Společné části domu

Definice

Části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dále se za společné části domu považují příslušenství domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny).

72/1994 Sb., § 2, písmeno g)

Vložil Lukáš Vaňura (bez ověření), 11. Září 2020 - 19:59

Dobrý den,

naše SVJ je jeden dům se 4mi vchody. A jeden z vlastníků tvrdí, že má právo přístupu do všech společných prostor ve všech 4 vchodech a chce tedy i klíče od všech 4 vchodů a všech 4 kočárkáren. Má na to nárok? Také chce, aby kočárkárny šly otevřít klíčem od vchodu. Bojíme se vykrádání kočárkáren.

Vložil @ (bez ověření), 11. Září 2020 - 20:40

To závisí od toho,co je napsané v Prohlášení vlastníka. Pokud je to nejasné, tak jste si měli pravidla upravit a schválit. Pokud jste si ani nic neschválili, ani nic není definované v Prohlášení, tak pokud je vlastníkem spol. části domu, tak má nárok. Schvalte si nějaká pravidla užívání domu se 4 vchody.

Vložil Jana Králíčková (bez ověření), 25. Listopad 2018 - 12:10

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,zda za společné prostory je normální platit dosti rozdílné částky do fondu oprav? Bydlím v domě s 5 byty 3× 2+1,1× 3+1 a 1× 4+1. Byty jsou v osobním vlastnictví. Děkuji za odpověď

Vložil . (bez ověření), 25. Listopad 2018 - 14:02

Ano, je to zcela normální. Platí se podle podílů na společných částech domu a majitel bytu 4 + 1 má na domě větší podíl ve srovnání s majitelem bytu 2 + 1, proto přispívá větší částkou. Byt 4 + 1 má zpravidla větší podlahovou plochu. Exitují samozřejmě i výjimky. V některých společenstvích si schválili (snad si to skutečně schválili), že budou přispívat všichni stejnou částkou. To ovšem není spravedlivé, protože všichni nemají stejně veliké byty. Pak vždycky dopláci někdo na někoho.

Vložil Janoušková (bez ověření), 2. Listopad 2017 - 12:37

Dobrý den, v panelákovém bytě máme 4× topení. Jsme poslední patro, takže odvzdušňovací ventil je u nás. U jednoho topení teče voda kolem ventilku – je tam několik prasklin. Druhé topení vůbec netopí a to už od trubky. Respektive přívod teplé vody do topení je rozdvojen pro dvě tělesa. Levé topí v pořádku a pravé netopí už od rozdvojení přívodní trubky. V obou případech nevím, kdo má poruchu/neprůs­tupnost řešit. Podle některých první případ řeší majitel a druhý případ SVJ. Podle některých je to záležitost jen majitele bytu a někteří tvrdí, že je to jen na SVJ. Vzhledem k tomu, že výměna radiátoru by narušila celý komplex v celém domě, tak bych řekla, že je to záležitost SVJ. Ale nejsem si jistá, jelikož přítel tvrdí, že záležitost SVJ jsou jen rozvodné trubky. Prosím tedy o radu a případně o nějaké právní definice, co komu patří v případě topné soustavy. Děkuji Janoušková

Vložil Zdeněk J. (bez ověření), 25. Únor 2018 - 11:56

Dobrý den, například v našem domě je úprava dána tzv. Prohlášením vlastníka, které vzniklo v době prodeje panelového dobu od městské části. Tam je přesně definováno jaké části čeho spadají kam – vlastníkovi či SVJ. V našem případě je celá topná soustava SVJ a je to právě i z technického důvodu, který jste zmínila.

Vložil AQC1234, 27. Květen 2017 - 8:30

Dd, jsme SVJ, jedna se o 11 patrovy panelovy dum. Je nejaka predpis, ktery upravuje zabezpeceni k pristupu k oknum ve spolecnych prostorach? V nasem dome jsou okna na schodisti volne pristupne, plne otevrene, nijak nezabezpecene napr. pro pristup deti. V ostatnich domech jsou uzamcena nebo opatrena mrizi, ci zabradlim.

