Rozúčtování odečtů a výměn vodoměrů a indikátorů tepla
Je někde uvedeno, zda náklady na odečty bytových vodoměrů a indikátorů tepla jsou náklady na plnění spojená s užíváním bytu nebo náklady na správu domu?
Je někde uvedeno, jak se tyto náklady rozúčtovávají?
(V 89/2012 Sb. ani v 67/2013 Sb. jsem to explicitně uvedené nenašla.)
To vám tady neřeknou, tady se vyjadřují pouze k tomu, na čem se dá vydělat a jak omezovat, eventuálně buzerovat vlastníky bytů. Odpověď na Vaši otázku vyplývá ze stanov svj a energetického zákona. Jednoduše řečeno, Vaše stanovy to určitě neřeší, takže je to plně věc výboru, či-li Vám do toho nic není. Ve smyslu § 9 odst.11) Zákona o vlastnictví bytů je toto svěřeno statutárnímu a výkonnému orgánu SVJ.
§ 17 písm. b) NV 366/2013
Vymezení některých nákladů vlastní správní činnosti
Podobnými náklady vlastní správní činnosti uvedenými v § 1180 odst. 2
občanského zákoníku se rozumí zejménanáklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojených s užíváním jednotek, včetně provedení odečtů hodnot z poměrových měřidel spotřeby vody a ze zařízení sloužících k rozúčtování nákladů na teplo,
Zrovna tuto část nařízení vlády považuji za naprostý nesmysl. Odečty nejsou činností správy domu ani náhodou.
Vlastní správní činnost (v nařízení vlády §17) může zahrnovat pouze náklady na správu právnické osoby samotné. Nepatří sem poskytování služeb jiným osobám, stejně jako sem nepatří správa majetku jiných osob.
Odečty jsou součástí poskytování služeb, samozřejmě. Vždyť dodávka služeb se uskutečňuje do bytů, tedy zcela mimo činnost správy domu. Je jako celek upravena zákonem č. 67/2013 Sb.. Součástí dodávky služby je i indikování či měření, které slouží ke stanovení úhrady za službu. Veškeré náklady na odečty a rozúčtování jsou tedy náklady poskytovatele služby, přímo spojené s dodávkou služby. A jako o nákladu na poskytování služby je třeba o nich účtovat.
Jen blb mohl napsat v nařízení vlády to, co je tam uvedeno. Víme, že nařízení vlády připravují ministerští ouředníci. O nich je známo (zejména o těch z MMR), že si pletou SVJ s družstvem, správce s vlastníkem domu, a správu domu zaměňují za poskytování služeb podle zákona č. 67/2013 Sb.
SVJ provádí správu domu a pozemku jako svou hlavní činnost. Pokud k tomu ještě poskytuje nějaké individuální služby (do bytů),jde o vedlejší činnost. Dálemá právnická osoba náklady na vlastní správu, to jest na správu sebe samé. Není problém rozklíčovat náklady na více činností účetní jednotky. Jen do toho nesmějí kafrat ministerští ouředníci.
lake
U nás máme odečty součástí služeb a tak to taky zůstane. Vláda ať si dá dopořádku ten svůj chlívek, tam ať si nařizuje. Všechny ty komedie slouží pouze k tomu, aby vytahali další peníze z kapes vlastníků. k ničemu jinému to není. Kdopak za tím stojí, že by družstevní loby? Všimli jste si, jak chod společenství a náš život v něm začíná zezhora ovládat politickoekonomická loby.
Určite mi poradíte, jak to mám dělat „správně“! Nám odečty SV, TUV, T a osoboměsíců a rozpočet tepla dělá jedna externí firma a za tuto práci obdržím fakturu 10 tis. Kč. Osoboměsíce slouží na rozúčtování nákladů úklidu spol. prostor, odvozu odpadu a provozu výtahu a osvětlení společných prostor. Zajisté tato faktura je společným nákladem všech uvedených „služeb“ a dalších uvedených činností správy.
- jak rozpočítávám tuto fakturu na jednotlivé „služby“ a náklad správy
- který zákon, paragraf mi bude oporou pro realizaci takového postupu
- proč nerozpočítáme další společné náklady např. vedení účetnictví, které je nákladnější než uvedený odečet o rozpočítání
- jaký praktický význam má pro vlastníky takové rozdělení společných nákladů
„odečty … osoboměsíců … dělá … firma“
Pane Chytrolíne,
prosím o upřesnění, jak Vámi zmíněná firma dělá odečty osoboměsíců. Děkuji. (Ptám se na odečty osoboměsíců, tedy na určení jejich výše, nikoliv na rozúčtování podle osoboměsíců již nějak odečtených.)
Zájem všech spoluvlastníků
Pane chytrolíne, ptáte se na činnost, která se běžně nazývá rozklíčování nákladů.
Rozklíčovat náklady musí umět každý živnostník, který provozuje živnost ve vlastním bytu nebo rodinném domu, a zároveň jej používá i k bydlení. Rozklíčovat náklady umí každý podnikatel, který užívá své vozidlo jak k soukromým účelům, tak i k podnikání. Může to po něm požadovat Finanční úřad při kontrole.
Náklady bytu živnostník zpravidla rozklíčuje podle podlahových ploch užívaných pro jednotlivé účely. Náklady na vozidlo nejspíše rozklíčuje podle evidence (knihy jízd) a podle počtu ujetých kilometrů.
Všeobecně je možno uplatnit metodu Activity Based Costing, viz https://www.google.com/search….
