Rozúčtování nákladů na odpad v SVJ
Dobrý den,
po změně správce v roce 2022 mi ve vyúčtování za tento rok výrazně narostla položka nákladů na odpad. Na dotaz mi účetní novéko správce odpověděla: Odpad se rozpočítává dle podlahové plochy, nikoli podle počtu osob žijících v bytě.
Z toho vyplývá, že 1 osoba bydlící v bytové jednotce (můj případ) platí za odpad stejně jako když v bytě o stejném rozměru bydlí 5 osob a pes (případ sousedů). Platí tento výpočet pro SVJ obecně anebo je to výjimka našeho SVJ? Nikde se mi nepodařilo upřesnění dohledat. Děkuji moc za odpověď a případně radu, jak to nejlépe řešit.
Marelo,
uveďte pravidla platná ve Vaší obci, nejlépe formou odkazu na obecní vyhlášku. Bez toho se nemůžete nic relevantního dovědět.
(V naší obci platí SVJ podle velikosti, počtu a četnosti svozu nádob, které si objedná samo nebo které si objedná několik domů dohromady. Počet trvale hlášených ani bydlících osob obec nezajímá. U Vás to může být jinak.)
Vážení, rozeběhla se tu vcelku zbytečná diskuze o marginálním
problému. Tazatel se diví, proč mu narostla položka na odpad a diví se
proč se mu počítá předpokládám, že služba odvoz odpadu, podle plochy,
nikoliv podle počtu osob, jak by chtěl. Předpokládám, i když si nejsem na
100% jist, že se u nich jedná právě o tuto službu podle vyhlášky
67/2013. Ta se může rozúčtovat podle počtu osob, pokud není stanoveno
jinak. Zřejmě si tam stanovili rozúčtování podle plochy, což je naprosto
legální.
A teď proč to považovat za službu.
Nevím, jak to funguje jinde ale u nás poplatek platí SVJ. Zase nevím, jak
to funguje jinde, v našem městě se pro odvoz odpadu nikde žádné osoby
nehlásí a neevidují. A zase nevím, jak je to jinde, ale SVJ má sice
možnost dozvědět se, které osoby jsou v domě hlášeny, ale je to
složité, zbytečně drahé a hlavně na nic. Řada osob je hlášena jinde a
naopak v domě je hlášeno několik úplně neznámých osob. Navíc jsou
hlášeny v domě, nikoliv v konkrétním bytě, takže nevíte, kam je
zařadit a je to tedy evidence naprosto na nic.
Jediná reálná možnost je tedy výdaj za odvoz odpadu zařadit mezi služby,
stanovit způsob rozúčtování, stanovit a vybírat podle toho zálohy a
nakonec provést rozúčtování. Pokud někdo myslíte, že se to nesmí,
napište, čím je to zakázáno.
Tak asi tak. Všem hezký den. A prosil bych všechny, především Justitiana,
aby se zdrželi jakýchkoliv urážek.
- Krupp: „Jediná reálná možnost je tedy výdaj za odvoz odpadu zařadit mezi služby, stanovit způsob rozúčtování, stanovit a vybírat podle toho zálohy a nakonec provést rozúčtování. Pokud někdo myslíte, že se to nesmí, napište, čím je to zakázáno.“
Kruppe, jste natvrdlý a ignorujete zákon.
Podle § 1 odst. 3 zákona č. 67/2013 Sb. platí, že tento zákon se nevztahuje na služby, které si příjemce služeb zajišťuje bez účasti poskytovatele služeb. Odvoz komunálního odpadu (tedy jeho shromažďování, třídění a likvidaci) zajišťuje obec na základě zákona o odpadech. SVJ nikomu nic nezajišťuje. Nemá na to právo a není držitelem licence.
Už jsem zde uvedl, že poplatníkem obecního poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci je fyzická osoba, která má v nemovité věci bydliště, nebo vlastník nemovité věci, ve které nemá bydliště žádná fyzická osoba.
SVJ není oprávněno poskytovat k tomu žádnou službu, protože tato záležitost se řídí pouze zákonem o obecních poplatcích. Zákon č. 565/1990 Sb. nezná žádného „poskytovatele služeb“ ani „příjemce služeb“. Podle tohoto zákona je SVJ pouze plátcem obecního poplatku, který vybírá od poplatníků obecního poplatku a odevzdává souhrnně na účet obce.