Vložil . (bez ověření), 27. Květen 2017 - 9:34

11 patrový dům musí mít okna otevíratelná a volně přístupná z důvodů protipožářního zabezpeční. Zepejte se hasičů, oni vám to vysvětlí. Ono to taky totiž závisí na tom, jak je dům řešen, jak jsou řešeny únikové cesty a jaké je protipožární zabezpečení domu.

Vložil Jaroslava Kaiserová (bez ověření), 22. Květen 2017 - 14:43

Patří do společných části domu také lodžie?( z technického hlediska balkon a lodžie není totéž.

Vložil Anonymus (bez ověření), 27. Duben 2017 - 20:56

Jsme spolecenstvi vlastniku. O balkon se deli 2 bytove jednotky, jedna z nich ma 5 clenu a o 20m ctverecnich vetsi byt, ve druhe byt. jednotce bydli pouze 1 osoba. Ma se delit balkon na relativni polovinu nebo by mel vetsi byt s vice osobami mit narok na vetsi cast balkonu?

Vložil Krynková Hana (bez ověření), 21. Duben 2017 - 13:53

Jsme společenství vlastníků 6 bytové jednotky, dvě členky výboru si vymyslely výměnu okének u sklepa. Při hlasování 5 lidí hlasovalo pro a 3 proti. Nemusí být hlasování všech lidí ?
Děkuji!
Krynková

Vložil tep (bez ověření), 21. Duben 2017 - 19:26

Jste společenství vlastníků s 6 jednotkami, tak mohlo hlasovat maximálně 6 lidí – za každou jednotku jeden ze spoluvlastníků. Síla hlasů odpovídá výši spoluvlastnických podílů jednotlivých jednotek. V žádném případě nemělo hlasovat 8 vlastníků!

Vložil Vostrý (bez ověření), 21. Duben 2017 - 17:57

Souhlas všech být nemusí, pokud to vyloženě nevyžadují stanovy. Dle zákona pokud se nemění spoluvlastnické podíly, příspěvky na správu nebo změna využití společných částí domu, stačí souhlas nadpoloviční většiny vlastníků, pokud stanovy nestanovují jinak.

Vložil Vostrý (bez ověření), 21. Duben 2017 - 17:59

že pokud jsem uvedl, že stačí nadpoloviční souhlas většiny vlastníků, tak přesněji mělo být uvedeno souhlas nadpoviční většiny hlasů vlastníků.

Vložil JaVa, 21. Duben 2017 - 15:05

Mohla by jste ,prosím,upřesnit Váš dotaz.Píšete,že jste SVJ o 6 bytových jednotkách,ale zřejmě vůbec nevíte, jakým způsobem se hlasuje, probíhá sčítání hlasů rozhodných pro přijetí usnesení a že výsledek je vždy v %.

U vás se nehlasuje dle dikce zákona 89/2012 Sb.,?

§ 1206

(1) Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží.

JaVa

Vložil Radek Fryš (bez ověření), 17. Duben 2017 - 21:01

Dobrý den , chtěl jsem se zeptat , zda musí SVJ udržovat funkční společnou anténu ,
i kdyby ji využíval pouze jeden člen .

Vložil VN (bez ověření), 17. Duben 2017 - 21:57

je vymezena v prohlášení vlastníka,měla by být udržována.

Vložil Petr Svoboda Kladno (bez ověření), 29. Březen 2017 - 20:38

Dobrý den chci se zeptat na to z jakých financí mají být zafinancovány nové rozvody plynu které mají vést ve společných prostorách jako jsou chodby domu společenství vlastníků . Správcová k nám přišla s informací že každý vlastník bytové jednotky musí uhradit částku 6000 Kč aby se mohli zrealizovat ve společných prostorách rozvody plynu a dále že si každý vlastník bytové jednotky musí uhradit v částce asi 6000 Kč náklady na rozvod plynového potrubí ve svém bytě. Zajímalo by mě pokud společenství vlastníků má vlastní fond oprav Proč tyto opravy respektive nové plynové potrubí není hrazeno z fondu oprav a pokud ve fondu oprav nejsou dostatečné finance má právo správce domů požadovat finance po jednotlivých vlastnících bytových jednotek?

Vložil VN (bez ověření), 17. Duben 2017 - 21:56

jsou společnou částí stavby… proto by měly být zafinancovány ze společných peněz. No a pokud společné peníze nejsou , musí je SVJ od svých členů buď vybrat..například ve formě mimořádné platby… anebo akci zafinancovat z úvěru..

Vložil tep (bez ověření), 21. Duben 2017 - 19:38

U nás v domě je to tak, že plyn je doveden do rozvodné skříně domu, odkud se větví. Na začátku každé větve je plynoměr, takže každá větev je pak ve výlučném užívání jednotlivých vlastníků bytů. Jeden vlastník se odpojil a vaří na elektrickém sporáku. V jiném domě jsou plynové stoupačky a plynoměr je vedle měřidel teplé a studené vody. Obnovu každé větve stoupaček by měli financovat ti vlastníci, kteří jsou na danou větev napojeni. I u rozvodů plynu by se měl respektovat § 1180 NOZ.

Vložil Polane (bez ověření), 14. Březen 2017 - 8:26

Dobrý den, můj dotaz je za kým jdou náklady na novou přídavnou rozvodní ele.skříň. Na společné chodbě v našem patře, jako poslední ze 3 bytů přecházím z plynového topení na elektrokotel. A do ele. rozvodné skříně se vejdou pouze moje nové jističe a stykač na noční a denní proud musí jít do nové skříně vedle která se musí pořídit. Protože mé místo v naší skříni zabírají ele. hodiny společné spotřeby pro všechny patra a sousedi mají už přeinstalováno. Zajímá mě jestli rozvodnou skříň musím hradit sám nebo SVJ. Děkuji Polane

Vložil JaVa, 14. Březen 2017 - 9:00

Tu změnu energií jste si odsouhlasili na shromáždění vlastníků nebo je to Vaše soukromé rozhodnutí přejít z plynu na elektřinu? JaVa

Vložil Tonda 78 (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 18:55

Dobrý den mám dotaz ohledně sušárny u nás v svj je 18 partají do sušárny chodí jen 4 max 6 partají dá se teplo v sušárně rozpočítat mezi lidi kteří tam chodí nebo to musíme platit všichni rovným dílem protože je to společný prostor baráku.Za odpověď předem děkuji Tonda

Vložil JaVa, 12. Listopad 2016 - 19:18

Patří výše zmiňovaná sušárna mezi společné části domu?Pokud ano,tak se všechny náklady na její užívání hradí ze společných peněz SVJ a vůbec nezáleží na tom,zda ji někdo ze spoluvlastníků užívá častěji.Je totiž pouze na rozhodnutí jednotlivých vlastníků jednotek, zda ji chtějí užívat, nebo ne.Ale to že ji nevyužívají,je nezbavuje povinnosti na její provoz řádně přispívat a žádné rozhodnutí shromáždění je toho nemůže zbavit.JaVa

Vložil Tonda78 (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 19:35

Takže když na mě chce předseda abych platil rozdíl tepla které se protopi mimo naměřené hodnoty v bytech po mě nemůže požadovat,jestě se zeptam když bi se namontovali měřidla tepla na radiátor v sušárně pak může požadovat platbu za teplo nebo ne když je to společný prostor

Vložil JaVa, 13. Listopad 2016 - 9:01

Mohl by jste prosím, blíže specifikovat svůj dotaz?Nechápu, co vlastně máte na mysli.Děkuji. JaVa

