SVJ alternativa
Dobrý den,
náš dům má 4 bytové jednotky, každá je vlastněna jiným vlastníkem. K domu vede vodovodní přípojka, která je hrazena dohromady (v každém bytě je vodoměr pro odečet). Potřebovali bychom tedy kromě vody platit i elektrický proud ve společných prostorách. Později možná mít i společný fond/účet na drobné opravy.
Zakládat SVJ pro tyto účely se nám zdá zbytečně složité. Existuje jiná, jednodušší právní forma nebo způsob, jak společnou platbu za vodu/el. proud zastřešit?
Díky za odpovědi
Předpokládám, že „prohlášením“ bylo rozděleno právo k domu na vlastnické právo k jednotkám.
Práva a povinnosti vlastníků jednotek ve Vašem domě upravují §§
1175 až 1185 NOZ http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89….
§ 1180 a § 1181 řeší příspěvky na správu domu a zálohy na plnění
spojená nebo související s užíváním bytu (služby).
Správu Vašeho domu upravuje „Správa domu a pozemku“ podle §§ 1189 a 1190 NOZ http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…
a dále se ve Vašem domě uplatní „Správa bez vzniku společenství“
upravená §§ 1191 až 1193 NOZ http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…
Podle § 1191 pokud nevzniklo společenství vlastníků, použijí se na
správu pravidla určená v „prohlášení“ a pro rozhodování ve věcech
správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění,
k rozhodnutí svolá vlastníky jednotek správce.
Kdo se stane správcem a co může správce samostatně činit je popsáno v
§ 1192.
Podotýkám, že rada pana Kolemjdoucího, ačkoliv je velmi podrobná, nemusí být správná. Co napsal by platilo pouze pokud dům byl rozdělen na jednotky dne 1.1.2014 či později. To lze téměř s jistotou vyloučit – tazatel by o tom jistě věděl.
Takže platí, že v domě jsou jednotky a společné části podle zákona č.72/1994 Sb.. NOZ se tedy nepoužije ani pro vzájemné vztahy mezi vlastníky jednotek, ani pro vztah mezi vlastníky a osobou pověřenou správou domu (je-li uvedena v prohlášení vlastníka budovy). Viz § 3028 a § 3063 NOZ.
Pravidla pro správu společných částí domu, na která se tazatel ptá, včetně označení osoby pověřené správou domu, je třeba hledat v prohlášení vlastníka v souladu s § 4 odst. 2 ZoVB, písm. h.
89/2012 Sb. § 3063 Nabyl-li vlastnického práva alespoň k jedné jednotce v domě s byty a nebytovými prostory přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona nabyvatel podle zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů, vznikne i po dni nabytí účinnosti tohoto zákona vlastnické právo k dalším jednotkám v tomto domě podle dosavadních právních předpisů. |
Vzniklo-li vlastnické právo podle dosavadních právních předpisů (ať před 1.1.2014, nebo později), znamená to, že i obsah tohoto práva (práva a závazky s vlastnictvím spojené) se řídí podle dosavadních právních předpisů. K tomu viz podrobné přechodové ustanovení § 3028 NOZ a § 9 odst. 2 NOZ.
Někteří si stále nezvykli, že ZoVB není mrtvý, nýbrž je živý a zdravý a je tu s námi dál.
lake
Dobrý večer/den,
nejsem si vědom existence nějaké formy „prohlášení“. O jaké „prohlášení“ by se mělo jednat?
Vlastnické právo vzniklo na základě kupní smlouvy. Původně se jednalo o vetší rodinný dům, který byl původním majitelem rozdělen na 4 bytové jednotky jež byly rozprodány mezi 4 různé vlastníky.
Jestli to chápu správně, měl by se stanovit správce domu. Existuje někde soupis pravomocí /povinností správce domu? (vytvoření účtu/správa/ nakládání s příspěvky na správu domu atd.) Existuje nějaký standardizovaný formulář – šablona/smlouva kde by se nově jmenovaný správce domu právně k těmto povinnostem právně vymezil?
díky za odpovědi.
Honzo,
prosím, pište do předmětu název vlákna, děkuji.
Je důležité, co jste si vlastně kupní smlouvou koupil. Buď jednotku, a pak máte výše odpověď jak pro rok 2013 a dříve, tak pro rok 2014, nebo jste koupil ideální 1/4 domu.
Co je zapsáno v katastru nemovitostí?
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře