SVJ nefunguje, předseda je blb který nepracuje a Vy jen hledáte výmluvy proč jej nenahradit někým kdo bude schopný dělat to co dělat má. Se mi zdá že s tímto postojem jste v p*deli.


 • Kterýsi blb zde napsal: „SÚ se tím nezabývá.“

Samozřejmě se tím bude zabývat stavební úřad, jakmile se o tom dozví. Plíseň v bytě je hygienickou závadou stavby. Unikající voda může být stavební závadou, ohrožující statiku stavby (koroze panelové výztuže, nebezpečí hniloby dřevěných trámů, atd.). SÚ to ovšemže neopraví za vlastníka. Činnost SÚ bude spočívat v opakovaném ukládání pokut vlastníkovi stavby, dokud nebude zjednána náprava. I takováto činnost SÚ je žádoucí, jestliže vlastníci jednotek jsou lhostejní a SVJ nedělá co ma dělat.

Justitianus

Vložil Tomas.. (bez ověření), 23. Září 2021 - 17:42

Úžasné.. děkuji moc za detailní rozbor! Zítra ráno se má zastavit likvidátor pojišťovny, tak uvidíme co nám ještě řekne. Každopádně náš soused, předseda SVJ jelikož není pojištěn, tak tu škodu uhrál na prasklé stupačky i když tam žádné společné nejsou, pouze jeho rozvody vody. Samozřejmě plnění si vyplatil ve většině sám sobě, část trubek nechal vyměnit a teď jen chodí a tvrdí že od něj to nejde. Peníze od pojišťovny, které byly přímo určeny na hledání příčiny si nechal a o nějakém použití na defektaci nechce ani slyšet. Dveře nám neotvírá na sms nereaguje.. Takové vyčůránka aby opravdu člověk pohledal.

Vložil Pronajimatel (bez ověření), 22. Září 2021 - 18:45

Odvolat a zvolit jiného!

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 22. Září 2021 - 18:48

„Odvolat a zvolit jiného!“

Napište zde podrobně, jak může pan Tomas odvolat a zvolit jiného.

Vložil Pronajimatel (bez ověření), 22. Září 2021 - 18:54

Pise Tomas. Stejnym zpusobem logicky muze svolat schuzi a rozhodnout o osudu PV a zvolit noveho, treba sebe.

Nebo se pletu? Pokud rozhodovali na jimi svolane schuzi o fleku, domnivam se, ze stejne mohou rozhodovat o poverenem vlastniku!

Vložil Tomas. (bez ověření), 22. Září 2021 - 19:09

To odvolání PV jsem řešili i na té poslední schůzi. Problém je, že by to místo něj už neměl kdo dělat, protože zbylí vlastníci jednotek už jsou jen ženy, případně starší důchodci a ti to dělat nechtějí.. Navíc ta změna PV prý stojí nějakou větší sumu peněz. I já to tu řeším za partnerku, která byt vlastní. V bytovém domě je dohromady 5 bytů.

Vložil Pavel II (bez ověření), 29. Září 2021 - 20:38

stojí 2000 kč.

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 22. Září 2021 - 19:32

„V bytovém domě je dohromady 5 bytů.“

Zrušte SVJ.

Vyřešeno.

?
Vložil radka2222 (bez ověření), 22. Září 2021 - 19:24

zbylí vlastníci jednotek už jsou jen ženy… vy máte ve stanovách, že musí mít koule?

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 22. Září 2021 - 19:08

„Tomas … muze svolat schuzi a rozhodnout o osudu PV a zvolit noveho, treba sebe.“ (Vložil Pronajimatel (bez ověření), 22. Září 2021 – 18:54)

Opravdu? Jak?

Vložil Pronajimatel (bez ověření), 22. Září 2021 - 20:23

S plnou moci partnerky a plnou moci zbylych zen. Pokud to stanovy nevylucuji, muze se timt9 zpusobem sam sebe zvolit za povereneho vlastnika.

Ale to se asi nikomu, ani tomasovi nechce a proto soucasny povereny vlastnik si muze delat a bude delat, co se mu zlibi.

Mozna dela funkci zadarmo?

Vložil Tomas.. (bez ověření), 22. Září 2021 - 21:00

Dělá to za úplatu. Já na bytě ani trvale nebydlím a evidentně ostatní jsou rádi že to někdo dělá. Spíš se mi jednalo o to, jak ho přinutit hned jednat. Tím že se ho bude někdo snažit odvolat, ještě vice ublížíme jeho EGU a bude dělat jen další naschvaly.