Pouhý výběr obecního poplatku není službou spojenou s užíváním bytů.
Tazatel už ode mne dostal informaci, že jeho SVJ tuto službu vůbec neposkytuje a že obecní poplatek se rozúčtuje na poplatníky podle počtu poplatníků, nikoliv podle jakýchsi „podlahových ploch“.
Justitianus
Justitane, píšete tu, že se zákon nevztahuje na služby, které si
příjemce služeb zajišťuje bez poskytovatele služeb. V tomto případě si
příjemce služeb právě nezajišťuje vůbec nic. Já jako vlastník v této
záležitosti opravdu nedělám vůbec nic.
SVJ jako plátce poplatku nemá, jak jsem se vám tu marně snažil vysvětlit,
žádnou informaci o poplatnících a domnívám se, že ji nemá ani obec. Ta
jen ví, kdo je v domě hlášen, ale vůbec netuší, kdo v domě bydlí. To
jsou naprosto odlišné údaje. Nikdo plátci nesdělil, kdo jsou poplatníci,
nemá možnost se to dozvědět, a neví od koho by poplatek a v jaké výši
vybíral. Mohl by tedy podle vás poskytovat službu placení poplatku za odvoz
odpadu a tu pak rozúčtovat podle příslušných zásad pro služby?
Nepřipadlo by vám to pitomé?
Vy tady sveřepě opakujete nějaké paragrafy, ale realita vám naprosto
uniká.
Opakujete stále, že by SVJ mělo vybrat nějaké poplatky, jejichž výši
nezná od nějakých poplatníků, které nezná a předat jej obci. Kde je ale
uvedeno, kolik od koho a kdy má vybrat? Jsou poplatníkem dospělé osoby, nebo
i děti? Co když nám 4 měsíční Pepíček nezaplatí? Jak ho máme
upomínat? Nepřipadá vám ani to pitomé? Zkuste se nad tím vším zamyslet a
místo neustálého opakování nějakých paragrafů poskytnout návod, jak to
opravdu udělat.
- Krupp: „SVJ jako plátce poplatku nemá, jak jsem se vám tu marně snažil vysvětlit, žádnou informaci o poplatnících …“
To je samozřejmě problém jen Vašeho SVJ, pane Kruppe. Není to ani problém obce, ani problém jednotlivého vlastníka jednotky.
Je váš problém, že vaše SVJ plní ze zákona povinnost plátce poplatku, ale nebyl jste schopen si ujasnit ani to kdo jsou poplatníci a kolik jich vlastně v domě je. Nevíte tedy od koho obecní poplatek přijímáte a nejste ani schopen vyčíslit výši poplatku připadající na osobu za dílčí období.
Nemůžete jako SVJ nic vymáhat zejména proto, že toto právo má pouze správce obecního poplatku (obec). Nemohli byste vymáhat už jen proto, že nevíte na kom vymáhat, a neznáte ani výši dlužné částky k vymáhání. Přitom právě toto jsou údaje, které by SVJ mělo sdělit obci, aby ta mohla začít vymáhat dlužné poplatky na poplatníkovi podle § 11 odst. 2 zákona.
To je Vaše neschopnost, pane Kruppe. Tím se nechlubte. Nesnažte se svádět vlastní chyby na Justitiana. Připouštím však, že současná právní úprava by mohla být označena za protiústavní.
Justitianus
Ještě pro Vás, pane Kruppe, pro SaraS, i pro ostatní:
Ministerstvo financí zveřejnilo metodickou pomůcku k místním poplatkům za komunální odpad. Cituji:
4.4.1 Základ dílčího poplatku Základ dílčího poplatku se určuje na měsíční bázi. V každém kalendářním měsíci se základ dílčího poplatku určí tak, že se hmotnost, objem nebo kapacita rozdělí mezi počet poplatníků, kteří mají v nemovité věci bydliště. |
Otázka: Je plátce poplatku povinen uvést v ohlášení počet fyzických osob, které mají v nemovité věci bydliště? Odpověď: |
Upozorňuji, že vymáhání obecních poplatků provádí obec (nikoliv SVJ) a řídí se při tom pouze podle daňového řádu (zákon č. 280/2009 Sb.). Nejde tedy o službu podle zákona č. 67/2013 Sb..
