Sdružení podílových spoluvlastníků
Dobrý den, prosím o Vaše vyjádření. Kupuji byt ve starším bytovém domě, vč. podílu na ostatních prostorách a pozemcích k domu. V katastru nemovitostí jsou uvedeny jednotlivě bytové jednotky vč. spoluvlastníků a jejich podílů na společných částech domu a pozemku. Původně tento dům prodávala obec jednotlivým vlastníkům někdy od roku 1987. V roce 1999 bylo sepsáno prohlášení vlastníka budovy, které vymezuje jednotlivé bytové jednotky, vlastníky, a podíl na společných částech domu a pozemku, a zahrnuje i dohodu o vypořádání (v jedné listině). Je možné, že by dům zůstal pořád „ve sdružení podílových spoluvlastníků“? V domě jsou od roku 2004 čtyři nový vlastníci různých bytů, vzniklo tedy automaticky společenství vlastníků bytových jednotek? Děkuji za odpověď.
Nelze říci, zda dům je stále v podílovém spoluvlastnictví více osob. Je to samozřejmě možné. S tím je ovšem v naprostém rozporu Vaše tvrzení „V domě jsou od roku 2004 čtyři nový vlastníci různých bytů“.
Na Vaše otázky si musíte odpovědět sama. My neznáme ani obsah dohody o vypořádání, ani vlastnické vztahy v domě, ani nemůžeme zkontrolovat vlastnictví jednotek v katastru.
lake
Je tedy možné, že přestože existuje listina „prohlášení vlastníka budovy“, aby dům zůstal v podílovém spoluvlastnictví? Kupní smlouva je na bytovou jednotku, nikoliv na podíl.
Pokud je vloženo prohlášení vlastníka, nemůže zůstat dům (jako celek) v podílovém spoluvlastnictví, neboť vlastnictví domu (jako celku) vkladem zaniklo.
Abychom „nevařili z vody“ , napiště sem adresu domu, ať lze stav ověřit.
Co se týká " sdružení podílových spoluvlastníků" , tak pokud jste si skutečně založili nějaké (občanské) sdružení, tak bude existovat, dokud ho nerozpustíte.
G.X.
Kupní smlouvou byl dům rozdělen na 13 spoluvlastníků na různé podíly v 1000 hodnotách podle velikosti bytů, které adresně určuje umístění bytů. Spoluvlastníci krátce po zaplacení domu založili Sdružení podílových spoluvlastníků , vypracovali Stanovy a požádali Ministerstvo vnitra o registraci. Jsme pod velkým tlakem, abychom zrušili Sdružení a založili Společenství bytových jednotek. Prakticky nikdo ze spoluvlastníků nové uspořádání nechce. O dům se pečlivě staráme, všechny smlouvy máme uzavřené na Sdružení a chováme se pečlivě o náš společný majetek. Finanční prostředky máme uložené u ČS a pracovnice nám dělá potíže, že prý podle nějakého zákona neexistujeme. V kupní smlouvě nikdo nemá uvedeno, že musí něco založit. Tak se chováme tak, jak nám to už po desítky let vyhovuje. Děkuji za odpověď Vladimír Václavík – zakladatel Sdružení
Pane Václavíku, nikdo nemůže nutit spoluvlastníky budovy jinému uspořádání vlastnických vztahů ke stavbě/pozemku, ani k založení SVJ.
Jediným problémem je vaše sdružení. Podle § 3045 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že „[s]družení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, (…), se považují za spolky podle tohoto zákona“.
Z uvedeného plyne, že sdružení se ze zákona stalo spolkem dne 1.1.2014 a mělo splnit zákonem předepsané povinnosti, například:
- přijetí stanov spolku,
- jmenování, volba či jiné určení člena/členů statutárního orgánu spolku,
- zápis spolku do rejstříku spolků,
- vedení účetnictví a každoroční vkládání účetní závěrky do sbírky listin rejstříkového soudu,
- ohlášení „skutečného majitele“ spolku (což nejspíše bude každá fyzická osoba, která je členem statutárního orgánu).
Pokud se nechcete zabývat všemi těmito záležitostmi, ani rozdělit stavbu na jednotky, pak pokračujte – tak jako dosud – v režimu podílového spoluvlastnictví. Ke správě stavby/pozemku si můžete sjednat společenskou smlouvu a vytvořit společnost podle § 2716 až § 2740. (Společnost by nebyla právnickou osobou.) Určete si správce; na jeho jméno bude veden bankovní účet s vklady spoluvlastníků/společníků.
Doporučuji vybrat IHNED všechny finanční prostředky z účtu bývalého sdružení, dříve než ten účet banka zablokuje.
Justitianus
Napsal jste:
„Pokud se nechcete zabývat všemi těmito záležitostmi, ani rozdělit stavbu na jednotky, pak pokračujte – tak jako dosud – v režimu podílového spoluvlastnictví. Ke správě stavby/pozemku si můžete sjednat společenskou smlouvu a vytvořit společnost podle § 2716 až § 2740.“
Je třeba si ale uvědomit, že v takové společnosti se rozhodnutí o záležitostech společnosti přijímají většinou hlasů; každý společník má jeden hlas dle § 1231 (nikoliv hlasů podle velikosti spoluvlastnického podílu jak je tomu u SVJ).
V takové společnosti také platí, že z dluhů vzešlých ze společné činnosti jsou společníci zavázáni vůči třetím osobám společně a nerozdílně dle § 1194 tj. třetí osoba může celý dluh vymáhat po kterémkoliv společníkovi na rozdíl od SVJ, kde vlastník ručí v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.
Není pravdou, že by „vlastnictví domu (jako celku) vkladem zaniklo.“. Vlastnictví domu se mění na vlastnictví jednotek podle ZoVB teprve převodem vlastnického práva k první jednotce (§ 7 ZoVB). Do převodu první jednotky v domě se listy vlastnictví jednotek v katastru nezakládají.
Proto jsem tazatelku upozornil, že samotné Prohlášení, byť bylo spojené s dohodou o vypořádání, nemělo na vlastnické vztahy žádný vliv. Podílové spoluvlastnictví domu v takovém případě trvá i nadále bez časového omezení. Jak už jsem dříve napsal, záleží na obsahu toho, co si tehdejší spoluvlastníci budovy ujednali. Aktuální právní stav lze ověřit v katastru.
lake
Už jsem Vám odpověděl. Prohlášení vlastníka budovy nemá spojitost s tím, zda v domě později vznikne SVJ nebo nevznikne. Prohlášením se pouze mění budova na dům s jednotkami a společnými částmi. Nic více se neděje než to, že bývalí podíloví spoluvlastníci budovy se stávají podílovými spoluvlastníky všech jednotek v domě.
Je-li v domě alespoň pět jednotek ve vlastnictví tří různých vlastníků, pak SVJ již vzniklo.
lake
Poslední komentáře