Vložil SÚ (bez ověření), 23. Září 2021 - 5:46

Pomůže SÚ (stavební úřad).

P.S. Je zcela vedlejší, zda je soused PV či majitel bazaru.

Vložil Tomas.. (bez ověření), 23. Září 2021 - 12:46

Děkuji zkusím to tam

Vložil Anonnn (bez ověření), 23. Září 2021 - 15:21

Tomáš.. Je další blb, který neumí napsat nadpis. Jako radka2222.

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 23. Září 2021 - 13:20

SÚ se tím nezabývá.

Vložil Petr, 23. Září 2021 - 14:45

"Vložil Tomas (bez ověření), 22. Září 2021 – 18:06

Již 2 měsíce řešíme zvětšující se flek na zdi, který začal u stropu a nyní se zvětšuje jak do šířky tak i stéká samozřejmě dolů (již cca 2 metry).

Pověřený vlastník SVJ a současně soused nad námi … že má vše opraveno … flek se nám pořád zvětšuje. A náš soused=pověřený vlastník SVJ pořád tvrdí, že u něj je vše v pořádku i přesto že víme, že má také mokré zdi.

… došlo na pozvání servisního technika, který měl pokračovat v hledání příčiny úniku.

… že technik byl za 15 minut pryč, … náš soused ho nenechal hledat příčinu a jediné co po něm chtěl bylo … že … a že už nebude platit z plnění žádné další peníze pouze případnou opravu odpadu v jeho bytě. … technik se naštval a odjel s tím, že jednat s tímto člověkem nemá zapotřebí a už ho tam nikdo neuvidí (máme to i písemně pro pojišťovnu.)

… už jsme po 2 měsících „nekonání“ se strany pověřeného vlastníka SVJ opravdu zoufalí a včera už jsme museli demontovat kuchyňskou linku, protože flek už od stropu postoupil za skříňky, kde vznikla plíseň."

 • – – – – – – – – – – – – – – – – –

Já měl podobnou zkušenost, nájemník (poté i vlastník bytu) tvrdili, že u nich vše O.K. Bodejť ně, jednalo se o koupelnu a přes dlaždičky nebylo mokro „vidět“. Přivolaný technik se provrtal z rohu stropu mého bytu k sousedovi nade mnou a zjistil, že voda teče od něj. Tím to bylo jasné.

Vy píšete

 • „víme, že má také mokré zdi“
 • „náš soused … už nebude platit z plnění žádné další peníze, pouze případnou opravu odpadu v jeho bytě“

Moje rada:

 • Protože nejste první ani poslední s podobnými starostmi, zkuste hledat zde podobné nebo na internetu téma (mokrá zeď, strop u souseda)
 • – – – – – –

zde např.

1/

www.portalsvj.cz/…nese-naklady

Vytopení bytu – nejasná příčina. Kdo ponese náklady?

Vložil Pavla Nová (bez ověření), 1. Březen 2019 – 18:19

2/

www.portalsvj.cz/…ane-zatekani

Opakované zátékání

Vložil SmidL, 13. Červenec 2014 – 9:52

(pozn.: tam jsou rady legendárního Lakeho)

 • – – – – – –
 • Soused má zřejmě (viz jeho tvrzení o příp. opravě odpadu) problém s odpadem a ani není důležité, co tvrdí, protože viz dále

--nenechte souseda (šumafuk zda je „pověřený vlastník-správněji asi předseda SVJ“ či jen vlastník bytu) aby do toho instalatérovi kafral;

--proč jste ho do svého bytu pouštěl ??

--měl jste ho hned vyhodit aby měl instalatér možnost příčinu vlhkosti zjistit

--nebylo by to poprvé kdy obyvatel bytu (aby měl klid, viz i můj popsaný případ) tvrdí, že u něj vše O.K i když je snad každému (nejen sousedovi) jasné, že problém ať již s vodovodní stoupačkou nebo odpadem není (např. za obkladem, pod dlažbou) takřka nikdy vidět tam, kde vznikl

TAKŽE ZJISTIT, KDE JE PROBLÉM, POTOM JEDNAT

NEBUDETE PRVNÍ ANI POSLEDNÍ KOMU NECHCE PŘÍP. „PŮVODCE ŠKODY“ ŠKODU NAHRADIT, TAKŽE POTOM SOUD

POZN.: u vás není důležité, zda je soused statutár nebo „jen“ soused ale někteří radilové využili toho, že jde o statutára a radí „vyměnit ho“ (asi nemají nic jiného na práci než hloupě kibicovat); tím by se ale problém jednak nevyřešil (sousedem by zůstal), a krom toho rada „vyměnit statutára“ je tak na úrovni „vyměnit starostu nebo i někoho vysoko, vysoko ještě nad starostou“

Vložil Tomas.. (bez ověření), 23. Září 2021 - 17:45

Taktéž děkuji moc za pomoc a za příspěvek!