Na to upozorňuji v této diskusi od samého počátku. Justitianus má zase pravdu.
Justitianus
Tak si na chvíli představte že se nejedná o ten váš poplatek, ale jedná se například o poplatek za nájem popelnic, kt. je třeba rozdělit.
Tak je to v našem případě, a SVJ tento NÁKLAD rozděluje tak, jak jsem popsal. A zkuste odpovědět na mnou položenou otázku, co si o tom postupu SVJ myslíte
Proč bych si měl představovat něco, co je v rozporu se skutečností a v rozporu s právem? Obecní poplatek NENÍ za nájem popelnic; tak přestaňte lhát.
Justitianus
„Obecní poplatek NENÍ za nájem popelnic“ (Vložil Justitianus, 4. Září 2023 – 12:30)
Obecní poplatek zahrnuje i nájem popelnic.
V jakém typu obydlí bydlíte, Justine, že je Vám třeba osvětlovat takovéto samozřejmosti?
Tady jde pouze o to, že každá ze stran nesmyslně tvrdí, že to má být, musí být tak, jak je to u nich. A vnucují ostatním ta jejich kriteria. Nic takové jinde být nemusí.
Přitom stačí přitlačit na SVJ a vyzvat je k doložení nějakého usnesení shromáždění, kterým se tento “nový” postup řídí.
Pokud se to dříve dělalo jinak a nyní se to dělá naopak, tak k tomu přece musí být nějaké závažné usnesení shromáždění.
Dle mého názoru se to jistě smí, jenže soudruzi profi správce a spol i v našem baráku, ačkoliv evidují počet osob v bytech pro rozúčt. elektřiny, tak náklady na odpadky rozúčtováváj v poměru na byt, ne na osoby, ne na plochu.
Tak argumentují nesmyslem, že to je služba ve skutečnosti to je ale tak proto, protože ve výboru jsou ty náklady přesunou na lidi s menšími byty.
A na výzvu, aby doložili, podle jakého rozhodnutí shromáždění to tak to nespravedlivé činí, nejsou schopni argumentovat. Prostě si to tak patrně někdo někdy rozhodnul, protože buď to byl líný, anebo byl vypočítavý.
V případě, že by se nesledoval počet osob kvůli rozúčtování elektřiny, bych samozřejmě mávnul rukou, ale v případě, kdy už jsem s počtem osob na bytu pracuje…
Co si o tom myslíte?
Přesně tak, naprosto zbytečná debata k „správnému placení odpadu“. Vyřeší to až PAYT systém (Pay As You Throw neboli Zaplať, kolik vyhodíš) – v některých krajinách již zaveden. Příklad z Itálie – bezkontaktní kartička, která otevře speciální víko kontejneru na odpad (a to víko má 35 litrů) – tímto „pípnutím“ a otevřením se připočte 35 l. k objemu mého odpadu, co se pak za rok vyúčtuje a vyfakturuje (a snad jako motivace – platí se i fixní částka a několik otevření je tak pokryto ve fixu; kolik záleží na dalších okolnostech, např. jsou zvýhodněny rodiny s dětmi…)
Ale zde celkem pochybuji, že zavedení PAYT bude přínosem. Již teď kopa „prasátek“ (tímto se omlouvám prasátkám, jde o milá a užitečná zvířátka) vyhazuje odpad kde nemá a zavedením PAYT by to zde dopadlo asi katastrofou pro přírodu. Ale někde jsem zahlédl vizi, že je plánováno zavedení PAYT do 2025, to je skoro zde, tak uvidíme.
Čili se u Vás všechno platí dle podlahové plochy a nikoli podle počtu osob žijících v bytě.
To je nejlepší a nejspravedlivější způsob. Že řešíte zrovna odpad, pětičlenná rodina může klidně vyprodukovat méně odpadu než jeden člověk (šetrnost, třídění, způsob života apod.).
A že ta pětičlenná rodina má stejně vysoký podíl při hlasování jako jeden člověk Vám nespravedlivé nepřijde?
- Nero: „Čili se u Vás všechno platí dle podlahové plochy a nikoli podle počtu osob žijících v bytě. To je nejlepší a nejspravedlivější způsob.“
Nero píše nesmysly.
