Koeficienty pro přepočet odečtených dílů "tepla"

Vložil Jaromír Kreml, 10. Květen 2016 - 9:44 ::

Zajímá mě, kdo může a na základě čeho měnit koeficienty pro přepočet odečtených dílů „tepla“ ???

Ptám se na to z toho důvodu, že nám za rok 2015 ve „Vyúčtování za teplo a služby“ účetní firma opět – již po druhé – změnila tyto koeficienty !!

Pokud tomu dobře rozumím, tak tyto koeficienty jsou stanoveny hned od začátku používání domu s cílem určité „optimalizace“ nákladů za vytápění dle polohy bytu v domě a měly by být konstantní.

V předchozích letech použití těchto koeficientů vždy vedlo ke snížení odečtené spotřeby dílů, avšak za rok 2015 je poprvé výsledkem nárůst těchto dílů, což je absurdní !!!

Je možno se v tomto případě opřít o nějakým zákon či vyhlášku stanovující tyto koeficienty, případně umožňující jejich změny ???

Na základě nově zjištěných skutečností chci doplnit, že v odpovědi na mou reklamaci mi účetní firma sdělila, že tyto koeficienty byly změněny na základě žádosti našeho výboru o provedení přepočtu energetické náročnosti po zateplení domu a výměně radiátorů ÚT.

Avšak ani žádost o provedení nového posouzení, ani žádná „Zpráva o změně energetické náročnosti“ a z toho vyplývající návrh nových koeficientů nebyly ani projednávány, ani schváleny našim shromážděním Společenství vlastníků !!! Zřejmě jde jen o svévolný postup pánů z našeho výboru !!! Máte někdo s takovýmto postupem nějaké zkušenosti ???

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonys (bez ověření), 11. Květen 2016 - 9:17

    To si něco změní jen tak? Co máte ve smlouvě?

    Vložil Jaromír Kreml, 12. Květen 2016 - 9:58

    Jak jsem se na „vlastní oči“ přesvědčil, tak je to tak možné …

    Naše shromáždění Společenství vlastníků se těmito změnami NIKDY ani nezabývalo, natož pak aby je schválilo !!! A najednou zjistíte, že všechno je jinak …

    Náš dům byl postaven v roce 1984–85 a po celou dobu – i po změně vlastnictví – se používaly pro přepočet koeficienty, které byly odborníky zpracovány a vypočteny po jeho dokončení. Až poprvé při vyúčtování za rok 2014 byly tyto koeficienty změněny …, tehdy ale ještě „citlivě“ – tak, aby byl zachován jejich původní smysl a význam. To bylo zřejmě „na zkoušku“ – ale taky bez schválení shromáždění -, aby ten, kdo se rozhodl s těmito koeficienty manipulovat si ověřil, zda si toho lidé vůbec všimnou …

    A protože v našem domě nikoho nic nezajímá a lhostejnost k právům i povinnostem vlastníků je téměř 100 %, tak se ten „někdo“ rozhodl tohoto stavu a chaosu využít a při vyúčtování za rok 2015 opět změnil tyto koeficienty … V našem případě tak, aby se poprvé navýšil celkový přepočtený stav !!! (Nemám zatím ověřeno, jak je tomu u ostatních členů Společenství, ale předpokládám, že tyto změny nejsou jen u jedné bj).

    Cíl a smysl této manipulace je jasný – „chytré“ navýšení nákladů za vytápění !!

    A pokud se ptáte „co máme ve smlouvě“ – tak můžete mi – prosím – upřesnit, jakou smlouvu máte na mysli ???

    Vložil Krupp, 12. Květen 2016 - 12:33

    Pane Kremle, jestli chcete něco zjistit, musíte se zeptat u vás. Třeba se změnily indikátory. Nesnažte se nikomu namluvit, že máte od roku 1984 tytéž. Změnou koeficientů se celkově náklady na teplo nezvýší. Ty jsou dané spotřebou a cenou tepla. Koeficienty pro výpočet se nedají schvalovat na shromáždění. Copak víte, co byste vlastně schvaloval? Koeficienty stanovuje odborná firma. Tím nechci tvrdit, že vzdycky správně. Podle vašich informací se ale nedá poradit vůbec nic. Jirka

    Vložil Jaromír Kreml, 12. Květen 2016 - 15:11

    Děkuji Vám pane Krupp za odpověď i Vaše názory. Dovolím si ale s některými polemizovat.

