Vytopení bytu - nejasná příčina. Kdo ponese náklady?

Vložil Pavla Nová (bez ověření), 1. Březen 2019 - 18:19 ::

Dobrý den,

v rohu koupelny mám vlhký flek. Sousedé o patro níže pak mají flek na stejné místě.

Bohužel, není ale jasná příčina. Instalatér řekl, že za účelem zjištění závady by bylo nutné moji koupelnu rozkopat a zjistit potenciální únik na rozvodech/odpadech – bez toho určení není možné. Ráda pomůžu problém vyřešit, ale co když není problém u mě.

Vrátí mi někdo (SVJ nebo jiný viník) náklady na rozkopání mojí koupelny, když se problém objeví znovu (tzn. neprokáže se, že vina byla na mé straně).

Díky moc za pomoc

Pavla

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Hubert (bez ověření), 3. Březen 2019 - 14:03

  Urcite uvedenou zalezitost reste ve spolupraci se správcem ci výborem SVJ.

  Uvedene místo je treba otevřít a zjistit unik vody. Az se to najde, zjisti se jestli to jsou rozvody SVJ, ci Vase a podle toho se budou resit naklady.

  Pokud praskaji hlavni stoupačky ( rozvody SVJ ), zrejme bude třeba udelat vetsi rekonstukci – celou vymenu v dome.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 1. Březen 2019 - 18:52

  tedy pořídit foto a písemně požádat SVJ o řešení. Pokud i po urgenci bude SVJ nečinná máte sice právo závadu odstranit, ale musela by jste dokumentovat skutečné místo závady a mít písemné vyjádření odborné firmy a pak se dožadovat uhrazení faktury. Pokud by Vám SVJ odmítlo zaplatit musela by jste se soudit. Proto je lepší vyvinout tlak ať to objedná SVJ s tím, že pokud bude závada na Vaší instalaci fakturu se zavážete uhradit Vy.

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 1. Březen 2019 - 18:59

  Hlavní problém je, že já skutečné místo závady nemusím objevit. Jen opravou bude vyloučena závada na mé straně. Na základě čeho pak budu nárokovat úhradu svých vynaložených prostředků. SVJ bude moct říct, že co jsem si udělal na svém bytě, to je moje věc.

  Očekávám tedy, že by z jejich strany by mělo přijít oficiální vyjádření, že závada je na mé straně. Je to tak?

  Vložil Jar (bez ověření), 1. Březen 2019 - 22:50

  Máte dokumentaci, co kde vede? Vy máte flek na zemi a sousedé pod Vámi také na zemi nebo na stropě? Víte, kusy vedou stoupačky? Nejčastěji je problém ve spárovací hmotě, v silikonu kolem sprchy, no pak možná odpady, ať Vám na to koukne někdo s trochou technického myšlení.

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 - 8:47

  Dokumentaci má SVJ, možná se k ní dostanu. Odpady jsou zabetonované v podlaze, takže se musí rozkopat koupelna. Bohužel technické myšlení u nás moc nepomůže :/

  ?
  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Březen 2019 - 19:37

  Proč rozkopat? Kamerou to zjistit nejde?

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 - 16:21

  Tak kamerou to zjistit nejde. Teď jsem tam volal. Kameru lze použít pro širší a ne tak točité rozvody než jaké jsou u nás.

  Nebídnuli mi ale čištění odpadů, jen nevím jestli to mi nějak pomůže. :/

  Vložil JaVa, 2. Březen 2019 - 9:05

  Paní „radka 2222“ má samozřejmě pravdu,

  viz:

  https://cistic-viktor.cz/…adu-a-spadu/

  ale zřejmě se někomu na tomto fóru nelíbí, její profesionální příspěvky.

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 - 16:21

  Tak kamerou to zjistit nejde. Teď jsem tam volala. Kameru lze použít pro širší a ne tak točité rozvody než jaké jsou u nás.

  Nebídnuli mi ale čištění odpadů, jen nevím jestli to mi nějak pomůže. :/

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 1. Březen 2019 - 19:43

  Zajímavý nápad. Netušil jsem. Neznáš nějakou firmu? (Jestli ne, pohledám). Každopádně kdo by měl za tu kameru platit? Já nebo SVJ? Není zjištění příčiny úlohou SVJ?

