Zvýšené větrání vlhkého suterénu domu zapřičiňuje zvýšený chlad od podlah v přízemních bytech.

Vložil Plešatý (bez ověření), 30. Říjen 2013 - 18:21 ::

Vážení poradci.Žiji v domě z r.1959 /zvýšené přízemí,3 podla­ží,vytápění lokální,většinou plynové/,dům má 3 vchody,3 popisná čísla,propojení sklepní suterénní chodbou a v prostředním domě společný východ na dvůr.Suterén má v určité části zvýšenou vlhkost/nepou­žitelnost 6ti skl. kójí,což konstatoval i pracovník ze Staveb.úřadu MěNV/,při deštích,táních sněhu se vlhkost zvyšuje. Protože jsou dle Vlastníků i dle výboru SVJ potřebnější opravy a peníze od Pojišťovny po povodni bylo nutno použít jinak a jinde než v zasaženém suterénu i když už vlhko stoupá do zdí.Výbor to řeší vysazením dveří,odstraněním prahů,neustále otevřenými dveřmi na dvůr k vůli větrání a omezení vlhkosti.Nelepší se to.Nám do přízemí stoupá vlhký,plísňový vzduch ze suterénu a mimo léto máme velmi zvýšený chlad od podlahy /v obýv.pokoji to řešíme třemi koberci po celé podlahové ploše/,ani velmi silné vytápění bytu ten chlad od podlahy neovlivní.Sklepní okénka nepřiléhají,stropy suterénu prosvítají tvárnice,nejsou ani řádně nahozeny.Ptám se,jak se za této situace můžu bránit proti zvýšenému chladu podlah bytu a vnikání plísňového,vlhkého vzduchu do podlaží s přístupem do bytu?Totiž výbor SVJ se rozhodl tak a nejinak,ostatní vlastníky v dalších podlažích to nezajímá,protože co rozhodne,navrhne výbor SVJ rády a ochotně odsouhlasí.Je mi sedmdesát let a na nějaké dohadování s SVJ nemám sílu a žádné argumenty. Jsem Vlastník bytu.A s mými názory bych byl přehlasován,os­tatním přece „větrání“ nevadí a hlavně chodba bez dveří je krásně průchozí.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 31. Říjen 2013 - 10:32

    Podle Vašeho popisu může jít o chybějící nebo poškozenou hydroizolaci v přesně vymezené části domu. Nebo jde o zdroj vody, např. pramen, nebo vytékající voda z porušeného vodovodního potrubí, nebo z ucpané/zarostlé kanalizace. K cíli může vést buď vysoušení zdiva, nebo izolovat zdivo, nebo zřídit jímku s čerpadlem ke snížení hladiny vody, nebo působit na majitele potrubí aby je opravil. Nemá smysl se takto bavit naslepo – obraťte se na odborníka.

    Větrání samozřejmě vůbec ničemu nepomůže, jedině „natahuje“ vodu do zdiva a způsobuje zvýšenou vlhkost ve všech prostorech, kam se sklep odvětrává.

    Jde-li o stavební závadu, je povinností vlastníka domu ji odstranit. Obraťte se tedy na všechny vlastníky, nejlépe na shromáždění. Budou-li nečinní, zaplaťte si odborníka – znalce „s kulatým razítkem“. Jestliže potvrdí existenci stavební závady, náklad na posudek vymáhejte na SVJ a zároveň žádejte opět vlastníky o odstranění závady.

    Pomohlo by, kdyby z vlhkosti vznikla plíseň. To by šlo i o hygienickou závadu a měl byste další „páku“ k vymáhání.

    Nebudou-li vlastníci souhlasit s opravou ani pak, máte možnost obrátit se na soud. Druhá (rychlejší) možnost je odstranit závadu vlastním nákladem a úhradu pak vymáhejte na SVJ.