Ptáte se proč nerozklíčujete další náklady, např. účetnictví. Na to si odpovězte sám, já to přece nemohu vědět. Rozklíčovat to samozřejmě jde. Dokonce je NUTNO v SVJ(2012) postupovat podle § 1180 odst. 2 NOZ a oddělit náklady vlastní správní činnosti. Do nich ovšemže nepatří ani náklady na správu cizího majetku, ani náklady na poskytování služeb do bytů.
lake
Dobrý den,
Odečty zřejmě provádíte (nebo si necháte provádět) společně na služby studená voda, teplá voda a otop. Následné rozúčtování nákladů je pak samostatné.
Jak prosím stanovíte konkrétní náklad na odečet a rozúčtování na každou jednotlivou službu?
Děkuji
Jo všiml, vlastnit dnes bytovou jednotku v SVBJ, které se stará hlavně o to, kde a z čeho by vyrazilo peníze je opravdu za trest.
Někdy i blb může uvažovat tak chytře, že to kde kdo nepochopí! Činnosti měření a odečtů kvalifikujeme podle toho co pracovník dělá, tj. zajišťuje data do ekonomické agendy rozúčtování. Agenda rozúčtování a vyúčtování je součásti (úlohou) účetnictví. Rozlišení měření a odečtů z hlediska obsahu (co zpracovávám – vodu, plyn, teplo,… je již členěním téchto činností na nižšší úrovni hierarchie. Stejně tak jako činnost účetnictví dále nedělíme (o čem účtujeme – o vodě, plynu, teplu) tak ani činnosti měření a odečtů dále nečleníme. Pokud SVJ zajišťuje dodávky plnění služeb dodavatelsky pak má dva druhy výdajů:
- výdaje dodavatelům za poskytované dodávky plnění (za vodu, plyn, teplo,…)
- vlastní správní činnost (právní zajištění dodávek, administrativa, výběr záloh, ekonomická evidence, finanční vyrovnání, měření, rozúčtování a vyúčtování,..)
Chytrolíne, těžce si pletete pojmy.
- Rozúčtování a vyúčtování služeb nemají vůbec nic společného s účetnictvím. Jak jste na ten Váš nesmysl přišel, člověče? Pouze poskytují podklady pro účtování o závazcích a pohledávkách. Bez znalosti pojmů v českém jazyce se raději nepouštějte do diskusí.
- Vlastní správní činnost zahrnuje (jak je zřejmé z názvu) pouze vlastní správu právnické osoby samotné, tedy náklady na její prostou existenci a „spolkovou“ činnost, i kdyby neposkytovala žádné výkony v oblasti dodávek správy či služeb pro jiné osoby. Už se zde o tom psalo.
Rozúčtování a vyúčtování nákladů na službu se neděje zpravidla
v účetnictví právnické osoby, nýbrž mimo účetnictví, v nějakém
programu (excel, calc, či specializovaný program pro rozúčtování). Dokonce
to vše někdy zajišťuje externí dodavatel, např. ISTA. A ten si čísla
z rozúčtování do svého účetnictví nezavádí, pane chytrolíne. Ani SVJ
to nečiní. Do účetnictví SVJ se přenese až konečný výsledek, tedy
závazek či pohledávka plynoucí z vyúčtování, a zaúčtuje se (zpravidla
hromadně) s přijatou zálohou od vlastníků. I tyto činnosti v rámci
účetnictví lze samozřejmě rozklíčovat a přiřadit je tam, kam
nákladově patří: do poskytování služeb.
----------------------------------------------------------------------------------------
Je vidět, že Vám činí potíže rozpoznat jednotlivé druhy činností právnické osoby. Napovím Vám tedy jak to zjistit, vezměme namátkou službu dodávka teplé vody. Ta je spojena s odečty, rozúčtováním a vyúčtováním nákladů. Takže si sedněte a na papír si napište všechny činnosti,které odpadnou, přestane-li SVJ tuto službu poskytovat. (Například proto, že vlastníci v domě si pořídí vlastní plynové ohřívače, nebo se provede rekonstrukce rozvodu tepla s výměníky na ohřev TUV v každém bytě.)
Ten seznam, který jste si sepsal, je seznamem nákladů na poskytování služby „dodávka teplé vody“, pane chytrolíne. Nejde o náklady na správu domu a pozemku. Ty patří do jiného zákona a mají jiný obsah. Už jste to pochopil?
lake
- Jestli rozúčtování a vyúčtování je součástí účetnictví či nikoliv považuji za bezvýznamnou akademickou debatu. V každém případě je to ekonomická agenda (činnost). Vyúčtování je běžná účetní operace.
- Při kvalifikaci činnosti poskytovatele služby správy nejde o to zda česky dobře chápeme význam činnosti nebo analýzu provádíme dobře ale o to na jaké úrovni podrobnosti a z jakého hlediska třídění činnoti aplikujeme.
Činností správce vzniká náklad a ty dělíme z hlediska potřeb sledování ekonomiky SVJ:
- druhově – energie, mzda, ext. služby, atd účt. tř. 5 (dle pokynu nejmenované metodiky – účtujeme výsledkově)
- účelově – varianty dává položky rozpisu platby za byt.
Nyní náklad „rozúčtování a odečty“ hledisko „druhové“ – ext. služba, hledisko účelové – mám problém, je to náklad společný za služby nejméně T/TUV/SV. Jak to rozpočítám? Na základě čeho? Co to přinese? Ministerský blb radí, nedělte, dejte vše do „režie“ správce!
Poslední komentáře