Obecní poplatek se neurčuje podle zákona č. 67/2013 Sb., ani podle rozhodnutí SVJ, nýbrž pouze podle zákona č. 565/1990 o místních poplatcích. Jde o veřejnoprávní poplatkovou povinnost. SVJ nemá v této věci žádnou pravomoc (jedině může svým rozhodnutím určit kapacitu nádob na odpad, jde-li o poplatek podle § 10j zákona). SVJ neurčuje pravidla rozúčtování – ta jsou určena zákonem.
Justitianus
Justitiane, inteligentní člověk pochopí, že tady se nejedná o určení obecního poplatku, ale o rozúčtování nákladu SVJ na odvoz odpadu. Konkrétně u nás je na faktuře uvedeno: Místní poplatek za ukládání komunálního odpadu z nemovité věci. Ten platí SVJ. Pro jeho rozúčtování (nikoliv stanovení) platí bez jakékoliv pochyby zákon 67/2013 Sb. Tady si tazatel musí zjistit, jestli byl přijat jiný způsob rozdělení, nebo platí § 5 odst. 2d, který praví: provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
- Krupp: „… odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb …“
Takže, pane Kruppe, Vy to stále nechápete !
SVJ neposkytuje nikomu žádnou soukromoprávní službu. SVJ neprovádí ani nefinancuje odvoz komunálního odpadu. Bavíme se o veřejnoprávním obecním poplatku, Vy popleto. Jste totálně zmaten.
- Shromažďování i odvoz komunálního odpadu si přece zařizuje obec sama na svůj vlastní náklad. Nádoby na odpad jsou v majetku obce. Svoz zajišťuje a hradí obec z obecních peněz. Třídění a likvidaci komunálního odpadu hradí obec, a je za to podle zákona odpovědná. Obec sama je správcem tohoto obecního poplatku.
- SVJ má v tom všem pouze jedinou roli – roli výběrčího. Má jen tyto povinnosti uložené zákonem o obecních poplatcích: vybrat poplatek od poplatníků v domě a odevzdat celou částku správci poplatku (obci).
SVJ dokonce ani nemá právo vymáhat dlužné částky poplatku na neplatiči! Podle § 11 odst. 1 zákona č. 565/1990 Sb. platí, že „nebudou-li poplatky zaplaceny poplatníkem včas nebo ve správné výši, vyměří mu správce poplatku poplatek platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem“.
Z uvedeného plyne, že vymáhat úhradu obecního poplatku od poplatníka může jedině samotná obec jako správce poplatku. SVJ pouze nabonzuje kdo nezaplatil a kolik obci dluží.
Justitianus
Pane Justitianusi, co je tedy dle zákona 67/2013 myšleno službou odvoz komunálního odpadu, když dle vás SVJ žádnou takovou službu neposkytuje. Pokud v bytovém domě někdo odloží velkoobjemový odpad (což patří také do kategorie komunálního odpadu) a není známo kdo a je po upozornění rozhodnuto, že se vyveze, tak je toto služba odvoz komunálního odpadu? Děkuji vám za ujasnění.
- SaraS (bez ověření): „Pane Justitianusi, co je tedy dle zákona 67/2013 myšleno službou odvoz komunálního odpadu …?“
To netuším. Jak bych to mohl vědět? Zákon č. 67/2013 Sb. tento pojem nedefinuje.
Rozsah poskytovaných služeb a obsah každé služby může být odlišný
u každého SVJ.
Počet SVJ v České republice je kolem 65000. Na které z nich
se ptáte?
Justitianus
Pane Justitianusi, vy jste ale dle mého názoru kategoricky uvedl, že SVJ takovou službu neposkytuje. Když netušíte, co je tímto v zákoně 67/2013 myšleno, jak můžete prosím tvrdit, že jí neposkytuje? Odpad se komunálním odpadem obce stane až v případě, že je odložen na místa k tomu obcí určená. (jsem ta SaraS).
„netušíte, co je tímto v zákoně 67/2013 myšleno“ (Vložil SaraS (bez ověření), 4. Září 2023 – 12:39)
Co je odvoz komunálního odpadu ví dobře dítě v předškolním věku, zatímco pan Justitianus netuší. V jakém typu obydlí pan Justitianus pobývá, že netuší, co je odvoz komunálního odpadu?
