způsob vybírání záloh na služby a zůsob rozúčtování

Vložil svjHl, 11. Březen 2015 - 10:48 ::

Může se vybírat záloha např. na spol. elektřinu podle osob a vyúčtovat třeba podle jednotek nebo podílů? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 12. Březen 2015 - 12:51

    Pro diskutující jjjjs, Pope, Mrzout: Pánové neznají zákony a netuší nic o právu.

    V úvodním příspěvku je popsána možnost, že by vlastník jednotky měl hradit zálohy, jejichž výše je v příkrém rozporu se skutečnou výší jeho závazku. Tvrdím, že je vyloučeno, aby SVJ schválilo takový svévolný a nemravný způsob stanovení výše záloh.

    Je tedy nepravdivá odpověď pana jjjjs, že by se způsob vybírání záloh mohl řídit pouze tím „… co si SVJ odhlasuje“.

    Podle článku 11 Listiny základních práv a svobod platí, že vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Z toho plyne, že vlastníci jednotek nemohou zneužít své právo hlasovat na shromáždění k tomu, aby uložili jednotlivému vlastníkovi povinnost zjevně bezdůvodnou a nepřiměřenou.

    Podle článku 11 Listiny základních práv a svobod platí, že vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu; nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu. Z toho plyne, že nelze založit nerovnost mezi vlastníky jednotek pouhým hlasováním shromáždění.

    Podle § 8 NOZ platí, že zjevné zneužití práva nepožívá právní ochrany. Z toho plyne, že případné svévolné usnesení shromáždění o nesmyslném způsobu hrazení záloh nemá oporu v zákoně a nemůže být úspěšně vymáháno.

    Podle § 580 NOZ platí, že neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje. Z toho plyne, že i kdyby bylo takové svévolné a nemravné usnesení shromážděním přijato, je neplatné od samého počátku (ex tunc).
    -------------------------------------------------------------------------

    Pokud se někdo domnívá, že přes usnesení shromáždění lze „zlegalizovat“ jakoukoliv schválnost a svévolnost, mýlí se.

    Podle § 2 NOZ platí,že zákonnému ustanovení nelze přikládat jiný význam, než jaký plyne z vlastního smyslu slov v jejich vzájemné souvislosti a z jasného úmyslu zákonodárce; nikdo se však nesmí dovolávat slov právního předpisu proti jeho smyslu.

    To znamená, že ustanovení § 4 zákona č. 67/2013 Sb. (o stanovení výše záloh společenstvím) není možné zneužít k předepsání záloh v rozporu se zdravým rozumem a s dobrými mravy. Nic takového totiž zákonodárce na mysli neměl.

    V případě popsaném tazatelem je tedy možno legálně předepsat nepřiměřené zálohy jedině na základě ujednání s vlastníkem, kterému se má taková nepřiměřená záloha stanovit. Protže osoba s rozumem průměrného člověka na nic takového nepřistoupí, zbývá jediná možnost: stanovit zálohy jako 1/12 z předpokládaných ročních nákladů. To jsem zde už napsal.

    lake

    Vložil Osoba s rozumem průměrného člověka (bez ověření), 12. Březen 2015 - 13:08

    Lake: „V úvodním příspěvku je popsána možnost, že by vlastník jednotky měl hradit zálohy, jejichž výše je v příkrém rozporu se skutečnou výší jeho závazku. Tvrdím, že je vyloučeno, aby SVJ schválilo takový svévolný a nemravný způsob stanovení výše záloh.“

    Na stanovení záloh podle počtu osob není nic nepřiměřeného, svévolného ani nemravného. To je lakeho mylná domněnka.

    Vložil jjjjs (bez ověření), 11. Březen 2015 - 12:16

    co si SVJ odhlasuje …

    Vložil lake, 11. Březen 2015 - 13:58

    Vážený jjjjs, když nevíte o věci nic, neodpovídejte. Vypouštíte zbytečný informační šum.

    Podle zákona č. 67/2013 Sb. se výše zálohy na službu stanoví jako 1/12 loňské platby. Nestanoví se tedy ani „podle osob“, ani „podle jednotek“, ani „podle podílů“.

    lake

    Vložil jjjjs (bez ověření), 11. Březen 2015 - 14:37

    § 4
    Výše záloh za služby a způsob změny jejich výše
    (1) Poskytovatel služeb má právo požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby poskytované s užíváním bytu. Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství.
    (2) Nedojde-li k ujednání, nebo není-li přijato rozhodnutí družstva, nebo společenství, určí poskytovatel služeb příjemci služeb měsíční zálohy za jednotlivé služby jako měsíční podíl z předpokládaných ročních nákladů na služby z uplynulého roku, nebo podle posledního zúčtovacího období, anebo z nákladů odvozených z předpokládaných cen běžného roku.

    co si SVJ odhlasuje ...

    Vložil Pope (bez ověření), 11. Březen 2015 - 14:27

    Lake, přečtěte si zákon o službách pořádně, abyste nevypouštěl další informační šumy o stanovování záloh za služby :-)

    Vložil Mrzout, 11. Březen 2015 - 15:38

    Zdravím,

    ano, nezbývá než konstatovat, že si v tomto přispěvatel pod nickem Lake hezky „naběhl na vidle“.

    Mrzout

    Vložil X (bez ověření), 11. Březen 2015 - 13:04

    Chybná odpověď. Bez ohledu na absolutní výši zálohy je zřejmé, že by v daném případě někdo uhrazoval nepřiměřeně vysokou zálohu, zatímco jiný nepřiměřeně nízkou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".