Zdenku, v první řadě je třeba si uvědomit, že podle zákona č.40/1964 Sb. jednala sama právnická osoba (projevovala svou vlastní vůli). Vysvětlovalo se: „právnická osoba jedná svým statutárním orgánem“.
Po účinnosti NOZ se na jednání právnické osoby pohlíží jinak. Nyní platí, že právnická osoba nemůže jednat sama. Je zastupována – členové statutárního orgánu tedy jednají za právnickou osobu.
Nemá žádnou cenu mudrovat nad tím, co máte ve stanovách či v rejstříku uvedeno dnes. Určitě je to špatně. Zkrátka: přestaňte nad tím rozmýšlet a upravte si jak stanovy, tak následně i obsah zápisu ve veřejném rejstříku.
Podle § 164 NOZ platí, že „[n]áleží-li působnost statutárního orgánu více osobám, tvoří kolektivní statutární orgán. Neurčí-li zakladatelské právní jednání, jak jeho členové právnickou osobu zastupují, činí tak každý člen samostatně“. Z toho plyne, že zastupování právnické osoby má být upraveno ve stanovách. Není-li to stanovami omezeno či vyloučeno, může jednat za SVJ(2000) samostatně každý jednotlivý člen statutárního orgánu.
Podle § 164 NOZ také platí, že „[v]yžaduje-li zakladatelské právní jednání, aby členové statutárního orgánu jednali společně, může člen právnickou osobu zastoupit jako zmocněnec samostatně, jen byl-li zmocněn k určitému právnímu jednání“. Z toho plyne, že stanovy mohou omezit jednání za právnickou osobu tak, že jednat musí společně více členů statutárního orgánu. Pokud chtějí za sebe k právnímu jednání vyslat jiného, musí mu k tomu udělit plnou moc s podpisy podle § 161 NOZ.
lake
Poslední komentáře