    lake

    Vložil Plechatý (bez ověření), 31. Říjen 2013 - 18:07

    Pane Lake děkuji za odpověď.Ano,máme špatnou izolaci /dům z r.1959/,pod domem je kaverna /zjištěno kamerou/,množství vody se mění.Není zjištěna příčina,ale jak uvádíte,vše ukazuje na možnosti,které uvádíte a zapřičiňují mokro v části suterénu- voda vzlíná podlahou,zejména po děštích,tání.Minulý výbor SVJ to chtěl řešit /opravy domu od spodu/,dal udělat odbornou kalkulaci,získal peníze od Pojišťovny /100 tisíc/,ale nový výbor SVJ uznal jiné priority a získal na svou stranu většinu,která nebydlí nad inkriminovaným suterénem a má sklepní kóje v suché části domu.Na naše poukazování na problém reagoval vysazením několika dveří v průchozí suterénní chodbě pod domem a to trvá.´Bude další zimní období s „větráním“ a v našem přízemním podlaží bude před vchodem do bytu hluboko pod 10 st.C /vchodové dveře z ulice,v suterénu vchodové dveře na dvůr,otevřená suterénní chodba/.Asi je ve hře rivalita současného výboru s předchozím.A­no,u zdí nad podlahou se objevuje černo-zelená barva omítky-je to snad ta plíseň.Zápach v té nejhorší mokré části je dost znatelný.Psal jsem na hygienu,ale ta návštěvu odmítla.Takže až současný výbor uzná,tak se bude dít,navrhne,většina uznale návrh schválí.Ale zatím za některé dotazy,nesouhlasy s návrhy výboru nás v tom nechá pořádně „vymáchat“.I tak děkuji ještě jednou za odpověď a i morální podporu.Posílil jste mé vědomí,že stávajícím způsobem větrání se nic nelepší ,naopak se stav inkriminované části suterénu /po celé délce jedné strany domu,6 bytů/zhor­šuje.A zhoršu­je se i kvalita bydlení v přízemních bytech.

    Vložil petrsv, 31. Říjen 2013 - 8:56

    Tohle je věc stavebního charakteru, takže byste se měl radit spíše s odborníkem na stavby, který to tam u vás zná nebo prohlídne a řekne, co dělat. Tady můžeme vymýšlet teorie, ale na ty bych byl opatrný. Jinak větrání je na odstranění vlhkosti základ. Můžete zajistit do suterénu speciální vytápění, ale bude to podle mě drahé. Zateplení stropu by asi nemělo smysl, stavební úprava vašich podlah v bytě by možná pomohla, ale opět – k tomu se musí vyjádřit odborník na místě.

    Vložil Plechatý (bez ověření), 31. Říjen 2013 - 18:38

    Pro petrse,děkuji za odpověď.Pozval jsem Staveb.odbor města.Pracovnice se podívala,vyhod­notila nevhodnost daných sklepních kójí v inkriminovaném sklepním prostoru v suterénu pro používání.Bylo to v období sucha a tak podlahy v další části suterénu byly celkem suché.S výborem SVJ mně řekli,že už můžu jít a začali se přátelsky bavit.Takže pro výbor žádný zápis k odstranění nedostatku.Stropy suterénu jsou našimi podlahami /stavba z r.1959/.Vytápění-s tímto návrhem bych jim byl pro smích.Mají svůj názor /3čl.výbor-všechno znají líp,nač nějaké předpisy apod./.Ale větrání se koná třetím rokem a naopak se vše zhoršuje a úměrně k tomu se zhoršuje kvalita bydlení v přízemních bytech.Voda po dešti a tání prosakuje podlahou,a omítka se zbarvují u podlahy zeleno-černě,v místě opadané omítky jsou cihly tmavé.Připadám si už jako Sančo Pančo v boji s větrnými mlýny,pokud jednám s naším výborem SVJ.Jejich rozhodnutí-větrat,všechno otevřít a to právě i za dvakrát sníženou kvalitu bydlení /vlhko a zápach,chlad/se mně zejména v zimních měsících nelíbí.Proto ten dotaz.

    Vložil Jandus (bez ověření), 31. Říjen 2013 - 5:58

    Intenzivní větrání je pro sušení naprosto klíčové. Je to zpravidla dlouhodobá záležitost, spojená samozřejmě s ochlazováním okolí, ale s fyzikálními zákony nic neuděláte.

    Vložil Plechatý (bez ověření), 31. Říjen 2013 - 18:52

    Pro Jamduse.Já kašlu na fyzikální zákony,chci slušně bydlet.Souhlas s větráním,ale tady to nic neřeší,naopak se mokro zvyšuje,vše postupuje k horšímu.Po dešti,tání průsak vody,mokré podlahy,v jedné části suterénu se dostane voda nad podlahu.U podlah zeleno-černá barva omítky,asi plíseň.Zápach vlhkosti i plísně se tak line do prostor v přízemních podlažích.A ten chlad v zimních měsících,ten si zase „vychutnám“.Dům nemá ústřední vytápění.Ale výbor SVJ s většinou má jiné priority,přízemní problémy " smetou ze stolu ".Podle vás je tedy současný způsob řešení situace v suterénu domu klíčový.

    Vložil Anonymous777let (bez ověření), 30. Říjen 2013 - 19:03

    Já to mívám taky zvýšeně vlhké… o odvětrávám si :)

    Vložil Plechatý (bez ověření), 30. Říjen 2013 - 19:40

    Pro Anonymouse-taky budete stár a můžete mít ve svém okolí takové lidi, proti vašim potřebám či zájmům.No,vysmál jste se mi,dobře mi tak.A já chtěl radu,co dělat v takové situaci.Snad se mi ozve někdo rozumější.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".