  Vložil . (bez ověření), 2. Březen 2019 - 0:43

  Pozvi si jineho instalatera. Naklady ponese ten, kdo situaci zavinil anebo ten, kdo ma zajem ji vyresit, prekvapive.

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 - 8:35

  Z právního pohledu náklady musí nést jen jedna strana. Takže to nemůže být buď „ten co zavinil“ a nebo „ten co ji chce vyřešit“.

  Díky za snahu o pomoc, ale tvoje zpráva není pravdivá.

  Vložil . (bez ověření), 2. Březen 2019 - 12:47

  odpověď nebyla v právní teorii, ale v praktické praxi

  Vložil . (bez ověření), 2. Březen 2019 - 12:46

  to se pletete, když spojka BUĎ implikuje, že to bude jedna strana :-)

  Anebo snad když se nedopátráš viníka a/nebo mu to neprokážeš, anebo milion jiných důvodů, tak jak zajistíš, aby nenastala druhá možnost?

  Ale ono očekávat od někoho, kdo založil toto vlákno, trochu systematického uvažování a sofistikovaného chování asi moc nejde :-) Uznávám, že ta úloha není lehká…

  Vložil MartinII, 2. Březen 2019 - 11:33

  „v rohu koupelny mám vlhký flek. Sousedé o patro níže pak mají flek na stejné místě. není ale jasná příčina. Instalatér řekl, že za účelem zjištění závady by bylo nutné moji koupelnu rozkopat a zjistit potenciální únik na rozvodech/odpadech – bez toho určení není možné“

  Na rozdíl od instalatéra jsme koupelnu neviděli a nesdělujte důležitou okolnost, kde ty fleky u vás a souseda jsou !

  Instalatér neví zda v odpadech nebo rozvodech ? Já pod odpadem rozumím odpadní roury v rohu koupelny (z neznámých důvodů řečené stoupačky, i když v nich nic nestoupá, na rozdíl od stoupaček vody), které vedou domem odshora (začínají často na půdě) dolů do městské kanalizace.

  Co myslíte odpadem vy nebo instalatér ? Měl jsem v bytě také instalatéra, který asi nedával ve škole pozor, nebo byl vyučený něčím jiným.

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 - 14:10

  U mě jsou fleky na zemi u něj na stropě – ve stejném rohu.

  Ano instalatér neví, zdali je to v odpadu nebo rozvodech, protože ten roh místnosti je schovaný za vanou a trubky se zde víceméně potkávají. Bez vysekání vany tak nelze provést diagnostiku.

  Mohu vám ještě doplnit nějakou informaci?

  Vložil MartinII, 2. Březen 2019 - 16:10

  „Sousedé o patro níže pak mají flek na stejné místě“.

  "U mě jsou fleky na zemi u něj na stropě – ve stejném rohu.

  Ano instalatér neví, zdali je to v odpadu nebo rozvodech, protože ten roh místnosti je schovaný za vanou a trubky se zde víceméně potkávají. Bez vysekání vany tak nelze provést diagnostiku".

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Trubkami myslíte asi kanalizaci a vodovodní trubku.

  Co označujete za rozvody ? Já rozvodem v bytě rozumím rozvod z trubky či kanalizace (jdou celým domem a jsou společnou částí) k zařizovacím předmětů (umyvadlo, vana), a patří vlastníkovi bytu.

  Sice jsem nepochopil to, že roh místnosti (koupelny) je schovaný za vanou, flek je na zemi a přesto na flek vidíte. Nevím jaké „trubky se tam potkávají“. Asi tím chtete sdělit, že odpadní (litina) a trubky vodovodní. Tak je to přeci ale snad ve všech „činžácích“. Snad pouze v panelových domech to je jinak a voda i odpad jsou v „jádru“, pokud jsem se vyjářil správně.

  To, že instalatér a uživatel netuší, zda je problém v odpadech nebo vodě, tak je tomu všude, kde je se odpad a voda „víceméně se potkávají“. Se stejnými problémy se snad už ten instalatér za svou mnohaletou praxi setkal, nebo ještě ne ?

  Pokud jde o to „sekání vany“, tak soused a instalatér vás asi přesvědčují, že je problém u vás a máte vanu v rohu i když stále nechápu, jak tedy ten flek můžete vidět.

