Únikové cesty musí být směrem ven kdykoliv průchodné

Vložil Anonymous, 18. Březen 2025 - 19:15 ::

Kde přesně je uvedeno, že únikové cesty musí být volné a směrem ven kykoliv otvíratelné bez klíče? Děkuji.

Budu nucen v tomto smyslu poučit vlastníky, ač mi tato poučovací povinnost jako vlastníkovi nepřísluší.

Nebo mám rovnou informovat HZS?

Jde mi o zajištění požární bezpečnosti (i mé osoby a i mého majetku), ne o trestání kohokoliv.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tomáš Neugebauer. (bez ověření), 19. Březen 2025 - 10:45

    Při řešení vašeho problému je nutné vycházet z ustanovení § 30 vyhlášky č. 23/2008 Sb., zvláště z odst. 1 a 2. Na základě toho je možné stanovit další postup.

    Obecně je požadavek na volné únikové cesty stanoven v § 5 odst. 1 písm. b) zákona o požární ochraně (č. 133/1985 Sb.). Požadavky jsou upřesněny v § 11 odst. 3 vyhlášky č. 246/2001 Sb.

    Otevíratelnost a průchodnost dveří, které se nacházejí na únikové cestě, musí podle ustanovení § 11 vyhlášky č. 23/2008 Sb. odpovídat českým technickým normám, které jsou uvedeny v příloze č. 1 části 2 této vyhlášky (ve vašem případě ČSN 73 0833:2010 PBS-Budovy pro bydlení a ubytování). Avšak tento požadavek se uplatní pouze v případě, bude-li prováděna nová stavba nebo stavební úpravy stávající stavby, nikoliv v případě užívání stavby – viz § 30 vyhlášky č. 23/2008 Sb. odst. 1.

    Vložil Justitianus, 19. Březen 2025 - 7:15
    • „Kde přesně je uvedeno, že únikové cesty musí být volné a směrem ven k[d]ykoliv otvíratelné bez klíče?“

    Nejspíše to není takto uvedeno nikde.

    Požární bezpečností staveb se podrobně zabývají technické normy. Existuje ČSN 73 0810 ve které je snad (v čl. 5.5.9) uvedeno, že dveře, vyskytující se na únikových cestách, musí mít ve směru úniku kování, které umožní po vyhlášení poplachu (nebo po jinak vzniklém ohrožení) otevření uzávěru (dveří) ručně či samočinně (bez užití jakýchkoliv nástrojů).

    Napsal jsem slovo „snad“, protože normy ČSN nejsou volně dostupné, abychom si to ověřili. Za výtisk normy se platí. Nemohu tedy posloužit citátem. Ostatně norma ČSN není celostátně účinným právním předpisem.

    Norma ČSN 73 0810 je zmíněna ve vyhlášce č. 23/2008 Sb., vydané k provedení zákona o požární ochraně.

    Pro Vás bude směrodatné stanovisko osoby provádějící požární kontrolu ve vašem domě.

    Justitianus

    Vložil Justitianus, 19. Březen 2025 - 5:52

    Zdenek 22 zde dal odkaz na článek z internetu. Skutečnost je ovšem poněkud jiná.

    Není pravda, že by povinnosti na úseku požární ochrany bytového domu snad mělo mít SVJ. Tuto lež opakují hasiči jako mantru, aby si ulehčili vybírání pokut.

    Podle 1985/133/§2/2 platí, že právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Provozuje-li činnost v prostorách více právnických osob nebo podnikajících fyzických osob, plní povinnosti na úseku požární ochrany na místech, která užívají společně, vlastník těchto prostor, není-li smlouvou mezi nimi sjednáno jinak.

    SVJ ovšem neužívá bytový dům k provozování své činnosti – k tomu není oprávněno. Proto SVJ nemá odpovědnost v plném rozsahu. SVJ je nejspíše odpovědné podle zákona o požární ochraně za pár prostorů v domě: strojovna výtahu nebo kotelna, je-li SVJ provozovatelem výtahu nebo kotle. Dále kancelář SVJ, jestliže ji dostalo přidělenu do výlučného užívání.

    Neexistuje celostátně účinný právní předpis, který by na SVJ přenášel odpovědnost za celý bytový dům. Naopak zákon uvádí, že odpovědnou osobou je vlastník bytového domu (tedy v tomto případě vlastníci jednotek). Hasiči lžou proto, že pokutovat všechny vlastníky jednotek by bylo pracné. Zkoušejí to tedy na SVJ.


    Justitianus

    Vložil Žofré (bez ověření), 21. Březen 2025 - 19:13

    „Naopak zákon uvádí, že odpovědnou osobou je vlastník bytového domu (tedy v tomto případě vlastníci jednotek)“

    Kde toto najdu prosím v zákoně? Zák. 1985/133/§2/2 mluví o právnických a podnikajících fyzických osobách.

    Zákon o PO se nám tedy na SVJ nevztahuje? Nebo by se mělo plnit dle Zák. 1985/133/§17? Kdo pak ale v tom případě bude zajišťovat provádění kontrol VPPO a PBZ?

    Děkuji za odpověď!

    Vložil Nýna (bez ověření), 19. Březen 2025 - 16:53

    Justin,

    dotaz zjevně směřoval k tomu, zda je možné zamykat dveře do domu. Včera jsem měla návštěvu, pustila jsem ji z bytu a od dveří domu mi nahoru volala mobilem (zevnitř dveří zvonky nejsou), že se nedostane ven. Musela jsem seběhnout několik pater. Kdyby byl požár a nebo bych měla vybitou baterku v mobilu, mohlo by být pozdě.

    Tazatelka se neptala, kdo je odpovědný.

    Zahrajte si nějakou únikovku. Několik lidí při únikovce již uhořelo.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".