zabránění přístupu do byt. jednotky při plánované a odsouhlasené rekonstrukci stoupaček

Vložil Anonymous, 17. Březen 2008 - 0:11 ::

Dobrý večer, prosím o radu, jak se zachovat, při zabránění přístupu do bytu při rekonsturkci stoupaček.Dotyčný nájemník odkoupil od pův. majitele byt s novou koupelnou a nyní nechce, aby se koupelna rozbourala, nebo požaduje finanční náhradu, nebo neplatit do fondu oprav. Bývalý majitel na schůze SVJ chodil a věděl, že rekonstrukce bude v nejbližší době,nový nájemník na schůze nechodí, ale o špatném stavu stoupaček prý věděl.Pokud neuděláme rekonstrukci v jeho bytě,hrozí havárie a doplatí na to nájemníci bydlící pod ním,ponese pak zodpovědnost on?V podstatě by mohl chtít každý nájemník fin.náhradu, protože při rekonstrukci dochází k poničení soukr. majetku všech nájemníků.Vše bylo na schůzích řádně odsouhlaseno a všichni s tím byli srozumněni.Mohu se nějak bránit, rekonstrukce je nutná.Děkuji za pomoc,M.K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kolář (bez ověření), 17. Březen 2008 - 18:07

    Pro tazatele M.K. Z dotazu není jasné v jaké roli vystupujete a proti čemu se chcete bránit. Bylo by vhodné ujasnit pojmy, píšete o SVJ a současně nájemnících, není jasné, kdo je čeho vlastník.

    K povinnosti zpřístupnit byt pro uvedený účel zde bylo zodopovězeno. To je jedna část problému. Návrh, vést stoupačky s úzávěry byt. přípojek, při jejich výměně ze strany spol. částí domu (chodby)je sice dobrá rada, ne vždy s ohledem na dipozice bytu reálná. Něco jiného je takové řešení v novostavbách.

    K druhé části problému-úhradě škody. Podobné situace zde byly také již několikrát diskutovány. Nejsem si tak jist názory těch, kteří tvrdí, že vlastník bytu nemá nárok na úhradu způsobené škody. Domnívám se že má. Pokud není ve stanovách nebo v nějakém předchozím usnesení, že před přestavbou byt. jádra má vlastník povinnost min. oznámit svůj záměr předem SVJ, právě pro případ, že by „SVJ“(statut. orgán) uvažoval nebo připravoval výměnu stoupaček. V takovém případě by „SVJ“ doporučilo vlastníkovi „přestavbu“ odložit až po výměně stoupaček. Pokud tomu ve vašem případě tak nebylo, mohla by být způsobená škoda na majetku vlastníka BJ, kvalifikována jako „vyvolané vícenáklady“. Konzultoval bych váš případ s právníkem.

    Těmto situacím by se předešlo, kdyby probíhalo v SVJ dlouhodobé plánování oprav a na tyto „kolize“ bylo dopředu pamatováno. Jistě by i přesto bylo vhodné přijmout v SVJ (MBD)usnesení o „přestavbách byt. jader“ ve smyslu zabezpečení přístupu k zakrytým spol. částem – rozvodům do budoucna s „minimalizací škod“ tím, že by byla tech. jednotně řešena „krycí“ stěna- „demontovatelně“, bez bourání (rozbitím).

    Dokud si každý bude tyto části řešit po svém k ničemu dobrému to nepovede. Chce to více myslet i na budoucnost.

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous (bez ověření), 17. Březen 2008 - 14:19

    Tady se zjevně dostává do konfliktu nedoktnutelnost obydlí a povinnost umnožnit přístup ke společným částem domu přístupných pouze z jednotky.

    Řešením je podle mého názoru umístění společných částí domu tak, aby byly přístupné ze společných prostor domu.

    PetrF

    Vložil JarekSVJ, 17. Březen 2008 - 15:20

    Ještě, že jsem si dal za stranický úkol nekomentovat né moc rozumné komentáře vulgárně.....
    Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky…

    Vložil Anonymous (bez ověření), 17. Březen 2008 - 15:37

    … a současně má vlastník právo na nedotknutelnost svého obydlí, což znamená, že není povinen nikoho do svého bytu pouštět.

