Podle zákona je možné se dohodnout na jiném (libovolném) rozúčtování nákladů mezi jednotlivé vlastníky. Podmínkou je dohoda (tedy musí všichni souhlasit). Forma této dohody v zákoně zmíněná není, ale protože se jedná o velmi vážnou věc, doporučuji rozhodně formu písemnou a pečlivě formulovanou, aby neměla více různých výkladů. Tím si ušetříte mnoho problémů v budoucnosti.
Zda je to názor správný (nechtějí platit) – těžko říci. Lze jen konstatovat, že podle zákona musí, pokud se vlastníci nedohodli jinak. Nikoho nelze nutit, aby s takovou dohodou souhlasil. Jak je zákon spravedlivý, to již těžko říci. Lze na to nahlížet z různých pohledů (a většinou každý má svůj pohled podle toho, na jaké straně zdrovna on je).
Co se týká doby platnosti dohody – to záleží opět na vlastnících, jak jim to bude vyhovovat. Nejlépe to stanovit asi na dobu neurčitou – tedy platnost do doby, než některý vlastník dohodu zruší.
Další možností by byla změna vlastnických poměru tak, že uvedené společné prostory by se staly společnými prostory jen pro některé vlastníky. To zákon umožňuje. Zde by se ovšem jednalo o složitější právní úkon (uzavření smluv, změna na katastru nemovitostí apod.).
Co se týká platby za splečnou elektřinu za výtah, tak zde se naopak domnívám, že se o službu jedná (můj názor). Něco jiného je podle mne údržba výtahu. Domnívám se, že na provozních nákladech (náklady spojené s užíváním) by se měli podílet jen ti, kteří výtah používají (nebo bydlí „vysoko“ – od 3. NP). A naopak na nákladech za údržbu majetku (který je všech) by se měli podílet všichni.
PS: Nejsem právník
Poslední komentáře