Vložil dana majerovái (bez ověření), 11. Listopad 2016 - 16:47

Mám dotaz, jak jednat v SVj s vlastníkem bytu, který obsadilnábytkem z chalupy část společného prostoru prádelny a dal si udělat dveře se soukromým klíčem, shromáždění to neprojednávalo,do­datečně si obešel některé vlastníky a nechal podepisovat jejicg souhlas

Vložil JaVa, 11. Listopad 2016 - 18:24

Nejúčinější způsob,jak ho donutit k vyklizení, je naúčtovat mu pronájem místnosti za cenu běžnou na 1m2,dle ceny pronájmu v místě obvyklou.Pokud to váš výbor neprosadí,tak ho odvolejte pro neschopnost a porušení § 159 z.č.89/2012 Sb.,.JaVa

Vložil Pavel Šebelle (bez ověření), 24. Březen 2015 - 19:19

Zdravím, v našem domě si předseda SVJ nechal opravit ucpanou baterii v bytě plus se čistilo potrubí za baterií, chci si ještě obstarat prohlášení vlastníka, ale podle mne společné části domu jsou z rozvodů vody pouze stoupačky a rozvod do bytu a k baterii společnou částí není, je to tak a tedy tuto opravu si měl náš „milý“ předseda zaplatit sám? Děkuji za odpověď.

Vložil janica, 29. Březen 2017 - 22:29

Samozřejmě, že je možné, nechat si udělat něco v bytě, když firma čistí nebo opravuje společné rozvody. Proč toho nevyužít, pokud o tom výbor ví a domluví se s firmou o postupu. Mělo by být, ale pravidlem, že daná práce nebo dodaná baterie, WC mísa, apod. budou vyúčtovány. Když jsme opravovali stoupačky, tak někteří vlastníci si nechali vyměnit WC mísu, přívodní hadičky nebo baterie. O požadavcích jsme věděli a od firmy ve faktuře jsme měli seznam, co se komu dodalo, v jaké ceně a vlastníci to zaplatili. Dostali doklad o zaplacení.

Vložil Obmezovana (bez ověření), 30. Listopad 2014 - 23:43

Dobry den vsem, chtela jsem se zeptat, jestli maji obyvatele bytovky pravo na to, zakazat mi chodit (nikoli vencit, to se da nejak omezit, ze bude vencena mimo teto zahrady), ale chodit s mym pejskem na na dvur, kdyz tam potrebuji zavesit pradlo nebo neco vyprasit – jelikoz to mam taky zakazano od sousedu bydlicich pod nama…proste mi to prijde jako brutalni omezeni, na ktere obyvatele nemaji pravo, ikdyz me na domove schuzi prehlasovali (na schuzi chodi spravidla jenom duchodci a stezovatele, nebo prevazna vetsina techto lidi). Poprosim o radu, jestli je paragraf, kterym se muzu ohradit. Zahrada je udrzovana 2× za rok, pred zimou a po zime, neni okrasna, ikdyz ma slouzit na okrasu podle slov namitajicih. Je tam plevel a kere, ktere se strihaj jen ty 2razy za rok.

Dekuji moc.

Vložil Michal V. (bez ověření), 15. Srpen 2014 - 8:19

Ahoj, vlastnim byt s predzahradkou a terasou… na terase (ktera je spolecna cast budovy dle NOZ) mam poskozenou dlazbu a izolaci pod ni

zadal jsme o opravu vybor ale ten me napsal ze vada vznikla jeste pred prijetim NOZ.. co s tim?

(1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména

  1. balkony, lodžie, terasy, atria, i v případě, že jsou přístupné pouze z bytu, dveře z balkonů, lodžií a teras; tyto společné části, jsou-li přístupné pouze z bytu, jsou vždy ve výlučném užívání vlastníka příslušné jednotky,
Vložil lake, 15. Srpen 2014 - 11:40

Pane Michale, jste zjevně velmi popleten. Vlastnictví jednotlivých částí domu je uvedeno v prohlášení vlastníka budovy, nikoliv v NOZ.

