Ptáte se: „Kolik dílků za stejnou dobu indikátory načtou ?“
Váš dotaz je pouze teoretický, bez jakéhokoliv praktického smyslu. Termostatické ventily totiž neregulují povrchovou teplotu radiátorů a neudržují její konstantní výši. Takže Váš počáteční předpoklad „stejných teplot radiátorů“ je nesplnitelný. Neexistuje žádný běžný přístroj, který by udržoval vodu v jednotlivém radiátoru na konstantní teplotě. Ostatně takový přístroj by byl v praxi úplně zbytečný. Na Váš teoretický dotaz tedy nelze vůbec odpovědět.
Termoventily reagují na teplotu vzduchu v místě termohlavice. Podle toho propouštějí do radiátoru více či méně topné vody. Dva indikátory ve dvou různých místnostech zobrazí nejspíše různé počty dílků, protože náměry se počítají z teplot dvou čidel: jedno pro teplotu povrchu radiátoru a druhé pro teplotu vzduchu v okolí radiátoru. A teploty v místnostech se dosahuje na základě doplňování tepelných ztrát obálkou místnosti. Místnost rohová pod střechou na severovýchod může mít tepelné ztráty trojnásobné v porovnání s místností obklopenou vytápěnými místnostmi, s orientací jih.
Teoreticky by (při správně domenzovaných radiátorech a správně stanovených všech korekčních činitelích) mohly být korigované náměry indikátorů shodné či podobné:
- je-li v místnostech udržována stejná teplota vzduchu,
- jsou-li obě místnosti v téže poloze,
- mají-li shodnou tepelnou izolaci,
- je-li shodná je i teplota v místnostech s nimi sousedících,
- za předpokladu stejné orientace a stejného oslunění,
- za předpokladu stejného vlivu ochlazování větrem,
- při stejné intenzitě větrání,
- při stejném topném efektu spotřebičů v místnosti,
- při stejném efektu vytápění místnosti stoupacím potrubím ÚT.
Není tedy v praxi pravděpodobné,že by náměry dvou reálně existujících obývaných místností měly být naprosto shodné.
lake
Poslední komentáře