Vložil Petr, 23. Září 2021 - 20:09

„předseda SVJ jelikož není pojištěn, tak tu škodu uhrál na prasklé stupačky i když tam žádné společné nejsou, pouze jeho rozvody vody. Samozřejmě plnění si vyplatil ve většině sám sobě, část trubek nechal vyměnit a teď jen chodí a tvrdí že od něj to nejde. Peníze od pojišťovny, které byly přímo určeny na hledání příčiny si nechal a o nějakém použití na defektaci nechce ani slyšet. Dveře nám neotvírá na sms nereaguje.. Takové vyčůránka aby opravdu člověk pohledal“

 • – – – – – – – – – – – – – –

Nevím, jak vysoká je škoda za „zneužití peněz ze společného Příspěvku správy domu a pozemku (pro zjednodušení tzv. Fond oprav)“, ale mlčet, nechat si to líbit, to (nejen v tomto případě) je cesta do pekel.

Pokud nepomůže nejvyšší orgán SVJ (jímž není předseda výboru, v tomto případě předseda SVJ), ale Shromáždění, tak si rozmyslete žalobu. Důvod viz výše

K příspěvku Justitiana

Mokrá zeď 11

Vložil Justitianus, 23. Září 2021 – 16:58

dodávám, že by to mohlo/mělo zajímat „hygienu“. Za zeptání na SÚ nebo na „hygieně“ tzv. „nic“ nedáte.

Vložil Tomas. (bez ověření), 24. Září 2021 - 6:13

Náš případ se na ten paragraf § 1183 přesně hodí. Nechali jsme na SVJ schválit přivolání technika ohledně defektace a i způsob jeho financování. Když technik přijel, nebylo mu dovoleno hledat příčinu, pouze po něm požadováno předělání odpadu a potvrzení že je jinak u souseda vše v pořádku. Z toho důvodu technik odjel. Máme to od něj i písemně. Mezitím už ale náš milý soused a předseda začal po domě a také na pojišťovně rozhlašovat, že technik odjel protože se k nám do jednotky nedostal.

Nicméně hned v první větě té zprávy od technika je uvedeno, že nejprve navštívil náš byt a poté šel o patro výš, kde se místo práce a hledání úniku řešilo potvrzení, že má soused vše OK a že už nic platit nebude. Přitom bylo na schůzi SVJ odsouhlaseno, že se na to použijí prostředky z plnění pojistné události, určené k tomuto účelu.. Které byly ihned po vyplacení plnění, předsedou SVJ „zkonfiskovány“ a možná i utraceny..

Toto se také řešilo na poslední schůzi SVJ, ale když to předseda SVJ/soused záměrně bojkotoval svojí neučastí, tak se samozřejmě ničeho nedopátralo, protože k tomu neměl kdo poskytnout vysvětelní.

Vložil Justitianus, 24. Září 2021 - 7:12

Tomasi, vy si zasloužíte to co se vám děje. Chováte se všichni jako šestileté děti.

Dobře víte, že předseda SVJ je hajzl, který se nestará o dům. Je možné, že SVJ spáchalo pod jeho vedením pojistný podvod (to ovšem nevíte, protože neznáte ani obsah pojistné smlouvy, ani to co SVJ nahlásilo jako škodu). Máte plíseň v bytě.

A vy – namísto toho abyste jej ihned vykopli z funkce a zvolili si jiného předsedu – jste ztráceli čas žvaněním na shromáždění, a voláním po nějakém „vysvětlení“, které nikdy nedostanete (a které vás nemůže přiblížit ani o jediný krůček k nějakému řešení).

Jediné vysvětlení vám k tomu mohu dát já: Jste osli kteří se nechají vodit za nos. Nechcete udělat ten jediný krok, kterým je možné vrátit SVJ do normálu: to je zvolit někoho jiného. Teprve až to uděláte, bude možné začít řešit všechny nahromaděné problémy. A teprve pak s hrůzou zjistíte, co vše předseda rozkradl a jaké peníze kde zmizely.