    Předně – mě je samozřejmě jasné, že nejlepší by bylo vše si zjistit doma, v našem Společenství. Když ale máte SV, které nic moc – spíše vůbec nefunguje, tak nemáte jinou možnost, než se obrátit na odbornou veřejnost. Naše shromáždění se touto problematikou NIKDY nezabývalo a ani v posledních dvou – třech letech neprojednávalo ani neschvalovalo žádné změny koeficientů !!! Jen pro ilustraci – naši pánové z výboru ani nevědí, že k nějaké změně koeficientů došlo …

    Dále – já jsem nikde neuvedl, že od roku 1984 máme stejné indikátory. Je skutečností, že se nám konečně po 14 letech podařilo v roce 2014 náš dům zateplit a že následně byly i změněny indikátory. Nyní máme už typ RTN s rádiovým odpočtem. Změna u těchto nových indikátorů je kromě samoodečtů také v tom, že dříve se hodnoty dílů tepla evidovaly a vykazovaly v desítkách a stovkách, zatímco dnes to je ve stovkách a tisících …

    Nesouhlasím ale s Vámi pane Krupp v tom, že změnou koeficientů se celkové náklady na teplo nezvýší ! V našem případě došlo změnou těchto koeficientů oproti roku 2014 – kdy přepočet snížil odečtené hodnoty o 2 534 dílů – k tomu, že za rok 2015 se tyto přepočtené hodnoty dílů zvýšily oproti naměřeným o 577 ! Pokud by došlo k přepočtu dílů dle koeficientů roku 2014, tak by se celkový stav přepočtených dílů oproti naměřeným snížil o 2 033 !!!

    Změnou výše koeficientů tak došlo k navýšení celkové ceny za vytápění o 2 433 Kč, což je více jak 1/3 účtovaných nákladů za vytápění!!! Jinak řečeno – změnou těchto koeficientů nás „někdo“ o zhruba 2,5 tisíce Kč připravil !!!

    Nesouhlasím také s Vámi v tom, že by tato zásadní fakta – jakými koeficienty pro přepočet dílů rozhodně jsou, nemohlo či snad nemělo schvalovat shromáždění Společenství !!! A kdo jiný, než samotní vlastníci ??? A co by se mělo schválit ?? No přece konkrétní výše koeficientů – pokud je chceme změnit !!!

    Ano – souhlasím s tím, že výpočet výše těchto koeficientů je a měl by být záležitostí odborného výpočtu příslušných odborníků, ale to zda se tyto původní koeficienty změní nebo ne, by mělo být – dle mého názoru – rozhodně záležitostí rozhodnutí samotných členů Společenství a jejich shromáždění !!! Ne nějakého člena výboru nebo účetní firmy, nemyslíte ??!!!

    V tom bude asi ten zásadní problém – tedy zjistit kdo o změně těchto koeficientů rozhodl !!! Jak už jsem uvedl – naše shromáždění to nebylo !!!

    V každém případě Vám pane Krupp děkuji za Váš názor i Vaše připomínky.

    Vložil tep (bez ověření), 10. Květen 2016 - 15:32

    Koeficienty pro výpočet znevýhodnění daného polohou bytu nemají oporu v zákoně. Koeficient je možné použít jen u přímé úměrnosti, ale výše znevýhodnění daná polohou bytu není přímo úměrná množství tepla na vytápění, proto koeficienty v zákoně č. 67/2013 Sb. nenajdete. Cituji z něj z § 6 odstavce 2: Spotřební složka je rozdělována mezi příjemce služeb úměrně výši náměrů stanovených měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, zohledňujících i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.

