změna stanov

Vložil Lýdie (bez ověření), 12. Březen 2016 - 17:48 ::

Dobrý večer, Jelikož budeme volit nový výbor, tak samozřejmě musíme upravit stanovy. Naše SVJ vzniklo v roce 2005, podle zákona 72/1994 Sb.Upravili jsme adresu sídla atd. na základě zákona o veřejných rejstřících , dále formální změny vynucené zákonem, doplnili jsme hlasování mimo shromáždění a dále nevím , co bychom ještě měli upravit. Nějak mě pořád matou pravidla ohledně příspěvků, záloh na správu domu a pozemku, jejich rozúčtování atd. Samozřejmě, že to v našich stanovách máme, ale ne v tak rozšířeném pojetí.Musíme to také tak rozšířit, jak to po nás požaduje NOZ? Rovněž nám není jasné zda musí být ve stanovách -pravidla pro využívání společných částí.
Děkuji za Vaši pozornost. Přeji krásný večer

Lýdie

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 12. Březen 2016 - 19:40

    Paní Lýdie, proč musíte upravit stanovy ohledně volby výboru? Srovnejte své stanovy s donucujícími ustanoveními OZ, které jsou se stanovami v rozporu, to postačí. Není jen OZ, je též k němu vládní nařízení a zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Nemusíte rozšiřovat, při změně zákonů byste měnili stanovy, odkažte na normu, co to upravuje.
    Nezasírejte si zbytečně stanovy.

    Vložil Lýdie (bez ověření), 13. Březen 2016 - 14:23

    máme to trochu složitější, 8 bytů ve 2 vchodech (5+3) vlastníci vchodu se 3 byty trvají na samostatném hospodaření, jejich zástupce bude zastoupen ve výboru a výslovně si přejí, aby to bylo uvedeno ve stanovách. Vlastníci druhého vchodu s tím souhlasí. Dále máme uvedeno ve stanovách , že o průběhu schůze shromáždění, na které jsou voleny orgány společenství a schvalovány nebo měněny stanovy společenství, musí být pořízen notářský zápis , a proto tento odstavec chceme vyjmout ze stanov.

    myslíte tím nařízení vlády předpis 67/2013 a 366/2013 Sb.?

    děkuji za případnou odpověď Lýdie

    Vložil svjvmt, 13. Březen 2016 - 16:24

    Paní Lýdie chápu, i zde je tomu tak, např. dům s deseti vchody je rozdělen na 6 + 4 a jsou samostatné SVJ, i další, dvouvchodová a třívchodová SVJ. Např. u SVJ se třemi vchody zateplil jen jeden vchod, na nich je to vidět při dohadování při zateplování. Co tak se rozdělit na samostatná SVJ? Asi by to bylo lepší, než se dohadovat.
    Trefila jste se, ano, jde o uvedené normy. O tom notáři jste to měli už vyjmout dávno. My to nemáme a stejně výbor si ho pozval i přes upozornění! Jak uvádí jiní, pro jistotu! V případě, že padne rozhodnutí soudu, že není notáře třeba, tak se stejně ovce neozvou. Zatím vyčkejte, čas máte do konce roku.

    Vložil Lýdie (bez ověření), 13. Březen 2016 - 18:43

    Dobrý večer Kdyby to tak šlo, tak bychom byli nesmírně šťastni, ale bohužel to nejde po stavební a technické stránce. Jedná se o dva domy, které jsou stavebně, vodorovně propojeny, navíc v tom propojení jeden pokoj bytové jednotky zasahuje do vedlejšího domu a naopak.( je možno rozdělit jenom svislé částí), tak nám to bylo řečeno na všech úřadech a nebylo jich málo.

    Koupila jsem bytovou jednotku v SVJ loni, neměla jsem ani tušení, že je to SVJ a co to všechno obnáší, ono totiž výbor je nečinný už asi 5 let, vybírá akorát peníze na základě dodaných faktur za zálohy na služby spojené s užíváním jednotky. Jinak je nic nezajímá. Tak jsem se spojila ještě s jedním vlastníkem a dáváme to pomalu všechno do pořádku. Je mi už kolem 70 let a dost mě to zmáhá, ale nedá se nic dělat, zákony jsou zákony. přeji krásný zbytek dnešního dne Lýdie

    Vložil svjvmt, 13. Březen 2016 - 19:30
    1. To nechápu, jak to že jste nevěděla, že je to SVJ? S kým jste jednala, ani se správcem? Jak jste zařizovala platby služeb, příspěvky aj.?
    2. Nedávejte na řeči úředníků a chtějte konkrétní § a zákon který jejich tvrzení upravuje 
    3. Pokud není výbor činný, máte ulehčenou situaci, najděte si > 1/4 vlastníků, svolejte shromáždění, zvolte si výbor.
      Dívala jste se na web krajského soudu (https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-$firma?nazev=Za­dejte+n%c3%a1ze­v+subjektu+ne­bo+I%c4%8cO) na své SVJ, kdo tedy je vůbec ve výboru, zda někdo nevypadl (úmrtí) pak můžete i na soud.
      Načtěte si napřed řádně vlastní stanovy (tam možná máte o volbě výboru), OZ (spolek, právnická osoba a bytové spoluvlastnictví) a též máte znát Prohlášení vlastníka. To někdo musí mít, správce, někteří původní vlastníci, na katastru. Zkuste i kr. soud, ve výpisu dokumentů jak výše.
      Vše máte v normách, nevymýšlet, postupovat dle nich, učte se, učte se …
    Vložil Lýdie (bez ověření), 13. Březen 2016 - 20:35

    1. Ono by to bylo na 5-ti stránkový komentář. Stanovy mám řádně prostudované , výbor jsem si také vyjela je tříčlenný , není úplný, zůstal jenom 1 člen a ten je mimo domov, no prostě hrůza, příspěvky na správu se neplatí,není účet atd. je zbytečně o tom mluvit. Teď mi zbývá jenom sehnat a pročíst prohlášení vlastníka.

    Děkuji moc za Vaše odpovědi, hned se mi trochu ulevilo Lýdie

    Vložil člen svj (bez ověření), 13. Březen 2016 - 20:58

    když nemáte účet. Ty přece musíte někam platit. A co např. revize, ty neděláte, tedy ani neplatíte, když neplatíte příspěvky na správu? Skutečně to tak je, jste si tím jista? Z čeho tedy platíte opravy? Nebo nic neopravujete.

    Vložil Lýdie (bez ověření), 14. Březen 2016 - 14:38

    zálohy na služby se neplatí.Byt mám teprve od října 2015. Nikdo po mně nechce žádnou zálohu, přišlo vyúčtování, faktura za vodu,(přišla paní z jednoho bytu a chtěla po mně peníze, ale nepřišla s žádným rozúčtováním,tak jsem si sama musela vypočítat, jakou poměrnou část budu platit za vodné, stočné, na základě odečtu podružného vodoměru v bytě. Vyúčtování , faktura z ČEZU za elektřinu společných částí ještě nedorazila. A co to je účetní závěrka nebo revize? Odpověď zněla a to je nutné ?Jinak je to starý dům ,služby, jako je plyn, el. en. si každý vlastník hradí na své náklady sám.No prostě hrůza a děs, a proto jsem obcházela všechny bytové jednotky, abych se dozvěděla něco více, každý na mně hleděl jako tele, a co vlastně po nich chci. Nakonec se mi poštěstilo alespoŇ vymámit stanovy , které jsem si důkladně prostudovala, už jsem se spojila s jedním vlastníkem, svolali jsme předběžnou schůzi, kde jsme vysvětlili ostatním vlastníkům oč vlastně jde, jaká jsou jejich práva a povinnosti, jak budeme postupovat dále atd. Myslím si, že už konečně procitají. Teď už je to jenom na nás,dále se budeme řídit stanovami. Problém bude asi s běžným účtem . Starý výbor nechce zřídit nový účet, abychom mohli konečně platit zálohy, budeme muset počkat až do zvolení nového výboru a bez zápisu do rejstříků, nám asi žádná banka účet nezřídí. A odvádět příspěvky na nějaký soukromý účet nechceme (rizikové) Moje nervy Přeji krásně prožitý den se sluníčkem. Lýdie

    Vložil Listin (bez ověření), 15. Březen 2016 - 14:35

    „přišla paní z jednoho bytu a chtěla po mně peníze“

    Můžu za Vámi rovněž přijít, v téže věci?

    Vložil Lýdie (bez ověření), 15. Březen 2016 - 18:51

    samozřejmě, že jsem ji nic nedala, zaplatila jsem poměrnou část, kterou jsem si vypočítala, převodem na účet dodavatele (vodárny) a rozpis spotřeby zaslala písemně na adresu SVJ, s tím, že moje část nákladů za vodné a stočné je už zaplaceno.

    Vložil Šindelářová (bez ověření), 16. Březen 2016 - 11:34

    „zaplatila jsem poměrnou část, kterou jsem si vypočítala, převodem na účet dodavatele (vodárny) a rozpis spotřeby zaslala písemně na adresu SVJ, s tím, že moje část nákladů za vodné a stočné je už zaplaceno.“

    O tomto postupu (hradit přímo dodavateli fakturovanou částku krát spoluvlastnický podíl a SVJ o této platbě pouze informovat) rovněž uvažuji. Jak se osvědčuje? Máte promyšlenou obranu pro případ, že SVJ bude žádat částku znovu? Nerada bych se dostala do potíží. Postup se mi líbí zejména z toho důvodu, že dávám jasně najevo, co platím, a SVJ nemůže hradit něco jiného, než jsem zamýšlela, ani účtovat odlišnou (navýšenou) částku. Měla bych tak placení pod kontrolou.

    Vložil Lýdie (bez ověření), 16. Březen 2016 - 19:24

    byla to mimořádná platba, SVJ nemá účet , tak jsem tu část zaplatila dodavateli přímo na účet. Jinak nedoporučuji

    Vložil Soles (bez ověření), 13. Březen 2016 - 16:58

    Váš příspěvek mě zaujal.
    Co vše se musí udělat, aby jedno SVJ bylo rozděleno na dvě?
    Předem děkuji za odpověď.

    Vložil PavelII (bez ověření), 15. Březen 2016 - 14:13

    že nemovitost bude v katastru vedena jako dvě samostatné nemovitosti, každá se svým číslem popisným. Rozdělení provádí SÚ ve stavebním řízení a stav potvrzený pravomocným rozhodnutím vkládá do LV katastrální úřad.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".