Justitianus

Celá ta vaše zmatená skvadra mi připomíná baronku Vandenburghovou: Když se potápěl Titanic, vydala se za kapitánem, protože zjistila, že její kufry uskladněné v podpalubí jsou úplně promočené mořskou vodou. Žádala kapitána důrazně o vysvětlení! Ale nevím, zda tehdy nějaké dostala, protože se pak utopila spolu s ostatními. Takže klidně seďte dál na zadku a žádejte od předsedy vysvětlení. 

Vložil Tomas. (bez ověření), 24. Září 2021 - 11:59

Jinak koukám do stanov a pokud tomu rozumím správně, tak jako fyzická osoba s plnou mocí se nemůžu ucházet o funkci pověřeného vlastníka..

PV je členem SVJ a nebo zmocněným zástupcem právnické osoby..

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 24. Září 2021 - 13:06

Můžete. Stačí být zmocněným zástupcem právnické osoby.

Vložil Tomas. (bez ověření), 24. Září 2021 - 9:36

Děkuji za vystavené vysvědčení :-) Bohužel musím s Vámi souhlasit. Já jsem teď jediný kdo do toho vrtá, stáhnul jsem si stanovy, prostudoval co je potřeba udělat pro to odvolání, jaké má povinnosti atd. a myslím že pokud bych dostal plnou moc od většiny majitelek, tak bych se s tím předsednictvím SVJ nějak popral.. I přesto že nejsem členem SVJ.

Nicméně na poslední schůzi padaly argumenty, že na druhou stanu on zařídil zateplení, atd atd a že ta změna předsedy tenkrát stála spoustu peněz.. Že u té schůze SVJ musela být i notářka atd..

Samozřejmě když budeme chtít svolat oficiálně schůzi SVJ, tak by se to mělo vyvěsit 15 dní dopředu atd. a než by se odvolal, tak flek dál vesele poroste.. takže ano, až se vyřeší flek, ještě se k tomu na SVJ určitě vrátíme, ale nyní už nechci dále přilévat benzín do ohně protože to celé ještě více zhorším :-(

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 23. Září 2021 - 20:10

„si rozmyslete žalobu“ (Vložil Petr, 23. Září 2021 – 20:06)

Kdo na koho a o co by měl podat žalobu?

Opakovaně se zde doporučují žaloby.

Vložil Petr, 24. Září 2021 - 8:48

Tazatel píše: „už jsme po 2 měsících „nekonání“ se strany pověřeného vlastníka SVJ opravdu zoufalí a včera už jsme museli demontovat kuchyňskou linku, protože flek už od stropu postoupil za skříňky, kde vznikla plíseň“

Takže, pane spolubydlící, pokud by vám soused způsobil škodu (konkrétně na bytě), tak vy byste na něj žalobu nepodal? To je vaše věc. Já bych žalobu podal.

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 24. Září 2021 - 13:29

„pane spolubydlící, pokud by vám soused způsobil škodu (konkrétně na bytě), tak vy byste na něj žalobu nepodal? To je vaše věc. Já bych žalobu podal.“

Ne, na základě pouhé domněnky bych žalobu nepodal. Nejprve bych si zjistil fakta.

Vložil Petr, 24. Září 2021 - 8:56

Tazatel píše „dotaz tedy zní, jak máme nyní přimět pověřeného vlastníka SVJ, aby začal konat dle zápisu z porady a nechal technika (pokud ještě nějakého seženeme) hledat skutečnou příčinu úniku?“

 • – – – – – – – – – – – – – – –

SÚ píše správně:

Vložil SÚ (bez ověření), 23. Září 2021 – 5:46

P.S. Je zcela vedlejší, zda je soused PV či majitel bazaru"

 • – – – – – – – – – – – – – – –

Takže dle mne, řešte to jako spor se sousedem který vám dělá problémy, ne jako se statutárem. To se vám ale evidentně nechce, chcete aby to řešil statutár sám proti sobě (i když z rozhodnutí nejvyššího orgánu SVJ)

Vložil Tomas. (bez ověření), 24. Září 2021 - 9:25

Ono je jedno jestli to řeším se sousedem a nebo s předsedou SVJ. Ani jeden z nich neotvírá dveře nebere telefony a nereaguje na sms/email. Samozřejmě že to můžeme řešit žalobou atd, ale to je běh na dlouhou trať, my to chceme vyřešit co nejrychleji.. Dnes se na něj snažil doklepat a dozvonit likvidátor a také marně. Tak jsme alespoň uvedli do zápisu k poj. události jak se k tomu soused staví a doložili to vyjádřením technika.