    Vložil Jaromír Kreml, 12. Květen 2016 - 10:01

    Děkuji Vám za odpověď i přiloženou citaci. Zase jsem o něco chytřejší …

    Vložil Evžen (bez ověření), 12. Květen 2016 - 10:37

    Pane Kreml,

    nevěřte každé hlouposti. „Tep“ uvedl:

    „Koeficienty pro výpočet znevýhodnění daného polohou bytu nemají oporu v zákoně.“

    § 6 odst. 2 zákona č. 67/2013

    „Spotřební složka je rozdělována mezi příjemce služeb úměrně výši náměrů stanovených měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, zohledňujících i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.“

    Z tohoto ustanovení jasně vyplývá, že se použíjí korekce zohledňující rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie dané jejich polohou.

    Vložil Jaromír Kreml, 12. Květen 2016 - 15:16

    Děkuji Vám pane Evžene za zdůraznění toho podstatného !!!

    Vložil tep (bez ověření), 12. Květen 2016 - 12:14

    Souhlasím s použitím korekcí a výpočtových metod, ale nikoliv s koeficienty – koeficient se dá použít jen u přímé úměrnosti. Už jsem zde uváděl jasný příklad, kdy koeficienty nefungují. Koeficient se dá použít jen pro výkon radiátoru. Poloha místnosti není přímo úměrná odebranému teplu! Odebrané teplo závisí v první řaděna zimomřivosti obyvatel bytu, velmi ho může ovlivnit způsob větrání – až o stovky procent! Kdo tvrdí, že korekce a výpočtové metody = koeficient, měl by se nad problematikou rozúčtování nákladů na teplo zamyslet přímo hlavou. Použití koeficientu znevýhodnění je sice jednoduché, ale může být velmi nespravedlivé!

    Vložil Jaromír Kreml, 16. Květen 2016 - 8:25

    Chtěl bych v souvislosti s Váši odpovědí jen poznamenat, že mé původní zadání a moje nejasnosti i otázky se netýkají toho, zda polohové koeficienty jsou nebo nejsou spravedlivé !!! To je myslím úplně jiné téma !!!

    Na základě vlastních zkušeností však souhlasím s názorem Evžena uvedeném níže, že jejich použití svým způsobem přispívá ke spravedlivějšímu rozúčtování nákladů za vytápění. A že tedy jejich použití je spravedlivější, než kdyby nebyly použity vůbec !!!

    Vložil xyz (bez ověření), 16. Květen 2016 - 15:23

    pane Kremle, nemáme žádné koeficienty a to naše rozúčtování nákladů na vytápění je rozhodně spravedlivější než to vaše s vašimi spravedlivými koeficienty.

    Vložil Jaromír Kreml, 19. Květen 2016 - 22:27

    Děkuji Vám za odpověď.

    Vaše odpověď mě zaujala a pochopitelně mě zajímá – je nebo není nutné při rozúčtování nákladů tyto polohové koeficienty používat ???

    A když to vaše „rozúčtování nákladů je spravedlivější než to naše s koeficienty“ – můžete mi prosím sdělit jak tedy to „vaše“ rozúčtování děláte ???!!!

    Já netvrdím a ani si nemyslím, že rozúčtování nákladů za vytápění pomocí koeficientů je spravedlivější !!! Jen mě na základě výše sdělených informací zajímá to, kdo a na základě čeho může, má nebo musí (???) dát žádost o provedení nového výpočtu polohových koeficintů ??!!!

    A také to, kdo definitivně musí tyto „nové“ koeficienty projednat a schválit !!! Proč mě to zajímá jsem uvedl v jedné ze svých odpovědí.

    Vložil Evžen (bez ověření), 12. Květen 2016 - 12:36

    Zimovřivost a větrání se projeví na hodnotě naměřených dílků. Použití koeficientů polohy je určitě spravedlivější, než kdyby polohové koeficienty nebyly využity vůbec. Stanovit úplně spravedlivý přepočet spotřeby tepla při použití poměrných indikátorů pro rozmanitost domů a způsobů chování uživatelů nelze.

