Právní důvody pro rozlišování správy a služeb

Vložil Blažej (bez ověření), 10. Únor 2020 - 15:41 ::

Naše SVJ nerozlišuje správu a služby (v předpisu záloh i ve vyúčtování) a nenechá si vysvětlit, že jde rozdílné právní tituly s rozdílnou splatností, které je třeba rozlišovat.

Jaké jsou důvody (nejlépe s odkazy na §) pro rozlišování? Napadají mne tyto dva, asi jich bude více:

Daňové předpisy. V případě nájmu bytu vlastník bytu úhrady za služby pouze přeúčtovává nájemci, neuvádí je v daňovém přiznání (ani jako příjem ani jako výdej) a nedaní je.

Sociální dávka příspěvek na bydlení. V potvrzení výdajů na bydlení je třeba rozlišovat.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Vlastnik * (bez ověření), 11. Únor 2020 - 19:33

  Muzete to trochu rozvest? Ktere konkr. naklady vam SVJ patla dohromady?

  V zasade souhlas, malokdo vi, a to i ze strany “ucetnich”, jak se to ma spravne delat a rozlisovat.

  Vložil Justitianus, 10. Únor 2020 - 16:50

  Základním důvodem pro přesné rozlišování služeb je to, že služby spojené s užíváním bytů se řídí speciálním zákonem č. 67/2013 Sb.. Zákon rámcově stanoví i způsob, obsah a termíny vyúčtování a vypořádání plateb za služby, včetně finančních sankcí při nedodržení lhůt.

  Není tedy možné patlat dohromady náklady na správu a náklady na služby, a to ani když v domě není ani jeden byt užívaný nájemcem.

  Pokud jde o daňové předpisy, vlastník bytu hradí zálohy a konečné úhrady za služby – to je u něj daňově účinný výdaj/náklad. To, co obdrží od nájemce, je z daňového hlediska jeho přjem/výnos z pronájmu. Platí ovšem časové rozlišení: vlastník hradí vždy za celé zúčtovací období, kdežto nájemce hradí jindy a pouze za dobu, kdy měl byt pronajatý. Navíc částky účtované nájemci nemusí mít nic společného se skutečnými náklady na poskytování služeb vlastníkovi jednotky; tak tomu bude v případě, kdy pronajímatel s nájemcem sjednal úhradu služeb pevnou paušální částkou (§ 9 zákona č. 67/2013 Sb. o službách).

  Justitianus

  Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Únor 2020 - 17:05

  vlastník bytu hradí zálohy a konečné úhrady za služby – to je u něj daňově účinný výdaj/náklad. …

  to je pěkná hovadina co jste napsal

  Vložil Justitianus, 10. Únor 2020 - 17:30

  Nu, to jsem napsal já. Paní radka si spletla jednotlivé diskutující.

  Paní radko2222, bavíme se o vlastníkovi jednotky, který svůj byt pronajímá. Má tedy zdanitelný příjem z pronájmu. Tento příjem ponižuje o uznatelné výdaje, které ve zdaňovacím období vynaložil na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Takovým uznatelným výdajem budou i částky, které zaplatil za služby spojené s užíváním bytu.

  Rád se poučím, jestliže z daňového hlediska je to nějak jinak.

  Justitianus

  Vložil Krupp, 12. Únor 2020 - 14:49

  Záleží na tom, jak je uzavřena smlouva. Podle smlouvy může být náklad na služby placen jako paušál současně s nájemným, nebo může být placena záloha na služby a ta pak po skončení účetního období vyúčtována. Pokud toto nevíme, je zbytečné diskutovat. Jirka

  Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Únor 2020 - 17:32

  je to jinak. příjmy z nájmu podle § 9 jsou příjmy z čistého nájemného. služby ani jejich vyúčtování do výdajů ani příjmů nepatří.

  Vložil Vlastnik * (bez ověření), 11. Únor 2020 - 19:30

  To je teorie, ale praxe je casto jina.

  Mozna se shodneme na tom, ze 9 z 10 pronaji­matelu to nedela spravne, zejmena v roce, kdy je byt treba 2 mesice neobsazeny :-)

  Vložil xy (bez ověření), 10. Únor 2020 - 17:28

  A kde jsem to napsal?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".