    Tyto dvě věci platí současně.

    PetrF

    Vložil JarekSVJ, 17. Březen 2008 - 19:22

    Prosím Vás , vy patříte k lidem co by neměli bydlet v bytě a ještě k tomu v osobním vlastnictví, pokud vaše příspěvky myslíte vážně tak jste chorobomyslný nebo tzv. vyčuránek. Pokud by mělo platit vaše uvažování tak SVJ půjde na buben, co rozvody tepla, vody , vedou v bytech.Musíte se smířit s tím , že bydlíte jak řekl soudruh Havel v králíkárně…

    Vložil Pavel, 17. Březen 2008 - 16:31

    Podle čl. 12/3 LZPS jsou možné zásahy do nedotknutelnosti obydlí pouze na základě zákona a to hned z několika důvodů.

    Pokud ZoVB výslovně upravuje omezení nedotknutelnosti obydlí v §13/4 (s možnými důsledky v § 14), tak si myslím, že je to jasné.

    Návrh pro Admina: Šlo by dát link na Ústavu a LZPS? Děkuji.

    Jinak preferuji, aby byl dotyčný slušně seznámen s povinnostmi dle ZoVB, pokud to pochopí,bude dobře. Pokud to nepochopí, tak cesta prostřednictvím soudu bude dlouhá.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil admin, 17. Březen 2008 - 17:03

    Dobrý den, je to tam (možná něco z toho už bylo):

    http://spolecenstvi.okinfo.cz/zakony/

    Vložil Anonymous (bez ověření), 17. Březen 2008 - 16:49

    Link na LZPS tu je. Píše se tam, že nedotknutelnost obydlí je zaručena, a zákon může stanovit jinak jen, je-li to nezbytné z vyjmenovaných důvodů.

    Tady to nezbytné není, když při rekonstrukci lze stejně dobře vést stoupačku tak, aby byla přístupná ze společných prostor, stejně jako je možné osadit ventil tak, aby byl přístupný ze společných prostor. To je dokonce velmi vhodné, protože v případě mimořádné události to umožní zastavit přívod bez shánění vlastníka a bez vstupu do bytu. Doporučuji i v případě, že stoupačka zůstane přístupná pouze z bytu.

    Něco jiného jsou stávající stoupačky, ale tazatel výslovně uváděl rekonstrukci.

    PetrF

    Vložil Pavel, 18. Březen 2008 - 13:11

    Nedotknutelnost obydlí je v souladu s LZPS omezena § 13/4 ZoVB.

    Mimo toto jednoznačné ustanovení se o tom píše ve veškeré literatuře co mám k dispozici.

    Váš názor je tedy ojedinělý.

    Pochybuji, že by při pouhé rekonstrukci šlo zajistit, aby stoupačky byly přístupné ze společných prostor. To lze asi jen u nové výstavby.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 17. Březen 2008 - 11:27

    Dobrý den, řešte výhradně přístup ke společným částem (k prvním uzávěrům), tam je v případě rekonstrukce povinnost vlastníka umožnit přístup. Pokud si toto nestandartně omezil, je to jeho problém a refundace nákladů není možná. Vymahatelnost přístupu je, ale budete časově velmi omezeni – lze jistě na takovémto vlastníkovi uplatnit náklady SVJ, které budou navíc vynaloženy znepřístupněním jednostky. (je irelevantní, zda o potřebě rekonstrukce stoupaček od předchozího vlastníka věděl či nikoliv) s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 17. Březen 2008 - 2:57

    Kompenzaci za co? Když umožní dostatečný přístup ke společným částem, tak mu tam nikdo nic rozbíjet a ničit nebude. A pokud neumožní, má smůlu – umožnit musí podle zákona. Měl by si dokonce svoje věci rozbourat na vlastní náklad.

    Také by se mohl najít vlastník, který by nechal např. pomalovat zdi stoupaček světoznamým malířem a za rozbourání chtít 100 milionů korun.

    Pokud ovšem dojde k poškození něčeho, co nebylo nutné při přístupu ke společným částem domu, pak se jedná o klasickou odpovědnost za škodu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".