SVJ půl na půl

Vložil ivo2, 5. Červen 2013 - 20:13 ::

První byty převedlo družstvo v roce 2003 a v „Prohlášení vlastníka“ pověřilo správou domu samo sebe. Bývalý vlastník budovy se tak stal vlastníkem nepřevedených jednotek a současně pověřeným správcem. Noví vlastníci jednotek měli povinnost uzavřít smlouvu o správě s tímto určeným správcem – družstvem. V roce 2003 také ze zákona vzniklo společenství vlastníků. Družstvo, jako většinový vlastník (60%), ale nikdy nesvolal první schůzi a tak nejsou schváleny stanovy a zvoleny orgány SVJ. Tento stav trvá dodnes a družstvo ho vědomě nehodlá měnit. Pravdou je, že ani další vlastníci nevyvíjeli žádnou aktivitu. Chci tento stav změnit a podniknout nějaké kroky.

Smlouva o zajišťování správy společných částí domu s družstvem je uzavřena na dobu neurčitou a lze ji vypovědět ve lhůtě šesti měsíců. Uvažuji, že bych dal za svoji jednotku výpověď ze smlouvy a našel si jiného správce. Je vůbec možné, že by nastala situace, aby v jednom domě jednu část jednotek spravoval jeden správce a druhou část druhý správce? Jaká by byla situace ohledně finančních prostředků na opravy a údržbu domu?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil P.V., 6. Červen 2013 - 6:58

    Vážený pane ivo2,

    Vaše úvahy se vydávají směrem ze kterého pro Vás v podstatě nic pozitivního neplyne. Chcete-li změnit současný stav postupujte podle zákona a vzorových stanov, které pro Vás v současné době platí. To znamená, že naleznete další členy společenství s obdobným názorem tak, abyste společně disponovali nejméně 1/4 hlasů a společně svolejte ustavující schůzi. Nezapomeňte se předem dohodnout na osobách navržených jako statutární orgán a také mějte připraven návrh jak spravovat společné části domu. Není možné aby správu společných částí domu vykonávali dva správci, jeden pro skupinu vlastníků A a druhý pro skupinu vlastníků B. Výpovědní lhůta v individuálních smlouvách o správě je pro tento účel bezpředmětná neboť správu domu přebírá SVJ hned od zvolení statutárního orgánu.

    A ještě poznámka. Znám domy kterým stav, kdy nebyla svolána ustavující schůze a nejsou zvoleny orgány, vyhovuje a ona „nečinnost původního vlastníka“, jehož podíl na společných částech domu je třeba jen 10 %, je vlastně projevem vůle většiny. Co si o tom myslím není předmětem této diskuse.

    P.V.

    Vložil ivo2, 6. Červen 2013 - 17:57

    Vážený pane P.V.

    Máte pravdu, že tento směr asi nemá praktický význam, ale co pro nás v současné době platí? Prvním správcem je ze zákona SVJ – právnická osoba, která ale fakticky neexistuje, protože původní vlastník – družstvo neplní povinnost danou zákonem a nesvolal první schůzi. Druhým správcem je původní vlastník – družstvo, který je správcem proto, že zákon porušuje (nesvolal první schůzi) a navíc ho SVJ ani správou nepověřilo. Družstvo i já jsme členové stejného SVJ a zákon nám ukládá platit příspěvky na správu domu SVJ. K zajišťování správy společných částí domu a placení příspěvků na správu jsem vázán smlouvou s původním vlastníkem – družstvem a tuto smlouvu nemohu vypovědět?

    Děkuji ivo2

    Vložil lake, 6. Červen 2013 - 19:28

    Pane ivo2,
    jste velmi zmaten. Napřed si přečtěte zákon o vlastnictví bytů. Pak také FAQ „Datum vzniku SVJ“ http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj. Bez toho jen ztrácíte čas planými úvahami (viz ta o správě Vaší jednotky, o nevypověditel­nosti jakési smlouvy s družstvem …).

    Prvním správcem domu není ani SVJ, ani původní vlastník. prvním správcem je vždy osoba pověřená správou domu podle Prohlášení vlastníka. Tento stav trvá do okamžiku, kdy SVJ zvolí svůj statutární orgán a ujme se správy domu samo. Vaše SVJ nemá statutární orgán, proto není správcem domu. Ani nemohlo nikoho správou pověřit, když ji samo není oprávněno vykonávat. Ani není pravdou, že by kdokoliv měl povinnost hradit na účet SVJ příspěvky – vždyť společenství žádný účet ani nemá.

    lake

    Vložil lake, 5. Červen 2013 - 20:31

    Z Vašeho druhého odstavce je zřejmé, že si pletete správu společných částí domu se správou jednotek. Ke správě Vaší bytové jednotky si můžete svobodně najmout kohokoliv chcete. Nebude to mít naprosto žádný vliv na společné části domu ani na jejich správu.

    lake

    Vložil Petr, 6. Červen 2013 - 15:22

    Na základě čeho víte, že v „Prohlášení vlastníka“ pověřilo BD správou domu samo sebe a současně pověřeným správcem a noví vlastníci jednotek měli povinnost uzavřít smlouvu o správě s tímto určeným správcem – družstvem, když nebyla svolána ustavující volební schůze a asi žádná další (kdo by ji svolal ?!). Pravděpodobně se tedy zúčastňujete schůzí družstva, nebo od r. 2003 žádných. Zálohy služeb a správy (tzv. fond oprav) posíláte na účet družstva nebo od r. 2003 žádné zálohy ? Vyúčtování dělá vlastníkům družstvo nebo žádné od r. 2003 nemáte ? Nestaral bych se o změnu správce, ale o to, zda zbývajících 40% vlastníků může svolat schůzi, což si myslím, že může. Na převod BD na SVJ je tu jistě diskuse a předpokládám že to řeší Zákon 72/1994 Sb., ZOVB (v tomto směru jsem se o něj nezajímal, proto píši že předpokládám).

    Pochybuji, že by správní firma uzavřela s vámi smlouvu jako s jediným klientem. Buď byste platil 2 tisíce Kč / měs za účetnictví nebo by se jim to za 180 Kč + DPH (obvyklá částka za byt) nevyplatilo.

    Možná že družstvo schůzi nesvolalo, ale přesto orgány existují. Stačí podívat se do ARES na

    http://wwwinfo.mfcr.cz/…s_fo.html.cz

    zadat adresu, kliknout na vaše společenství a zjistit kdo je ve výboru. Nebo přímo v obchodním rejstříku dle IČO.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".