Vložil Petr, 24. Září 2021 - 13:23

Tomáši, už jste zjistil příčinu vlhkosti ? Viz rada Justitiana

Vložil Justitianus, 23. Září 2021 – 16:58

…v první řadě je třeba zjistit zda závada je a)na společných částech domu,

 1. ebo na majetku vlastníka bytu nad vaším bytem. Podle toho se pak bude odvíjet vše ostatní.

ad a) … povinnost opravit tuto část má SVJ. Při tom si může zjednat přístup do bytu i přes nesouhlas vlastníka bytu za použití § 1183 zákona č. 89/2012 Sb. (např. rozhodnutím soudu, ukládáním pokut uvedených ve stanovách, vymáháním vzniklé škody při odmítnutí přístupu). ad b) Jde- li o závadu na majetku jiného vlastníka jednotky, je to ovšem poněkud jiný případ. SVJ je mimo hru; …

 • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Toť vše

Vložil Tomas. (bez ověření), 24. Září 2021 - 14:43

Situace je teď taková, že jsme nechali znovu otevřít pojistnou událost (na SVJ) a tlačíme přes pojišťovnu na nalezení příčiny. Tzn aby SVJ v zastoupení předsedu našlo tu příčinu, jestli je to na společných částech domu a nebo soukromých. Soused ale neotvírá, nereaguje na sms, email ani volání a dnes ani neotevřel terénnímu pracovníkovi pojišťovny. Jelikož ho občas slyšíme něco nahoře ťukat a sekat, tak je jasné, že chce zřejmě najít chybu sám ale pochybuji, že něco zjistí, případně my se dozvíme pravdu.

Co je pozitivní, tak flek zatím pár dní stagnuje a nerozšiřuje se dál, ale nevíme vůbec jestli je to tím, že má teď vybouranou část odpadu a večer se koupe venku v bazénu (odpad se nevyužívá) a nebo tím že našel skutečnou příčinu.

Možná se ptám hloupě, ale jaké máme vůbec možnosti se s ním jako předsedou SVJ potkat a získat nějaké informace, jak SVJ pokročilo s hledáním? Jednoduše aby začal komunikovat?

Když opět svoláme mimořádnou schůzi SVJ, tak to k ničemu nepovede, protože tam opět nedorazí. Odvolávat ho nemá smysl, protože bude problém mu doručit zápis z jednání a získat od něj kompletní agendu, to je běh na dlouhou trať.

Poslední varianta co pak ještě zbývá je u nás rozebrat část zdi (šířka 60 cm) a dokázat mu že ta voda teče seshora.. Ale opět narážíme na to, jak mu to oficiálně předat.. Pokud bych ho někde náhodou potkal a něco mu řekl/předal, tak je jasné že to zapře..

Vložil Tomas. (bez ověření), 29. Září 2021 - 13:07

Tak si dovolím uvést kam jsme se ne/posunuli..

Pověřený vlastník nahlásil na pojišťovně, že objevil ještě nějaký starý odpad plný vody, takže ho vyjmul a tvrdí, že u něj je vše v pořádku a od něj nic nejde. Jestli to je pravda nikdo neví. Nicméně u nás došlo opět ke zvětšení fleku a o tomto zvětšení jsme přes SMS informovali souseda. Samozřejmě jako vždy bez odezvy.

Jediné co nám tedy zbývá, je vysekat zeď u nás a dokázat, že ta voda teče od něj. Nic jiného nejspíš nezabere..

Stavební úřad a ani hygienu to nezajímá, že je to občansko-právní záležitost. Ještě jsme to chtěli řešit přes shromáždění SVJ a stěžovat si, že SVJ neplní svoji funkci a nezajišťuje opravy společných částí domu (vypadá to na odpad, protože se flek zvětšuje nárazově). Nicméně svolávat shromáždění SVJ nyní také nemá smysl, protože shromáždění svolává dle stanov pověřený vlastník a to do 30 dní od požádání. Pokud tak neučiní, tak může svolat i část členů SVJ, nicméně je potřeba oznámit to shromáždění 15 dní před jeho termínem.. Takže i když bychom sebevíc chtěli, oficiálně je možné se sejít nejdříve až za 45 dní a ani tak by tam současný předseda nedošel.