V době nabytí účinnosti NOZ byla budova již dávno „rozporcována“ na jednotky a společné části.

lake

Vložil Drahomíra Witassková, 9. Březen 2008 - 23:25

Prováděli jsme výměnu oken v celém baráku.Na schůzi bylo v roce 2003 odsouhlašeny opravy domu postupně na každý rok.2003– oprava střechy,2004-oprava balkonů,2005-oprava termoventilů,in­stalace měřičů tepla,nové vodoměry,2006-zřízení úvěru k výměně oken ke konci roku se výměna provedla,2007-na jaře zateplení domu.Takto to bylo odsouhlašeno v r,2003.Jeden vlastník si ale pospíšil a v roce 2005 provedl výměnu oken ve svém bytě sám na vlastní náklady a nyní požaduje po SVBJ proplacení oken.Jako důvod uvádí,že do FO platí stejně jako každý jiný vlastník.Má nárok na kompenzaci v plné výši?A mohou požadovat o kompenzaci i ti co nemají balkony a taky platí stejně jako každý do FO,když se balkony opravily stéjně jako nová okna?

Vložil Anonymo (bez ověření), 23. Duben 2009 - 8:56

Vážená paní Drahomíro,

tento dotaz zde již byl 100×. Bohužel opět nepíšete, zda jsou okna společnou částí domu. Projděte si starší podobné diskuse.

Okna mohou být společnou částí, patřit k jednotce nebo mohou být napůl (vnitřní a vnější část). ZoVB to explicitně neurčuje! Najdete to v Prohlášení. Když to tam nenajdete, tak si to doplňte (viz ZoVB a stanovy).

Varianty se liší zásadně způsobem financování!!!

Poznámka:

Kdyby ten vlastník byl chytrý, tak si zajistí posudek, že okno bylo v havarijním stavu. Pak by mohl žádat refundaci v plné výši. Jít do takového sporu by pro SVJ nemělo žádnou cenu (s výjimkou zjevného podvodu, přemrštěná cena,…).

Vložil Anonymous1 (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 21:41

Ano, nárok má, (protože okna se dle zákona počítají do společných prostor) a to ve stejné výši jako budou náklady na výměnu oken v každém bytě. Tzn. podle ceny okna a počtu oken v bytě. Prostě někomu okna vyměníte, někomu dáte peníze. Nikoliv tak, že mu proplatíte jeho fakturu! Ať je měl za 10.000 nebo 150 000.

Vložil Anonymous999 (bez ověření), 2. Červenec 2008 - 7:08

Gratuluji Vám, pokud jste našel, že okna se dle zákona počítají do společných prostor. Já jsem to nenašel, můžete uvést odkaz na konkrétní §?

Ale patrně jste zákon vůbec nečetl, když mluvíte o společných PROSTORÁCH a nikoliv o společných ČÁSTECH domu.

Vložil Anonymou (bez ověření), 2. Červenec 2008 - 5:44

Kdy to konečně pochopíte? Nárok na refundace NENÍ. Pokud někdo dobrovolně ze svého opraví cokoliv ve společných částech domu, nikdo NENÍ POVINEN mu to proplatit! Ten člověk to udělal dobrovolně a bez nároku na vrácení peněz. Něco jiného pokud se tak odhodne shromáždění (pokud možno PŘED tou výměnou) pak dobře. Výbor nemá právo bez souhlasu shromáždění vyplácet peníze soukromé osobě.

P.L.

Vložil KarelJ (bez ověření), 2. Červenec 2008 - 11:56

Výbor nemůže proplácet náklady spojené s neoprávněným zásahem do společných částí domu, a to ani se souhlasem shromáždění.

