Vyúčtování energií

Vložil Martin Šlechta (bez ověření), 7. Květen 2024 - 13:53 ::

Dobrý den. Více než 2 roky řeším s vlastníkem nemovitosti(firmou) problémy s vyúčtováním. První vyúčtování(za rok 2021) jsme dostali až v listopadu 2022. V roce 2023 se situace opakovala a přes urgence z mé strany od června jsme dostali vyúčtování pro rok 2022 až na konci září 2023. K vyúčtování jsem měl námitky a prosbu k nahlédnutí do faktur nebo jak k zaslaným číslům došel, protože vyúčtování byla pouze tabulka o 4 řádcích. Bez reakce. Ta přišla až teď v dubnu kdy nám bylo zasláno vyúčtování energií za rok 2022 i 2023. Ko­nečně i s podklady. Po mém přepočítáním jsem ale přišel na trochu jiná čísla. Po reklamaci ale opět žádná reakce na mail. Telefon nezvedá. Co mě ale zajímá nejvíce: V domě je 8 bytových jednotek a 2 obchody v přízemí a v prvním patře, které vlastní firma, která zbylych 8 bytů pronajímá. Jedná se o nový dům. Firma používá neustále výtah a sklep do kterého máme zakázaný vstup. Ve vyúčtování je spotřeba společných prostor 50MWh a celková cena jen za elektřinu společných prostor 430000Kč. Protože nejde spočítat kolik spotřebovala firma pro svou potřebu byla spotřeba rozdělena že byty se budou podílet 12,5%. Čili 8 bytů platí přes 6MWh elektrickou energii. Zajímalo by mne jak je to správně, přece si nemůže vymyslet jakékoliv číslo a chtít po nájemnících aby mu platili obchod. Další část se týká podobně tepla. V domě jsou 4 plynové kotle které ohřívají vodu. Všech 8 bytů má na měřácích v bytech naměřenou spotřebu 21MWh plynu(tepla) a obchod má prý 26MWh. Celkový plyn odebraný od dodavatele je ale téměř 90MWh. Čili o 100% více než naměřeno. Díky tomu jsou tyto ztáty rozpočítané mezi všechny podle plochy. Podle odebraného plynu za každý měsíc jsem viděl jak velký rozdíl je mezi spotřebou plynu v létě na ohřev vody a na vytápění v zimě. Jenže ta spotřeba všech bytů tepla v létě prakticky sedí bez ztrát to co máme na měřácích proti reálnému odběru plynu. Drtivou většinu zřejmě spotřebují obchody. Dle mě 3/4 ale ve vyúčtování se pak dělíme napůl. Dá se proti tomu jak bránit? Nevím jak dokázat, že tu spotřebu neudělali nájemníci, ale obchody. A poslední věc: Každý byt má vlastní smlouvu elektřiny, psanou ale na firmu co byty pronajímá. Máme díky tomu ale tarify c02d a za rok 2022 nebo 2023 jsme díky tomu neměli ani žádnou slevu na poplatníka nebo cokoliv a já konkrétně mám v bytě při spotřebě 1100 kWh celkovou cenu 13Kč/kWh a byty s menší spotřebou dokonce 15Kč/kWh za rok 2023. Děkuji za případnou jakoukoliv reakci zda se něco z výše uvedeného dá řešit.

Martin Šlechta

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Xxl (bez ověření), 7. Květen 2024 - 17:01
    1. A nerozumím, to máte poměrové měřidla plynu? Pokud jsou použity pro rozúčtování, tak musejí mít ověření, Jinak hrozí pokuta. Ztráta 60% plynu asi těžko bude na ověřených plynoměrech. Zkontrolujte si plomby
    2. Že máte elektroměr psaný na nějakou firmu, tak to je zjevně taky vaše blbost, měl jste si přepsat elektroměr na sebe.

    Dobrovolně jste uzavřel takovou smlouvu, zpětně nic s tím neuděláte. Jestliže máte nájemní smlouvu od firmy, tak stačilo s NS dojít ke svému dodavateli a ten by vám udělal D sazbu na EE, žádný problém.

    Nakonec, nikdo vás nenutí tam setrvat – prodlužovat smlouvu, pokud se k vám pronajímatel chová nějak podivně, to myslím s tím plynem. Pokud vám nedává podklady i přes vaší písemnou žádost podle zákona, tak z toho můžete vyvodit pokutu, započítat i na své závazky, a odstěhovat se.

    Nic moc jiného s tím dělat nemůžete, případně jsem vložte to vyúčtování či podklady. 21MWh na 8 bytů mi zase přijde docela málo spotřeby, Záleží, jak je ten dům zateplen

    Vložil Martin Šlechta (bez ověření), 9. Květen 2024 - 11:18

    Máme měřiče tepla Rossweiner heat plus sonic. Nevím jaké ověření máte na mysli.? Já nezkontroluju nic v cizích bytech ani nikde jinde kde je třeba centrální přívod. Já sám se ani nepodívám na vlastní elektroměr. Prostě k němu nemám přístup.

    Elektroměry má firma napsané na sebe. Já mám možnost si je přepsat? To předpokládám jen pokud by firma/pronajímatel tuhle možnost dovolil. Asi těžko mohu sám od sebe.

    Dobrovolně jsem uzavřel. Ano. Dům je starý 2,5 roku. Takže přede mnou tam nikdo nebydlel. Neměl jsem jak vidět předchozí vyúčtování. Měl bych nárok vidět před podpisem smlouvy s dodavateli od pronajímatele? Vyúčtování a všechny čísla vidím až teď po 2,5 letech poprvé.

    Možná mi nic jiného než souzení nezbyde, ale to vážně nechci. Navíc když se odstěhuju někam daleko abych ještě dojížděl kvůli soudu.

    Samozřejmě můžu jít jinam jenže ve městě bylo v době podpisu max 10 nemovitostí a teď to nebude o mnoho víc. Především ale když dám teď výpověď tak mi běží 3 měsíční výpovědní lhůta a 3 měsíce dopředu mi nikdo neslíbí nájem. Takže bych musel spoléhat na to, že za 2 měsíce dokážu něco najít.

    Můžu třeba přestat platit nájemné za energie s tím, že nezaplatím dokud se věc nevyřeší? Samotný nájem bych platil. Protože ono to je ještě daleko složitější. Když to zkrátím tak mi dluží ještě peníze i podle jejich vyúčtování a na zprávy ani telefony nereagují. A aby to nebylo jednoduchý tak ani neumí pořádně česky.

    Dům je zateplen velmi dobře, navíc má velká okna na jižní stranu, takže my jsme v letošní sezoně zapli topení jen 5krát v prosinci a nikdy neklesla teplota pod 20 stupňů. Mají to tak všichni sousedé. A můj soused ob 1 byt má třeba za dodávku tepla platit 22 tisíc a pode mnou 32tisíc. Což už mi na 2pokojový byt v novém domě situovaný na jih přijde dost. Já sám bych v minulém nájmu při současných spotřebách platil ročně o 10tisíc méně.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".