Navíc i přesto, že se na poslední schůzi SVJ usneslo, že se na defektaci pozve firma, tak pověřený vlastník sice technika pustil do bytu, ale nenechal ho hledat příčinu. Místo toho po něm chtěl potvrzení že je u něj vše v pořádku.

Celý problém je to že soused/PV namísto aby to přenechal odborníků, tak se slimáčím tempem „snad“ snaží najít řešení, k naší smůle ale jinde než u něj.. Původně to byly komíny až po teorii, že ten flek co máme u stropu je od nás :-)

Vložil Kouzelnik (bez ověření), 29. Září 2021 - 19:55

K tomu co píšete, tak mohu dodat jen, že máte právo nahlížet do všech dokumentů, tak toho využijte, Se svědkem a s kamerou (§88 o.z.).

A Vy ho nedokážete odchytit v domě, na chodbě, a nějak ručně stručně se s ním domluvit?

Pozval jste ho na kafe aby viděl u vás flek na stropu? A byl jste mu, že mu pomůžete s tím hledáním u něj doma?

Požádal jste ho o svolání již a běží alespoň ta lhůta?

Máte plnou moc alespoň 1/2 vlastníků?

Vězte, že po dobrém se nejlépe domluvíte, i když to někdy ego nechce dovolit, aby se člověk ponížil, je to nejlevnější a nejrychlejší řešení…

Tady by se hodil profesionální vyjednavač. Najdi si na YouTube Radima Paříka :-)

Vložil Spolubydlící (bez ověření), 29. Září 2021 - 21:44

„Tady by se hodil profesionální vyjednavač. Najdi si na YouTube Radima Paříka :-)“

Kde najít profesionálního vyjednavače? Radim Pařík nebere zakázky.

Vložil MartinII, 29. Září 2021 - 18:35

Já jak vlákno sleduji, tak bych to zkusil (bez nároku na dodržení pořadí)

a)doporučeně s dodejkou přes Českou poštu, otázka je kdo dosvědčí co bylo do obálky vloženo (zda Česká pošta nebo právník nebo nikdo)

b)zjistit zda SVJ má DS, zřídit si svoji a komunikovat přes DS

c)zjistit příčinu počínaje počátečním výskytem vlhkosti (roh stropu), ta může být v odbočce vody či odpadu u souseda, viz stanovisko Justitiana 23. Září 2021 – 16:58

Vložil Pronajimatel (bez ověření), 27. Září 2021 - 17:51

A doručili jste mu oznámení (výzvu), s dostatečným předstihem, třeba vylepením na jeho vchodové dveře, že dne X Y požadujete tu a onu součinnost?

Přece nejde jen tak z ničeho nic někde zvonit neohlášen předem a domáhat se vstupu do bytu.

Ta voda začala téct sama od sebe, anebo někdo někde “rekonstruoval”? Řešil jsem to kdysi, řemeslníci mi to takto domr…. A vstup nového HT odpadního potrubí do staré litiny nebyl proveden korektně a přimurčitém tlaku… to prostě teklo k sousedům.

Vložil Johana (bez ověření), 27. Září 2021 - 18:35

„doručili jste … vylepením na jeho vchodové dveře“

Kde je zvykem takto doručovat?

Kdo Vám takovýto způsob doručení poradil?

Vložil Pronajimatel (bez ověření), 27. Září 2021 - 19:10

JoHana může paralelně listinu poslat pozemní, tzv. SnailMail poštou a čekat 15 dnů (a není žádná jistota :-)

Má připomínka měla toliko naznačit, že je možnost, že dotyčný nebyl doma a o akci nic nevěděl, tak proč nevyužít nejjednodužší způsob, kdy přes dveře tak aby je nemohl bez odlepení otevřít, sdělení umístit.

Jo a při havárii klidně vypnu stoupačku anebo ji rovnou zaslepím a oni už z bytů vyskáčou sami :-) Ano, i to jsem byl nucen, přiměřeně situaci, pouźít! Účel světí prostředky.

Vložil Petr, 25. Září 2021 - 8:49

Tazateli, už jsem nechtěl k tomuto vláknu přispět jednoduše proto, že jsem coby poučený laik (vlastník bytu) rady vyčerpal. Přispívám jen na vámi DALŠÍ NADNESENÉ THÉMA (krom předchozích „Zjištění příčiny“, „Ignorování usnesení schůze“, „získat informace, jak SVJ pokročilo s hledáním", "aby začal komunikovat?“ atd.)

takže théma „DORUČOVÁNÍ PÍSEMNOSTÍ“ (mohl jste si to nalézt sám stejným pátráním jako já).

