"Neposlušný vlastník"

Vložil Anonymous, 8. Srpen 2008 - 22:27 ::

Dobrý den, jak řešíte nedodržování ZoV, domovního řádu a dalších? Skladování stavebních materiálů ve společných prostorách, nepovolený odběr vody ve sklepních prostorách, příprava stavebních prací na pozemku ostatních vlastníků – neuvedení do původního stavu, ostatní majitelé nepovolili. Je vůbec nějaká možnost, jak mu to zakázat? Máte nějaké sankce ukotveny ve stanovách? Prozatím chceme řešit sami. Díky Karásková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil 566a567, 15. Srpen 2008 - 9:39

    Dobrý den!

    Nevidím v tom nic složitého. Když se buduje, tak už to holt je bordel. A to ani nedomýšlím, že až budete třeba opravovat fasádu domu či měnit okna … stavět výtah, že z toho také bude chlív jak v tanku…

    Znám několik společenství (v Praze), kde mají přímo ve stanovách zákaz cokoli ukládat a zpracovávat ve vnitrobloku, obzvlášť ne stavební činnosti.

    Ale z5 k tomu vašemu. Svolejte buď schůzi shromáždění nebo jen informativní schůzku a hlasujte, kolika lidem je to proti srsti a kolika to nevadí.

    No, a menšina se podřídí…

    C´est la vie…

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Vložil Anonymous, 9. Srpen 2008 - 14:47

    Nemáte šanci.

    Vložil klokan (bez ověření), 9. Srpen 2008 - 12:03

    Domovní řád je přežitek minulého řežimu a nemá sankce. Společné prostory jsou společné i pro onoho neposlušného nebo snad ne? Totéž se týká i pozemku. Upřesněte ten odběr vody je to v prádelně nebo kde? Co nepovolili ostatní majitele? Co zakázat, buďte konkrétní? Pokud onen pán provádi rekonstrukci bytového jádra či si opravuje cokoliv ve své jednotce tak aby nenarušil nosné a obvodové zdivo bohudík nemáte žádnou pravomoc mu v tom zábránit.

    Klokan

    Vložil Anonymous, 11. Srpen 2008 - 9:32

    A proč by neměla mít šanci? My taky máme domovní řád a i práva a povinnosti vlastníka. A ani vlastník si nemůže dělat, co se mu zachce. Umíte si představit,kdyby si každý dělal co by chtěl?Jak by to v domě vypadalo?Společné prostory jsou sice společné všech, ale to neznamená, že si tam budou dělat co chtějí. Aspoň u nás to tak funguje. Bára

    Vložil Anonymou (bez ověření), 11. Srpen 2008 - 10:05

    Problém je v tom, že je velice problematické z někoho něco vymáhat. Třeba v domovním řádu zakotvíte, že každý musí zamykat vchodové dveře pod pokutou 5000 Kč.

    Co uděláte s člověkem, kterého uvidíte že nezamkl? Myslíte si že vám dá dobrovolně odsouhlasenou pokutu?

    Podle mě je domovní řád k ničemu. Slušný člověk se chová tak jako tak slušně a ten co chce dělat problémy je dělá řád-neřád a navíc z něj žádnou pokutu víceméně nemáte šanci dostat.

    P.L.

    Vložil Anonymous999 (bez ověření), 11. Srpen 2008 - 10:37

    Zamykání dveří bych řešil samozamykacím zámkem (jsou od 4 000 Kč). :-))

    Ale je pravda, že vymahatelnost domovního řádu je mizivá. Podle LZPS čl. 4 mohou být povinnosti ukládány toliko na základě zákona… A zákon o bytech nic takového neumožňuje.

    Smysl domovního řádu vidím pouze v tom, že většina členů SVJ bude deklarovat, co považuje za slušnost při spolužití v jednom domě. To, že část lidí, s „argumentem“ jsem vlastník bytu a můžu si v celém domě dělat co chci, bude domovní řád ignorovat, je skutečnost.

    Vložil Posrané slipy (bez ověření), 11. Srpen 2008 - 11:42

    Dle čl. VII odst. 3 písm. n) „Vzorových stanov společenství vlastníků jednotek“ (371/2004 Sb.) platí, že do výlučné působnosti shromáždění náleží rozhodování o „pravidlech pro užívání společných částí domu“, jinými slovy tedy o „domovním řádu“, nicméně souhlasím, že stanovit současně i sankce za porušení je sporné.

    Nicméně by s ohledem na skutečnost, že společné části domu jsou v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek, bylo dle mého názoru možné uzavřít se všemi vlasníky jednotek dohodu o užívání společných částí domu, ve které by se smluvně zavázaly dodržovat domovní řád (práva a povinnosti by byla přímo v dohodě, nebo by se to řešilo formou odkazu), a to i pod peněžitou sankcí. Ovšem je zde zase otázka vymahatelnosti – např. si nedovedu představit, že by někdo svědčil, že soused po 22:00 nezamyká…

    Vložil Anonymou (bez ověření), 11. Srpen 2008 - 10:46

    Přesně tak. Souhlasím s názory, že domovní řád jako prostředek k (násilnému) vymáhání čehokoliv je přežitek.

    Domovní řád může existovat jako „návod“ pro slušené lidi jak se v domě chovat, případně co a jak v domě používat. Může definovat např. postupy kolem půjčování klíčů od sušárny, atd, atd..

    Ale definovat nějaká pravidla pod pohrůžkou pokut je prostě nesmysl.

    Jeden dotaz pro všechny – už jste někdy někdo REÁLNĚ vymohli z nějakého člověka nějakou pokutu dle domovního řádu? Osobně pochybuji že se to kdy na území ČR stalo..

    P.L.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".