  Nejjednodušší a nejméně bolestivé řešení je dle mne (laika, který řešil stejný problém s tím rozdílem, že jsem byl ten soused dole), zjistit před bouráním u vás, zda voda nebo kanalizace „teče“ sousedovi. To jest udělat „diagnostiku“ (odkrýt vodu a odpad) u něj.

  Závada by sice mohla také být „mezi byty“, t.j. u vás pod podlahou. To by měl instalatér zjistit, když začne u souseda. Nevím, jak se řeší závady na odpadu, ale u vody na to snad mají instalatéři „nějaké“ spojky a nemusí se hned bourat a měnit část trubek.

  Pokud je problém ve společném svislém odpadu, tak by se asi bouralo. Jsem jen laik, který je viděl opravy ve vlastním bytě. Každý instalatér by vám to mělo ale odborně vysvětlit. Toho instaltéra jste si našla sama nebo ho objednala správa ?

  Co na to technik vaší správní firmy !!!

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 - 16:20

  Díky Martine za rady.

  Rozvody chápeme oba stejně.

  To že se trubky potkávají znamená, že vedou víceméně stejným místem, takže kdyby byla prasklá jedna či druhá, bude se to „na dálku“ těžko ohledávat, protože by se musela vysekat vana, abyste na trubku mohl vůbec sáhnout.

  Flek vidím dvířky, které jsou pod vanou.

  nerozumím větě: „zjistit u pod vámi v rohu stropu, zda „teče“ odpad nebo voda v bytě pod vámi“.

  Aby instalatér mohl na odpadní trubku sáhnout a udělat cokoliv, musí vybourat mojí vanu, jinak na ni nedosáhne.

  Jak myslíte řešení problémů od souseda? Sekáním do jeho stropu?

  Každý instalatér jistě bude schopen vysvětlit způsob opravy, pokud bude vědět, kde je problém. Nyní pouze servisními dvířky vidí flek hluboko pod vanou a nezná jeho příčinu. Když vám pošlu fotku, budete ve stejné situaci, jak ten instalatér. Dva instalatéři mi nezávisle na sobě řekli následovné: „abych mohl říct, kde je problém, tak bych musel dát tu vanu pryč, abych se fyzicky rukama dostal k místu, kde je mokro.“

  Vložil MartinII, 2. Březen 2019 - 17:33

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 1. Březen 2019 – 18:59 já skutečné místo závady nemusím objevit. Jen opravou bude vyloučena závada na mé straně.

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 – 8:47 Odpady jsou zabetonované v podlaze, takže se musí rozkopat koupelna.

  Vložil . (bez ověření), 2. Březen 2019 – 0:43 Pozvi si jineho instalatera. Naklady ponese ten, kdo situaci zavinil anebo ten, kdo ma zajem ji vyresit, prekvapive.

  Pro MartinII Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 – 16:20 nerozumím větě: „zjistit u pod vámi v rohu stropu, zda „teče“ odpad nebo voda v bytě pod vámi“.

  Aby instalatér mohl na odpadní trubku sáhnout a udělat cokoliv, musí vybourat mojí vanu, jinak na ni nedosáhne.

  Jak myslíte řešení problémů od souseda? Sekáním do jeho stropu?

  Každý instalatér jistě bude schopen vysvětlit způsob opravy, pokud bude vědět, kde je problém. Nyní pouze servisními dvířky vidí flek hluboko pod vanou a nezná jeho příčinu. Když vám pošlu fotku, budete ve stejné situaci, jak ten instalatér.

  Dva instalatéři mi nezávisle na sobě řekli následovné: „abych mohl říct, kde je problém, tak bych musel dát tu vanu pryč, abych se fyzicky rukama dostal k místu, kde je mokro.“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Já jako poučený laik, který jen řešil mokro ve stropě (na rozdíl od vás já byl ten byt dole) tvrdím, že když je mokro u souseda pod vámi ve stropě, tak může být závada u něj !!! A voda snad přeci vzlíná !!! Instalatér ví (měl by vědět) jak vysoko může vzlínat) !!! Oba na sobě nezávislí instalatéři vyvrátili, že je závada u souseda ? Dokázali vám, že je závada u vás ???

  Řešením u souseda skutečně myslím, sekat (odhalit trubku a odpad) u stropu u něj, ježto jemu není nutno bourat vanu jako vám !!! Snažil jsem se to podrobně a jak nejlépe umím vysvětlit z pohledu bydlícího, který řešil podobný problém (viz výše). Vaši instalatéři to řeší, jako kdyby soused pod vámi mokro neměl, což nechápu !!! Nevím, jaka to chápou ostatní, kteří váš dotaz četli.

  Je divné, že sousedovi flek nevadí a neřeší to. Vám totiž by nemusel flek u vás také vadit, ale soused se bude divit, až bude mít mokrou celou zeď.

  Jako poučený laik a řešící také mokro v koupelně, se domnívám že pokud by byl problém ve vanovém odpadu, tak by byla náhoda, kdyby to bylo v napojení na svod, tedy u zdi, takže bych do toho vanový odpad nepletl. Viz váš úvodní příspěvek „v rohu koupelny mám vlhký flek. Sousedé o patro níže pak mají flek na stejné místě“.

  „Každý instalatér jistě bude schopen vysvětlit způsob opravy, pokud bude vědět, kde je problém“. My, neinstalatéři, kteří jsme to u vás a ani u souseda (!!!) neviděli, nejsme schopni „vysvětlit“ příčinu závady a „způsob opravy“ odborněji než instalatéři.

  Znovu se ptám, co na to technik správní firmy. Nebo žádného nemáte ?

  Vložil Pavla Nová (bez ověření), 2. Březen 2019 - 18:26

  Martine, znovu díky za rady. Naprosto rozumím, že mi nemůžete dát rozhřešení a nebo všechno vysvětlit, já jsem ráda za tu diskuzi, která mě posouvá dále.

  Sousedovi flek vadí a tak se obrátil na technika správní firmy. Technik správní firmy mě požádal o vyřešení, protože usoudil, že flek nevznikl chybou souseda. U nás ale technik překvapivě nebyl, u nás byla jen zástupkyně SVJ, která potvrdila, že u nás je mokro a tedy usoudila, že my jsme zdrojem problému. Ostatní potenciální zdroje – zatékající voda po svodu a nebo voda od sousedů ale vyloučeny nebyly.

  Odpadní trubka je součástí mého bytu a soused není ochoten rozkopávat svůj byt. Ale rozumím vám, že by to mohlo být nejjednodušší.

  Instalatér právě odešel a řekl, že aby zajistil opravu potenciální závady, tak bude muset předělat komplet odpady, tzn. vše od vany do země a vše v zemi až ke svodu. A to u mě znamená vybourat vanu odstavit umyvadlo a pak vše instalovat nazpět.

  Vložil . (bez ověření), 2. Březen 2019 - 19:31

  Uvádíte, cituji: a tak se obrátil na technika správní firmy. Technik správní firmy mě požádal o vyřešení, protože usoudil, že flek nevznikl chybou souseda. U nás ale technik překvapivě nebyl

  Konec citace.

  Řešení: jednoduše se obrať na technika správní firmy, pak teprve u vás vykoná návštěvu.

  Vložil . (bez ověření), 2. Březen 2019 - 19:39

  Ještě jedna citace: v rohu koupelny mám vlhký flek. Sousedé o patro níže pak mají flek na stejné místě.

  Nezlobte se, ale k tomu se může skutečně vyjádřit pouze technik po prohlídce místa samého.

  Pozval bych ho na místo samé spolupráci se sousedem pod vámi – aby byl doma , přizval si také současně svého instalatéra a možná i kvalifikovaného stavebního technika či stavební dozor , ale nejlépe toho inštalatéra, kdo vám v bytě rekonstruoval, klidně bych si to zjistil i od bývalého majitele ( pokud to ze situace plyne) , a sehnal bych si diktafon, a na místě bych vyřešil nějaký schůdný postup.

  —- Mimo záznam přidám vlastní zkušenost, Instalatér mi napojil na litinovou svislou kanalizací tedy původní stoupací kanalizaci, konkrétně litinové koleno a do něj HT trubku, tak blbě, že to začalo při větším objemu a spádů vody protékat sousedovi dolů, ale na strop. Musel jsem to celé vykopat ( dírou bylo k sousedovi pode mnou vidět ) a po instalatérovi předělat.

  Teor. u vás mohlo dojít k něčemu podobnému s tím Že voda nějak stéká po svislém odpadním potrubí, ale to je čirá spekulace …

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".