Závazky po splatnosti
Dobrý den, s přítelem kupujeme byt. kde si mohu ověřit fakt, že prodávající nemá žádné závazky po splatnosti vůči společenství?
V § 1186/2 NOZ je uvedeno : převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.
Z důvodové zprávy k NOZ -nově se navrhuje, ve shodě s předchozími legislativními projekty zákona o vlastnictví bytů, stanovit převodci povinnost doložit nabyvateli, jaké dluhy související se správou domu na nabyvatele účinností smlouvy přejdou. Do ustanovení se promítají obecné důsledky úpravy převodu vlastnického práva. Podle ní jsou dluhy, které mají přejít na nabyvatele jednotky, závadou, která není zapsána ve veřejném seznamu a která na nabyvatele přejde, měl-li a mohl-li je z okolností zjistit nebo bylo-li to ujednáno. Proto se vyžaduje, aby o těchto dluzích měl nabyvatel jednotky vědomost. Bez potvrzení nepůjde o řádnou nabídku, což má význam např. i v souvislosti s ujednaným nebo zákonným předkupním právem.
K tomu následně poslanci přidali – Pozměňovacím návrhem, obsaženém ve sněmovním tisku č. 362/3, kterým došlo ke změně původního vládního návrhu, byla na konec druhého odstavce tohoto ustanovení přidána poslední věta, která zní: "Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.“
Ovšem – Při nabytí vlastnického práva v exekuci nejde o převod vlastnického práva, ale o přechod práva a nový vlastník není povinen převzít dluh po původním vlastníkovi.
Toto lze zjistit při surfování po internetu.
Samozřejmě se toto týká dluhů (závazků) vzniklých po 1.1.2014. Dluhy, které vznikly do 31. 12. 2013 lze vymáhat pouze po osobě, která byla vlastníkem bytu v době vzniku dluhu
Ik, poslyšte: blábol v důvodové zprávě k NOZ nemůže nikdo vydávat za zákon. Vámi uvedený § 1186 pouze stanoví povinnost právnické osobě SVJ, aby předala vlastníkovi jednotky jakýsi papír. O samotném přechodu dluhů byste se dočetl v NOZ jinde: § 1888 NOZ http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89….
Kutilové v parlamentu přidali do § 1186 povinné ručení převodce za dluhy, které přešly na nabyvatele. Takže toto ustanovení nejspíše žádný kupující nepoužije – vždyť by se dluhů nezbavil úplně a ručil by za ně i nadále. To je pro něj krajně nevýhodné. Vy byste dobrovolně snížil cenu prodávaného bytu a pak ještě dělal dvacet let ručitele cizí osobě?
Pro tazatele jako kupujícího je rozhodující pouze to, zda si s převodcem smluvně dohodl přechod nějakého dluhu převodce na nabyvatele.
Pouze kupující takovou nabídku dostane, sám za sebe rozhodne, zda na to kývne (a sjedná nižší kupní cenu), nebo na návrh nekývne (a pak jej dluhy převodce vůbec nezajímají).
lake
Nezajímá Vás kolik prodávající komu dluží. Jedině pokud chcete některé jeho dluhy převzít – v tom případě je ve vlastním zájmu prodávajícího sdělit vám o jakou částku jde a jaký je důvod platby (plateb). Uvedete si to v kupní smlouvě.
Jako kupujícího Vás zajímá zcela jiná věc, a to je finanční zdraví SVJ:
- jaké dluhy má SVJ celkem,
- jak má kryto splácení těchto svých dluhů
- zda má SVJ pohledávky za jinými osobami
- zda má své pohledávky zajištěny řádnými smlouvami s dlužníky
- zda některé z pohledávek nejsou po lhůtě splatnosti
- pokud ano, jak je SVJ úspěšné při jejich vymáhání.
lake
Poslední komentáře