Výměna oken
Dobrý den, rád bych se zeptal na několik drobností. Pracuji jako místopředseda SVD a učím se svojí funkci tak se omlouvám předem za některé hloupé otázky. Jsme SVD cca 1,5 roku a již někteří spoluvlastníci mají vyměněná dřevěná okna za plast. okna, které se měnili ještě za vlastnictví MČ Praha 10. Ve fondu oprav rozhodně nemáme tolik peněz, abychom měnili okna ve zbytku domu. Jestli tomu dobře rozumím lidé co budou měnit okna měli by na schůzi SVD (okna jsou dle prohlášení společná) si nechat odhlasovat, že zbytek členů SVD souhlasí s výměnou oken a dále dodat nějaké čestné prohlášení, že okna budou „vypadat“ jako ta původní a nezmění se vzhled domu.........Je to tak?? A dále bych se chtěl zeptat, když nějaký člen SVD doloží havarijní stav oken a jelikož jsou společná, jak se bude postupovat, když cca 1/3 lidí bude mít okna vyměněná a tudíž vložila do oken své fin. prostředky a výměna placená z fondu oprav by udělala v SVD zle???? Díky za odpověď Martin
Pokud si někdo vyměnil okna ještě jako nájemce bytu ve vlastnictví města, není důvod se tím zabývat. Netýká se to nijak ani SVJ, ani ostatních vlastníků jednotek.
Bylo jeho právem nájemce požadovat na MČ finanční vyrovnání. Pokud to neučinili bez zbytečného odkladu, nejpozději do 6 měsíců od výměny, jeho nárok vůči pronajímateli (městu) zanikl.
Napsal jste: "... lidé co budou měnit okna měli by na schůzi SVD si nechat odhlasovat, že zbytek členů SVD souhlasí s výměnou oken"
Jistě, mohou takto postupovat. Bude-li dosaženo souhlasu nutného ke stavební úpravě (tříčtvrtinové většiny všech hlasů), pak zároveň vzniká nárok vlastníka jednotky na proplacení nákladů na tuto výměnu.
Napsal jste: "... když nějaký člen SVD doloží havarijní stav oken, jak se bude postupovat"
Nelze samozřejmě postupovat jinak než tak, že SVJ nechá provést opravu na svůj náklad. Co jiného byste chtěl vlastně dělat se společnými okny v havarijním stavu? Zda to udělá "v SVD zle" je bezvýznamné. Každý je povinen konat tak, aby odvrátil hrozící nebezpečí.
lake
Takže jestli tomu správně rozumím.
- Máme jednoho člena, který měnil okna se souhlasem SVD před 1,5 rokem tzn. nepožádal do 6 měsíců nemá nárok na proplacení.
- Lidé kteří si vyměnili okna bez souhlasu SVD nemají nárok na proplacení.
- Je možné odhlasovat výměnu oken „na vlastní náklady“??
Lidé si nemění okna z důvodu špatného stavu oken, ale třeba z důvodu kompletní rekonstrukce atd… Díky za rady Martin
Nikoliv, bohužel tomu nerozumíte správně. Co píšete jsem ve svém příspěvku určitě nenapsal. Nejspíše si pletete pojem „nájemce bytu“ a pojem „vlastník jednotky“.
• Pokud člen SVJ měnil společná okna se souhlasem společenství, má nárok na uhrazení účelně vynaložených nákladů. Už jsem to přece uvedl jasně. Nárok může uplatnit vůči společenství. Nyní mu plyne dvouletá promlčecí lhůta.
• Ti, kdo vyměnili společná okna bez souhlasu, nemají sice nárok na proplacení nákladů, ale vznikne jim nepochybně nárok na úhradu částky vyplývající z bezdůvodného obohacení. Výše obohacení se zjistí jako rozdíl mezi cenou domu s novými okny a bez nich. Promlčecí lhůta je dvouletá a počne plynout od okamžiku ukončení spoluvlastnického vztahu.
lake
Můžeme nějakým způsobem, např. dohodou vlastníků, dosáhnout toho, aby si vlastníci měnili okna ve svých bytech na vlastní náklady??? Děkuji za radu
„…např. dohodou vlastníků, dosáhnout toho, aby si vlastníci měnili okna … na vlastní náklady…“
- 1. usneste se o výměně 2. stanovte způsob financování (1. cash
2. indivindi-úvěry). Odhlasovat „na vlastní náklady“ je nesmysl.
Prostě se usnste o výměně, a pak má každý povinnost zaplatit alikvótní
část z celkových nákladů.
- pokud jste ještě nepodlehl kouzlu reklamštiny o „Bezdůvodném
obohacení vzniklém bez souhlasu „adresáta“…“ pročtěte si
důkladně co to
znamená. Je několik druhů skutkových podstat – tedy si zkuste
sám odpovědět pod kterou z uváděných podstat by se „…obohacení
bez souhlasu spoluvlastníků…“ mělo zařadit…
protože pokud pod žádnou, asi by jste mohl mít s „vymáháním po skončení spoluvlastnického vztahu“ – jistý „problém“.
Neználek
Poslední komentáře