Jde např. o rady (názory) bájného Lakeho.

Poradit vám může nejspíše Justitianus či ten, kdo má praktické zkušenosti

 • – – – – – – – – – –

Takže tedy

1)

www.portalsvj.cz/…orespondenci

Výbor nepřebírá korespondenci

Vložil autor111 (bez ověření), 18. Duben 2013 – 8:21 ::

Výboru byl zaslán důležitý materiál prostřednictvím České pošty DOPORUČENĚ S DODEJKOU, ale výbor materiál nepřebírá (vlastník dodejku potvrzující příjem neobdržel); v dané záležitosti jde o čas. Jak postupovat, aby vlastník mohl v případném sporu prokázat výboru, že materiál obdržel?

2)

www.portalsvj.cz/…o-je-adresat

Doručování: kdo je adresát

Vložil lake, 4. Srpen 2012 – 22:40 ::

… stesky „předseda SVJ doporučené dopisy nepřebírá“ nebo „výbor zásadně nevyzvedává poštu“. V diskusi o doručování písemností jsme podrobně probrali, že pro doručení zásilky je bezvýznamné zda byla adresátem převzata nebo nebyla. Doručení nastává dnem, kdy zásilka byla vložena do označené poštovní schránky adresáta v místě kde se zdržuje, nebo oznámena tak, aby si adresát mohl zásilku vyzvednout (např. při jejím uložení na poště). Důležitou roli při doručování hraje KOMU je zásilka adresována. Je třeba si rozmyslet koho uvedete jako příjemce: SVJ, výbor SVJ nebo předsedu SVJ ?

3)

www.portalsvj.cz/…e/dorucovani

Doručování

Vložil Votočka, 10. Listopad 2010 – 12:13 ::

Master Lake, jste borec, o tom žádná. Na Vaše výslovné přání otevírám nové vlákno na téma

DORUČOVÁNÍ

… malá nápověda:

 • poštovní zákon
 • a další

4)

www.portalsvj.cz/…evyzvedavani

Jaký způsob zasílání dopisů pro SVJ volit v roce 2017 s ohledem na jejich nevyzvedávání

Vložil clauvestr, 25. Březen 2017 – 12:15 ::

 • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Pozn. 1: Nejsem schopen se vyjádřit k dalšímu Vašemu thématu „Odvolání… . Bude problém mu doručit zápis z jednání a získat od něj komplet agendu“

Pozn. 2: Nepátral jsem v NOZ (např. v části Spolek) zda se některá ustanovení týkají „doručování písemností SVJ“ např. fyzická poštovní schránka v domě, email, datová schránka atd.

DOTAZ TAZETELI: MÁ SVJ DATOVOU SCHRÁNKU ?

Vložil Tomas.. (bez ověření), 25. Září 2021 - 19:08

Děkuji za odkazy. O datové schránce silně pochybuji, ale zkusím to prověřit.

Vložil MartinII, 27. Září 2021 - 19:42

SVJ by mělo datovou schránku mít, ale postih za nesplnění asi není.

Seznam držitelů viz

www.mojedatovaschranka.cz/…earchForm.do

zadat identifikaci subjektu

pro komunikaci je nutné, aby měl datovou schránku i odesílatel, což není problém (blíže Česká pošta)

Vložil Pavel, 27. Září 2021 - 22:57

MartineII,

máte pravdu v tom, že postih za nezřízení datové schránky u SVJ není. Je tomu tak proto, že SVJ nemusí datovou schránku mít zřízenu.

Hezký den!

Pavel

Vložil MartinII, 28. Září 2021 - 12:26

Já jsem pátral ohledně Datových schránek jen kvůli dotazu Tomáše, kterému se nedaří věrohodná komunikace s Předsedou SVJ. Naše SVJ má „DS“.

Zákon jsem hledal ale nenašel

Dle https://portal.gov.cz/…vou-schranku

 • KDO MUSÍ MÍT DATOVOU SCHRÁNKU

Ze zákona musí mít datovou schránku právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, … a orgány veřejné moci (úřady, státní správa, samospráva, školy, notáři a soudní exekutoři).

Vložil Pavel, 28. Září 2021 - 16:55

Martine II,

že SVJ nemusí mít datovou schránku vyplývá z § 5 zákona č. 300/2008 Sb.