No právě a sem nejspíš směřoval dotaz tazatele. Vy jste poskytl řadu „kvalifikovaných“ odpovědí, urazil jako obvykle několik diskutujících a teď nakonec napíšete že nevíte o co se jedná. Co si o tom myslet?
„U nás taky svj nezajišťuje odvoz komunálního odpadu.“ (Vložil a (bez ověření), 3. Září 2023 – 17:11)
Kdo u vás zajišťuje odvoz komunálního odpadu?
Co to je za otázka. Odvoz zajišťuje město, odváží konkrétní firma. U vás je to svj, pozoruhodné. Vaše svj vlastní nějaké odvozové vozy, auta, .....?
„Vaše svj vlastní nějaké odvozové vozy, auta, …?“ (Vložil a (bez ověření), 4. Září 2023 – 7:08)
Podle zákona č. 67/2013 Sb. je společenství vlastníků jednotek poskytovatelem služby odvoz komunálního odpadu. (To zde zpochybňuje pouze diskutér Justitianus.)
Nemáte pravdu, společenství není poskytovatelem služby odvoz odpadu. Za odpady se platí ne podle vámi citovaného zákona ale podle vyhlášky obce. Justitianus má pravdu.
- Hlupák „! (bez ověření)“ píše: „Podle zákona č. 67/2013 Sb. je společenství vlastníků jednotek poskytovatelem služby odvoz komunálního odpadu. (To zde zpochybňuje pouze diskutér Justitianus.)“
Ne, hlupáku. Neznáš právní předpis. Zákon č. 67/2013 Sb. neukládá žádnému SVJ vymahatelnou povinnost poskytovat jakoukoliv službu komukoliv.
Podle § 3 odst. 2 zákona č. 67/2013 Sb. platí, že SVJ je poskytovatelem pouze té služby, kterou si jako poskytovatel samo ujednalo s příjemcem služeb, nebo té služby, o jejímž poskytování SVJ samo řádně rozhodlo. Přečti si konečně zákon.
☀ SVJ tedy může – podle okolností – poskytovat zcela jiné služby nežli jsou ty vyjmenované příkladmo v § 3 odst. 1 zákona.
☀ SVJ může neposkytovat vůbec žádné služby, a bude to v souladu se zákonem.
☀ SVJ nesmí a nemůže vykonávat jako poskytovatel služby takovou činnost, kterou zákon svěřil pouze obci a za kterou obec vybírá obecní poplatek.
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Justitianus
Justicianus: „.nebo té služby, o jejímž poskytování SVJ samo řádně rozhodlo…“
§3/2 „Rozsah poskytovaných služeb si poskytovatel služeb a příjemce služeb ujednají nebo o něm rozhodne družstvo nebo společenství“
Kde vidíš v liteře zákona ty loupáku, že SVJ si rozhodne o službách? Ne SVJ ale dohoda mezi SVJ a příjemcem (inter partes) případně rozhodnutí shromáždění (erga omnes). Přečti si konečně zákon.
PS: pokud chceš být placen, napiš nám sem svůj bankovní účet. Potřebuješ vyškolit?
Rozumíte svému psanému textu? Vždyť jste to sám napsal. Tak na co se vlastně ptáte? §3/2 „Rozsah poskytovaných služeb si poskytovatel služeb a příjemce služeb ujednají nebo o něm rozhodne družstvo nebo společenství“
proč to vkládáte jako reakci na můj příspěvek? já někdy psala, že bydlím v brně? to tu šíří nějaký pitomec, ale já nepíšu o brně, protože v něm nebydlím. a mimochodem, když kouknu na to „vaše“ brno, tak poplatek se platí magistrátu, tudíž obci. https://www.brno.cz/…odpad-v-brne
„poplatek se platí magistrátu, tudíž obci“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 3. Září 2023 – 19:07)
Platí vlastník, nebo SVJ?
vy máte problém, přečíst si odkaz, který sem dáváte? právnické osoby platí za komunální odpad pouze tehdy, pokud nemá nikdo v nemovitosti bydliště. a to JEDEN poplatek za celou nemovitost. přečtěte si někdy to, na co poukazujete.
jinak PO si musí na svůj odpad (který není samozřejmě komunální:-) ) zajistit samy kdo jej odveze a zlikviduje, ale to už je jiná věc…
- Kdo? (bez ověření) se ptá: „Platí vlastník, nebo SVJ?“
Otázka je nesprávně položena. V Brně neplatí SVJ nic. Vlastník by v Brně platil jedině vlastní-li byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, ve které není přihlášena žádná fyzická osoba.