    Vložil tep (bez ověření), 12. Květen 2016 - 13:53

    Stanovit spravedlivý způsob rozpočtu nákladů na teplo lze: Náklady na měření a rozpočet musí být rozumné s ohledem na možnou velikost nespravedlnosti v rozúčtování nákladů. Stará vyhláška k rozúčtování nákladů na teplo fungovala hodně dlouho na to, aby se dalo popsat chování bydlících. Je smutné, když nová pravidla daná státem tvrdí, že žádné množství tepla se nedá odvětrat a že tento rozmar státu mají platit ti, kteří se snaží s teplem hospodařit. Je to demotivující. K čemu se vše pečlivě měří, aby se to nakonec nespravedlivě rozúčtovalo? Můžete mi odpovědně říci, kam jde veškeré teplo z radiátorů od těch, kteří překračují mnohokrát 100% průměru domu? Zajímavé je, že vůbec nijak se nevyužívá údaj, kolik GJ tepla se spotřebovalo na vyhřátí čtverečního metru plochy bytu. K čemu je energetický štítek domu? Jaká byla zima? Je v souladu potřeba tepla s izolačními schopnostmi domu? Podívejte se na energetickou ligu paneláků. Škoda, že v ní nejsou kategorie podle izolačních schopností domu. Navíc – pokud někde po zateplení domu nezměnili ekvitermní křivky, tak bez bez vydatného větrání by se někteří vlastníci uvařili ve vlastní šťávě, když zjistíte, kolik tepla potřebovali za rok. A kdo to má platit dle vrchnosti?

    Vložil Jaromír Kreml, 11. Květen 2016 - 9:12

    Děkuji Vám za odpověď.

    Pokud je tomu skutečně tak, že i když tyto koeficienty nemají oporu v zákoně, byly přece jenom stanoveny při zahájení užívání domu, tehdy pro výpočet placení nájmu. Platily i 14 let od vzniku našeho Společenství vlastníků, ale poprvé byly naší účetní firmou změněny při „Vyúčtování tepla a služeb“ za rok 2014 a podruhé opět za rok minulý.

    Přitom ani v jednom případě nejde o rozhodnutí shromáždění Společenství vlastníků pro dům, ale jen naší účetní firmy !!! Navíc – jak jsem uvedl v úvodním příspěvku – ta poslední změna je absurdní, protože poprvé je přepočet odečtených dílů vyšší než ten skutečně naměřený !!! V minulosti tomu vždy bylo naopak !!! Svědčí o tom např. výsledek za rok 2014, kdy přepočtená výše byla o 2 504 dílů nižší !!! Za rok 2015 je naopak o 577 vyšší !!!

    Domnívám se, že zde došlo k dvěma – alespoň pro mě – nepochopitelným a přímo absurdním věcem. Za prvé k tomu, že po 30 letech životnosti a užívání domu „někdo“ rozhodl o tom, že se začnou při rozúčtování služeb používat jiné koeficienty !!! Ale proč vlastně ??? Vždyť přece nedošlo k žádné změně polohy bytu v domě ???!!!

    A druhá absurdnost je v tom, že pokud by někdo – dle mého názoru – měl právo z nějakého závažného důvodu rozhodnout o změně výše těchto koeficientů, tak je to jedině shromáždění Společenství vlastníků pro dům, ale NE účetní firma, která nám dělá pouze účetnictví !!! Nebo se mýlím ???

    Vložil Kubík (bez ověření), 11. Květen 2016 - 10:54

    Píšete:

    " poprvé je přepočet odečtených dílů vyšší než ten skutečně naměřený",

    ale neuvedl jste, jestli přepočet odečtených dílků za celý dům, nebo přepočtený odečet Vašeho bytu. Jestli je přepočet naměřených dílků vyšší nebo nižší nemusí nic znamenat. Dříve mohl být vzat za základ nejvíce polohově zvýhodněný byt zhlediska teplotních ztrát, a proto všem ostatním byly přepočtem naměřené dílky sníženy, aby se znevýhodňění polohou srovnalo. Nyní mohl být vzat za základ nejvíce polohově znevýhodněný, a proto všem ostatním byly přepočtem naměřený dílky zvýšeny, aby se zvýhodnění polohou srovnalo. Tzn., že v obou případech mohli polohové koeficinty ovlivnit vyúčtování stejně, nebo podobně.