Píšu o tom zde opakovaně již od roku 2009, např.:

http://www.portalsvj.cz/…svj-nebo-nee#…

Hezký den!

Pavel

Vložil MartinII, 29. Září 2021 - 13:06

Děkuji za odkaz na zákon. Ale opakuji, že jsem se o to zajímal spíše kvůli tazateli. Když jsem DS zmínil před známým, čerstvým absolventem Právnické fakulty Mgr. et Bc (či tak nějak), prohlásil, že je dobré mít DS kvůli komunikaci s úřady DS i jako občan.

Pokud jde o meritum věci (viz citace dále), tak tazatel dostal užitečných rad už „háfo“.

 • – – – – – – – – – –

"… ale jaké máme vůbec možnosti … aby začal komunikovat?

Odvolávat ho nemá smysl, protože bude problém mu doručit zápis z jednání … .

… jak mu to oficiálně předat.. Pokud bych ho někde náhodou potkal a něco mu řekl/předal, tak je jasné že to zapře".

„… se mi jednalo o to, jak ho přinutit … jednat. Tím že se ho budeme snažit odvolat, ještě vice ublížíme jeho EGU a bude dělat jen další naschvaly.“

 • – – – – – – – – – –
Vložil Pavel, 29. Září 2021 - 19:56

Martine II,

 1. že je někdo Mgr. et Bc. neznamená, že rozumí dané problematice. Koukněte se na Mgr. et Mgr., MHA, který momentálně bere plat jako ministr zdravotnictví. Více než 40 mimořádných protiprávních opatření mu již NSS shodil. Další jsou na cestě. Když tento trojnásobný nositel titulů dokáže podepsat dokument, kde si odporuje výroková část s odůvodněním, tak to něco vypovídá o současné inflaci akademických titulů.
 2. nechci hodnotit názor Vašeho Mgr. et Bc. Já jsem pouze reagoval na Vaše nepravdivé tvrzení: „SVJ by mělo datovou schránku mít..“. Nic víc, nic míň. Stále totiž existují lidé, kteří neověřené informace na netu považují za argument.

Hezký den!

Pavel

Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Září 2021 - 13:15

vy píšete: SVJ by mělo datovou schránku mít, … a to právě není pravda.

Vložil Kouzelnik (bez ověření), 28. Září 2021 - 9:05

což je chyba, že (stále) NEmusí

Vložil Pavel, 28. Září 2021 - 17:18

Kouzelníku,

respektuji Váš názor, že je chyba, že SVJ nemusí mít ze zákona datovou schránku.

Jedni mají rádi, když jim nějací zvolení půlmozci v Parlamentu nebo nikým nezvolení úředníci v EU nařizují, jak se mají chovat, co si mají myslet atd. Tito jedinci mají jednodušší život, nemusí moc přemýšlet a nemusí se rozhodovat.

Existují ale i lidé, kteří se chtějí rozhodovat podle svého rozumu a kteří si chtějí zvolit, zda si datovou schránku zřídí či nikoliv.

SVJ si může zvolit, zda si zřídí datovou schránku nebo zda si ji nezřídí. Podle mého názoru je to tak dobře.

Hezký den!

Pavel

Vložil Kouzelnik (bez ověření), 29. Září 2021 - 19:45

Naprosto rozumím vašemu postoji, zřejmě mluvíte z pozice výboru, mám pravdu?

Jenže co má dělat ubohý vlastník, když SVJ nekomunikuje emailem, a datovku nechce, a veškerou korespondenci zasílá pozemní poštou a účtu je to ve stovkách korun vlastníkovi, lže a vymýšlí si obsahy zásilek které nelze doložit.

Jediná komunikace je přes nástěnku a když vlastník v domě nebydlí a bydlí stovky kilometrů daleko…

A pak samozřejmě u soudu je to jak vy říkáte. Takový vlastník zkrátka proti výboru nemá šanci, a těm kdo v domě bydlí tak to je většinou jedno. Sice se podivuji nad chováním výboru, podobně jako soud, ale ve výsledku je jim to (ostatním vlastníkům) jedno.

Tedy názor, že to mělo být povinné i pro SVJ, vyjádřil i právník SVJ, protistrany, když jsem s ním jednal.

Ale třeba mi poradíte, jak na takové lidi.

Copak já jsem schopen po 3 letech prokazovat, co bylo obdahem zásilek, já si mám vést složky ke každému SVJ? No už tomdělám a zatěžuje mě to, hlavně pak ty podpásové triky advokátů SVJ!

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".