- Radka2222 (bez ověření) odpovídá nesprávně: „vlastník“
Nepravda. Skutečnost je zcela jiná a složitější. Přečíst si obecní vyhlášku je zřejmě pro Radku nepřekonatelný problém. V Brně platí obecní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství:
- fyzická osoba přihlášená k trvalému pobytu v Brně podle zákona o evidenci obyvatel nebo
- cizinec s ohlášeným místem pobytu v Brně podle zákona o pobytu cizinců, zákona o azylu nebo zákona o dočasné ochraně cizinců nebo
- vlastník nemovité věci zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna na území města Brna.
- ! (bez ověření) píše nesmysl: „Podle https://www.brno.cz/…odpad-v-brne platí SVJ.“
Nepravda. Ne, hlupáku, v Brně neplatí SVJ.
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Justitianus
Přečíst si obecní vyhlášku je zřejmě pro Radku nepřekonatelný problém – není, ale radka neví, proč by si ji měla číst, neb v brně nebydlí.
„Vlastník by v Brně platil jedině vlastní-li byt, … ve které není přihlášena žádná fyzická osoba.“ (Vložil Justitianus, 4. Září 2023 – 9:09)
Takže vlastník bytu platí vždy, a to ve stejné výši jako by platil za jednu osobu, bez ohledu na počet osob obývajících byt. Rozumím tomu správně?
(O rodinném domě ani stavbě pro rodinnou rekreaci tato diskuse ani tento portál není.)
Nesmysly píše Brno, když píše o přihlášení se k trvalému pobytu do bytu a z tohoto ne/nepřihlášení cosi odvozuje ohledně placení za odpad.
Už se zde řešilo.
Brno dále zcela opomíjí řadu způsobů bydlení. Takto bydlící patrně za odpad neplatí?
„SVJ pouze nabonzuje kdo nezaplatil a kolik obci dluží“ (Vložil Justitianus, 28. Srpen 2023 – 18:49)
Jak a kdy to SVJ zjistí/vypočítá/nabonzuje?
Příklad: Rozpis plateb, který obdrží vlastník od SVJ: Zálohy na služby: Odpad 50 Kč, teplo 200 Kč, teplá voda 150 Kč. Příspěvěk na správu domu: 100 Kč. Vlastník uhradí 250 Kč. Vyúčtování, které obdrží vlastník od SVJ: Nedoplatek 200 Kč. Vlastník uhradí 50 Kč.
Justitiane, nevíte vůbec o čem píšete. Každá obec to má uděláno podle svého. V Praze existuje obecně závazná vyhláška 17/2021 Sb. o místním poplatku za ukládání komunálního odpadu z nemovité věci. Podle ní uzavírá magistrát smlouvu s SVJ. Na odvoz odpadu má smlouvu majitel domu, nebo SVJ. Výše poplatku je stanovena podle objemu popelnic (kontejnerů) a četnosti odvozu. Tento poplatek platí SVJ a musí jej nějak rozpočítat, podobně, jako třeba náklad na provoz výtahu, nebo úklid domu. Je mi to opravdu líto, ale radíte tu nesprávně. Je mi moc líto, že nemáte pravdu, ale není každý den posvícení.
Obávám se pane Kruppe, že se mýlíte. U MHMP se SVJ registruje jako plátce poplatku a se svozovou firmou pak ohlášení plátce, kde se určí velikost nádoby a četnost svozu a tím se stanoví výše poplatku. Subjektem poplatku je osoba, SVJ jako plátce je povinna od poplatníka (osoby) poplatek vybrat. Zde si dovolím nesouhlasit s panem Justitianusem, že "SVJ dokonce ani nemá právo vymáhat dlužné částky poplatku na neplatiči! Podle § 11 odst. 1 zákona č. 565/1990 Sb. platí, že „nebudou-li poplatky zaplaceny poplatníkem včas nebo ve správné výši, vyměří mu správce poplatku poplatek platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem“. A to protože odst. (2) říká to stejné i o plátci … Nebudou-li poplatky odvedeny plátcem poplatku včas nebo ve správné výši, vyměří mu správce poplatku poplatek platebním výměrem k přímé úhradě.