KarelJ

Vložil Anonymous999 (bez ověření), 2. Červenec 2008 - 13:41

Naopak, výbor je pouze výkonným orgánem, a tak pokud je schváleno shromážděním, výbor musí proplatit. Pokud to neodporuje zákonu, samozřejmě. Neznám zákon, který by refundaci zakazoval. Pokud ho znáte Vy, podělte se.

Pokud se na věc podíváte bez emocí, tak zjistíte, že někdo (možná se souhlasem, možná bez) vylepšil společnou část domu. Selským rozumem lze usoudit, že by nějakou refundaci dostat měl.

Vložil Teoretik (bez ověření), 2. Červenec 2008 - 16:17

Pokud někdo vyměnil část oken (okna ve svém bytě) a nevyměnil současně všechna okna v domě, pak situaci výrazně zhoršil.

1. Především situaci pro společenství zhoršil tím, že omezil možnost kvalifikovaného výběru provedení oken pro pozdější výměnu v ostatních bytech, kdy se volba provedení okenních výplní nutně musí přizpůsobit již provedené částeční výměně a není možné uvažovat v celé škále provedení, např. co do materiálů rámů (hliníkový, dřevěný, plastový), není možné uvažovat o jiném členění oken a osazení kupř. skel se zvláštní úpravou, neboť vzhled domu musí být jednotný.

Člen, který provedl výměnu, tak fakticky obešel mechanismus rozhodování ve společenství zakotvený v zákoně, když nutí ostatní následovat jeho výběr, a to i v případě, že jeho volba parametrů nových oken je pro ostatní akceptovatelná. Člen si takto fakticky vynucuje svoji vůli proti vůli ostatních.

2. Situaci zhoršil tím, že společenství jakožto správce společných částí domu nedosáhne na množstevní slevu, resp. dosáhne na jednotkovou cenu horší, než kdyby vyměňovalo všechna okna. Rozdíl může dělat až desítky procent (v závislosti na tom, jaký podíl oken je již vyměněných).

3. Dále situaci zhoršil tím, že narušil jednotný vzhled domu (tedy v případě, že neosadil identická okna, což je sice v principu možné, ale podle poznatků z praxe více než nepravděpodbné).

Shrnuto:

Pokud měl někdo vylepšit společnou část domu, jak píše Anonymous999, učinil tak, pokud vyměnil všechna okna v domě. Výměnou pouze některých oken (typicky v jeho bytě) nic nevylepšil, ba právě naopak, situaci zhoršil.

V souvislosti s dílčím zásahem do společných částí domu o nějakém „vylepšování“ nemůže být ani řeči.

Jde zde o princip, že společné části domu jsou společné, t. zn., že si nelze přisvojovat právo nakládat s některou jejich částí, nýbrž je třeba respektrovat mechanismu rozhodování zakotvený v zákoně.

Teoretik

Vložil JarekSVJ, 2. Červenec 2008 - 18:48

Ano vy jste opravdu jenom teoretik..... V našem domě SVJ , si vlastníci mění okna sami a je jedno jestli to udělá firma A nebo B nebo C , z 24 bytů je zatím postupně vyměněno 16 bytů další 2 nebo 3 letos… Co jsme tím získali jako SVJ??? Spoustu peněz co jsme místo oken vložili do nové střechy,zateplení, nových rozvodů vody, plynu, odpadů, nových vchodových dveří, sklepních okének a atd…

Vložil xyz (bez ověření), 22. Duben 2009 - 21:01

To musí ten dům vapadat. Každý pes, jiná ves.. Gratuluji!

Vložil Ano (bez ověření), 22. Duben 2009 - 22:22

Ano, pestrost dodavatelů je skutečně uvážený přístup. To se projeví např. po prodeji bytu, když se okno porouchá. Nikdo už nebude vědět, který melouchář za to může. Vyměňovat okna do zateplené fasády je také mistrovský počin! Holt někdo se vyzná a ostatní čumí, jak to mistrovsky zvládá!!!!!!

