Zdaňování příjmů z pronájmu dle § 9 ZDP

Vložil Pavel, 10. Únor 2020 - 23:37 ::

V jiném vláknu se vyskytl názor:

http://www.portalsvj.cz/…avy-a-sluzeb#…

"Nu, to jsem napsal já. Paní radka si spletla jednotlivé diskutující.

Paní radko2222, bavíme se o vlastníkovi jednotky, který svůj byt pronajímá. Má tedy zdanitelný příjem z pronájmu. Tento příjem ponižuje o uznatelné výdaje, které ve zdaňovacím období vynaložil na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Takovým uznatelným výdajem budou i částky, které zaplatil za služby spojené s užíváním bytu.

Rád se poučím, jestliže z daňového hlediska je to nějak jinak.

Justitianus"

Při zdaňování příjmů z pronájmu podle § 9 ZDP záleží na tom, zda služby poskytované vlastníkem jednotky nájemci jsou vyúčtovávány či nikoliv:

 1. Pokud jsou služby vyúčtovávány, tak se tyto služby nezahrnují do zdanitelných příjmů vlastníka jednotky. Uvádí to např. i Pokyn GFŘ D-22 K § 9 bod 3.
 2. Pokud nejsou služby vyúčtovávány, potom se zahrnují do příjmů vlastníka jednotky. Možnost sloučit částky za služby a částku nájemného uvádí § 9/1 zákona č. 67/2013 Sb. Základem daně jsou potom podle § 9/3 ZDP příjmy snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení. Tzn. uznatelným výdajem budou i částky, které vlastník jednotky utratil za služby spojené s užíváním bytu.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil zdaňovač (bez ověření), 26. Únor 2020 - 17:34

  Tudíž při aplikaci bodu 2 zapíšeme do řádku 201 daňového přiznání veškerý příjem? (nájemné i zálohy na služby)? A celé se to zdaní?

  Vložil Laky (bez ověření), 26. Únor 2020 - 22:11

  Ano. Na straně druhé, nákladové, máte výdaje na tyto služby, pokud ovšem neaplikujete v období paušál. Pak nemůžete uplatnit ani náklady na služby, ani odpisy a ani paušál na auto.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Únor 2020 - 7:11

  já reagovala na případ s vyúčtováním služeb, který uvedl Justitianus – „vlastník bytu hradí zálohy a konečné úhrady za služby – to je u něj daňově účinný výdaj/náklad“ jinak díky za shrnutí.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".