- SaraS (bez ověření): „Zde si dovolím nesouhlasit s panem Justitianusem, že "SVJ dokonce ani nemá právo vymáhat dlužné částky poplatku na neplatiči!“
Nejste však schopen uvést žádný důvod proč nesouhlasíte s tím co
jsem napsal. Můj názor je přece v plném souladu se zněním zákona (které
sám citujete).
Až uvedete nějaký důvod proč – podle Vás – neplatí ustanovení
zákona, pak budu ochoten se o tom bavit.
Justitianus
Pane Justitianusi, já důvod proč nesouhlasím uvedla. Graficky znázorněno:
Vaše vyjádření: "SVJ dokonce ani nemá právo vymáhat dlužné částky poplatku na neplatiči! Podle § 11 odst. 1 zákona č. 565/1990 Sb. platí, že „nebudou-li poplatky zaplaceny poplatníkem včas nebo ve správné výši, vyměří mu správce poplatku poplatek platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem“.
Moje zdůvodnění nesouhlasu s vaším tvrzením, že SVJ dokonce ani nemá právo vymáhat dlužné částky poplatku na neplatiči!: „A to protože odst. (2) říká to stejné i o plátci … Nebudou-li poplatky odvedeny plátcem poplatku včas nebo ve správné výši, vyměří mu správce poplatku poplatek platebním výměrem k přímé úhradě.“
Takže správce poplatku bude požadovat úhradu po plátci, tedy SVJ a SVJ pak musí přece ten poplatek vybrat od poplatníka. Takže SVJ tak musí mít právo vymáhat dlužnou částku po neplatícím poplatníkovi. Si tedy dovolím si myslet, pane Justitianusi.
- SaraS (bez ověření): „Pane Justitianusi, já důvod proč nesouhlasím uvedla.“
Ne. Neuvedla jste vůbec nic! Žádné zdůvodnění jste nebyla schopna podat. Nerozumíte obsahu zákonných ustanovení.
SVJ nemá právo „vymáhat dlužnou částku po neplatícím poplatníkovi“. Fantazírujete. Citujte laskavě kde v zákoně o obecních poplatcích nacházíte, že by obecní poplatek mohl být vymáhán jinou osobou nežli správcem poplatku, tedy obcí. Rád Vám dám za pravdu, až zde příslušnou část zákona ocitujete.
Podle § 10n odst. 2 zákona o obecních poplatcích platí, že plátce poplatku (zde SVJ) je povinen vybrat poplatek od poplatníka. To je zákonem uložená povinnost. Není však oprávněn poplatek svým jménem vymáhat! Oprávnění vymáhat má pouze správce poplatku, tedy obec.
Zákon přece stanoví jednoznačně jak bude postupováno pokud některý poplatník nesplní svou povinnost odvést poplatek plátci poplatku. Cituji:
§ 11 (1) Nebudou-li poplatky zaplaceny poplatníkem včas nebo ve správné výši, vyměří mu správce poplatku poplatek platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem. |
Z uvedeného plyne, že SVJ není oprávněno vyměřit poplatek samo, ani vydávat svým jménem platební výměry. Toto právo náleží pouze obci, která je subjektem veřejného práva. Povinnost hradit obecní poplatek je veřejnoprávní a nemá nic společného se zákonem č. 67/2013 Sb..
Pokud se domníváte opak, prokažte to.
Justitianus
Pane Justitianusi, tak kde je prosím v daném zákoně tedy uvedeno, že neuhradíli plátce (SVJ) poplatek včas nebo ve správné výši, nahlásí plátce správci daně jména poplatníků, od kterých se plátci (SVJ) nepodařilo poplatek vybrat, aby správce daně mohl vůči nim uplatnit § 11 odst 1.?
§ 11 odst 1. je přece určen pro poplatníky (osoby), které hradí poplatek za sebe přímo správci daně a tudíž jsou správci daně tyto subjekty poplatku známy. U SVJ správce daně poplatníky nezná, proto pro SVJ platí § 11 odst 2. A protože má SVJ povinnost poplatek od poplatníka vybrat a jako plátce jej správci daně uhradit, má přece z titulu této povinnosti dlužnou částku po poplatníkovi i vymáhat.
Poslední komentáře