    Ptáte se na důvod změny koeficintů. To byste se měl zeptat v prvé řadě Vašeho statutárního orgánu, ten musí znát důvod. Podezříváte ze změny rozhodnutí účetní firmu, ale je možné, že to účetní firma provedla se souhlasem Vašeho statutárního orgánu.

    Píšete, proč změna, když nedošlo k žádné změně polohy v domě. Vliv polohy může změnit např. zateplení domu.

    Polohové koeficienty se stanovují buď empiricky anebo inženýrským výpočtem. Při inženýrském výpočtu se vychází z tepelných ztrát a měl by být naprosto objektivní. Důvodem změny moho být např. i to, že bylo provedeno odborné prověření správnosti použitých polohových koeficientů, které mohlo zpochybnit správnost dřívějších použitých polohových koeficintů. Jak jsem už uvedl, ptejte se na důvod změn Vašeho statutárního orgánu.

    Pokud by ke změnám nedošlo na základě odborného prošetření správnosti použitých polohových koeficientů, nýbrž na základě nějakého laického rozhodnutí, můžete v případě pochybností písemně SVJ požádat o odborné prověření správnosti použitých polohových koeficientů. V případě, že byste u SVJ nepochodil, tak máte už jen možnost vést s SVJ občanskoprávní spor.

    Vložil Jaromír Kreml, 12. Květen 2016 - 15:54

    Děkuji Vám pane Kubík za Vaše postřehy a názory. Na některé chci zareagovat a doplnit některé původně neuvedené skutečnosti.

    Ano – počet mnou uvedených dílů je za jednu bj, ne za celý dům. Omlouvám se za nepřesné vyjádření.

    Nesouhlasím ale s Vaším názorem, že to, „jestli je přepočet naměřených dílků vyšší nebo nižší, nemusí nic znamenat“. V mé odpovědi výše jsem vysvětlil a ukázal, že tento přepočet má dosti podstatný význam !

    Máte pravdu v tom, že ze změny koeficientů svým způsobem „podezřívám“ účetní firmu, ale to proto, že náš statutární orgán za poslední tři roky se touto problematikou vůbec nezabýval. Rozhodnutí o změně výše koeficientů zcela určitě není rozhodnutím našeho shromáždění SV.

    Souhlasím s Vámi pane Kubík, že bych měl – pro zjištění toho, kdo rozhodl o změně těchto koeficientů – začít pátrat „doma“, v našem SV. Ve své odpovědi na jiný komentář výše jsem vysvětlil, proč to není možné … …

    Napadlo mě také, že by ke změnám těchto koeficientů možná mohlo vést to, že náš dům byl ve druhé polovině roku 2014 zateplen a následně byly také v minulém roce vyměněny indikátory pro měření spotřebovaných dílů. Ale pokud je mi známo, tak k žádnému odbornému inženýrskému měření pro stanovení nebo upřesnění nových koeficientů nedošlo. Ale hlavně nebylo v našem shromáždění Společenství vlastníků za poslední tři roky o ničem takovém ani jednáno, natož pak že by došlo ke schválení nových koeficientů !!!

    Vložil tep (bez ověření), 11. Květen 2016 - 14:51

    Pro jednoduchost uvedu příklad 2 bytů se shodně nevýhodně položenou místností a korekčním koeficientem 60%.První byt potřeboval v oné místnosti 1000 dílků, zdarma má z toho 400 dílků. Druhý byt potřeboval 4000 dílků, zdarma má 1600 dílků. Přes pootevřené dveře vytápí i vedlejší neznevýhodněnou místnost. Oba byty mají stejné znevýhodnění, jsou si formálně rovny, ale podle algoritmu popsaného Kubíkem je ten druhý byt daleko „rovnější“, tak totiž fungují koeficienty v reálu.

    Vložil Vlastnice jednotky (bez ověření), 10. Květen 2016 - 9:52

    Princip rozúčtování za pomoci multiplikativních koeficientů je potřeba rozšířit. Vhodné použití je všude okolo nás. Třeba v restauraci: Před zaplacením se útrata přenásobí koeficientem. Hned by ubylo reklamací, neboť v důsledku použití koeficientů by účtenka byla vždy správná. (Provozovatelé služby taxi a notáři princip již zvládli.)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".