Vložil Bobikx (bez ověření), 2. Červenec 2008 - 12:15

Výbor…neoprávněný zásah.....souhlas shromáždění… Tím, že je výbor nejvyšším orgánem společenství a odhlasuje, že se z peněz vlastníků (Dlouhodobé zálohy na opravy) něco uhradí, tak výbor má povinnost takovéto rozhodnutí respektovat – peníze nejsou výboru, ale vlastníků (pokud bude souhlasit 100% vlastníků, tak je to úplně jasné, pochybnosti mohou vzniknout při menším počtu).

Pokud je to neoprávněné a vlastníci nesouhlasí s úpravou, tak to musí vlastník na své náklady odstanit… ale to jakékoliv stavební úpravy… (dodatečný souhlas s opravou… stejně tak jako existuje dodatečné stavební povolení)

Vložil Pavel, 10. Březen 2008 - 0:05

ZoVB okna neřeší. Návrh nového ZoVB okna považuje za společnou část domu (SČD). Stavaři a MMR okna považují za SČD. Právník Vám asi řekne, že se máte řídit Prohlášením vlastníka, kde někdy okna jsou SČD, někdy ne a někdy jsou SČD jen vnější strany vnějších oken.

Větší shoda panuje v právní vymahatelnosti kompenzace. Podle většiny na ní není právní nárok.

Osobně jsem v obecné rovině pro vyplacení kompenzace, protože dotyčný vynaložil náklady na SČD. Já okna považuji za SČD a i kdyby to nebyla SČD, tak určitě nevznikne u dříve vyměněných oken potřeba jejich financování ze společných prostředků. Kompenzace by měla být v cenách stávající výměny oken bez ohledu na to, kolik na výměnu vynaložil. Důležité je to, kolik nyní SVJ „nevynaloží“.

U balkonů nerozumím zadání, zda se jedná o výměnu oken nebo o nové zasklení celého balkonu/lodžie.

Pokud by se jednalo o pouhou výměnu oken na balkoně, tak se domnívám, že vlastníci bez balkonů žádný nárok na kompenzaci nemají.

Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

Vložil pazderka (bez ověření), 2. Červen 2008 - 7:49

Okna nemohou být nikdy společným prostorem ani vlastnictvím SVJ neboť by si mohla většina odsouhlasit že nemohu nikdy okno otevřít a nebo naopak že ho musím mít otevřené, kdy ho mám umýt a podobně. Taktéž balkony přístupné jen z bytu majitele mohou být jen soukromé jinak by se společenství mohlo dohodnout že si na mém balkoně zřídí sušárnu. Zkrátka byl by to nepřípustný zásah do mého soukromí a vlastnického práva bez ohledu na to jak si to vykládá ministerstvo pro místní rozvoj, stavaři a kdoví kdo ještě. Vyznívá to z logiky věci, okno ovládám a užívám ve svém bytě jen já a tudíž je mým vlastnictvím, podobně je to z balkonem v mém bytě. Je to jen součást bytu a na nic to nenavazuje tak jak je tomu například třeba u stupaček.

Pazderka Jan

Vložil Anonymoussssss (bez ověření), 23. Duben 2009 - 9:17

Potřebujete-li otevírat okno, které je SČD, pak podáte návrh usnesení a shromáždění SVJ vám to schválí. Pokud to neschválí, obrátíte se do 6 měsíců na soud, který spor rozhodne.

Co je na tom složitého?

Vložil E56 (bez ověření), 23. Duben 2009 - 10:20

Postup popsaný panem Anonymoussssssem je zcela podle zákona. Za všechny diskutéry děkuji za připomenutí.

Jakýkoli jiný postup otvírání okna, které je společnou částí domu, je v rozporu se zákonem.

Vložil PetrF (bez ověření), 2. Červen 2008 - 9:05

Dobrý vtip po ránu, pane Pazderko. Děkuji Vám.

PetrF

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".