Denostupňová metoda

Vložil jipo, 28. Listopad 2014 - 18:33 ::

Dobrý den. Zajímalo by mne zda je výhodnější meření v byt. jednotce pomocí radiátorových čidel nebo využít t.zv. Denostupňovou metodu.Jak se počítájí tepelné ztráty jednotlivých jednotek vzhledem poloze a umístění jednotky/některé stěny máme společné jen z části/.Dále, pokud bychom zvolili Denostupňovou metodu jak je to s měřením v samostatné kuchyni, kde je umístěn radiátor a docházelo by vzhledem ke změnám teploty vlivem vaření a pečení ke značnému zkreslení naměřených hodnot. Děkuji za fundovanou odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ano (bez ověření), 29. Listopad 2014 - 12:58

    Hlavním problémem denostupňové metody je to, že pokud někdo má radiátory zapnuté na maximum, k tomu bez ustání pootevřená (vyklopená) okna, tak v bytě extrémně vysokou teplotu nemá, přitom však spotřebovává mnohem více tepla, než ten, kdo topí méně a okna moc neotvírá. Jinými slovy ta metoda nemotivuje k úspornému chování, naopak. A doplatí na to vlastníci ostatních bytů.

    Vložil ladik12 (bez ověření), 29. Listopad 2014 - 19:47

    Jedna z námi oslovených firem dává teplotní čidla do kazdé obytné místnosti (na zeď proti oknu asi 20 cm pod strop) a počítá podle plochy místností vážený průměr; v ostatních místnostech se teplota nezjišťuje.

    Druhá firma dává jedno az dvě čidla, která zavrtává do příček mezi místnostmi na takové misto, aby co nejlépe odpovídalo průměrné teplotě v bytě.

    V obou případech se teplota registruje několikrát za hodinu, takže relativně krátkodobé větrání nebo vaření se projeví jen málo. (Nakonec v ostatnich bytech se vaří také.)

    Základní složka by měla odrážet jednak fixní náklady kotelny (u vlastní kotelny jsou to všechny náklady kromě ceny paliva (u nás cca 17%) a podíl na vytápění společných prostor (u nas cca 25%). Spotřební složka se počítá podle náměru denostupňů tak, ze rozdíl v průměrné teplotě bytu 1 st. C dělá 6%. Se započtením základní složky 40% podle dnes platné vyhlášky je pak rozdíl v celkové platbě za vytápění cca 4% na 1 st. C. Vzhledem v tomu, že naprostá většina bytů má průměrné teploty mezi 20 a 24 st. C, je rozdíl v celkových platbách (na m2) +/- 8%.

    Hlavním problémem „radiátorové“ metody je existence nulových náměrů indikátorů často i v polovině bytů, které se řeší korekcí na maximální odchylku podle vyhlášky +/-40%. To vede k fyzikálně nezdůvodnitelným rozdílům v platbách; byt, který platí za teplo 60% by musel mit průměrnou teplotu v topné sezoně asi 14 st. C, který platí 140% pak 27 st. C. To evidentně neodpovídá skutečnosti. Další nedostatek radiátorové metody spočívá v tom, že vyžaduje použití koeficientů, které jsou zpravidla určeny jen odhadem, takže chyba této metody je pravděpodobně větší, než vliv chování uživatele, ale o tom zde bylo napsáno již dost.

    Zveřejnění výsledku rozúčtování „radiátorové“ metody za celý dům vede většinou k dusné atmosféře až k hádkám v domě, vzhledem k tomu, že rozdíly mezi platbami nelze rozumně vysvětlit. U denostupňové metody je lineární závislost mezi platbou a teplotou v bytě, takže důvody rozdílů v platbách jsou zřejmé každému.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".