Vývod digestoře na společnou fasádu

Vložil Petr J. (bez ověření), 10. Leden 2021 - 8:11 ::

Dobrý den, jeden ze sousedů při rekonstrukci bytu vyvedl odtah digestoře na společnou fasádu domu. Využil k tomu stávající (původní) ventilační průchod od bývalé potravinové skříně, který je na fasádě krytý mřížkou. Tyto mřížky jsou na fasádě pro všechny byty. Z vnější strany tedy vlastně není nic vidět. Do společné části domu (stěny), tedy v podstatě nezasahoval.

Samozřejmě je nepříjemné, když je otevřené okno a soused má zrovna puštěnou digestoř…

Každý byt má přitom svůj vlastní komín pro digestoř, vyvedený na střechu. Jen pro souseda bylo vzhledem ke změně dispozice bytu komplikované se do něj napojit. Takže u něj klasicky zvítězila bezohlednost.

Je možné použít nějaký argument /předpis, který porušuje/, aby vývod předělal?

Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr J (bez ověření), 10. Leden 2021 - 17:57

    Děkuji za reakce a odakz na černé ovce. Důvod existence ventilačních mřížek bych nechal stranou, není podstatou aktuálního problému.

    Ano, v bytě jsou plynové kotle v technické místnosti, která má samostatné přisávání a v původní dokumentaci objektu se počítalo také s přísunem vzduchu pod dveřmi skrz byt (netěsná okna, tato zmiňovaná mřížka atd.). Že má soused plynový kotel typu B a novou digestoř, která mu bere vzduch… také teď neřeším ;-)

    Ano, do komína (určeného jen pro jeho byt/digestoř) se napojit lze a byly tak napojeny původní digestoře již při stavbě objektu. Sám jsem se do komína napojoval, když jsem prováděl rekonstrukci. Soused měnil umístění digestoře tím způsobem, že by musel do komína udělat nový otvor z druhé strany, tak si ulehčil práci a zvolil toto řešení.

    Zkusím tedy dotaz na stavební úřad a nějaký posudek na imise. Napadá někoho řešení / paragraf, který by se týkal přímo SVJ?

    Vložil Anonymous_El (bez ověření), 10. Leden 2021 - 19:27

    Ptáte se sice jak vyřešit vyústění, resp. přepojení digestoře z mřížky zpět do komínu, ale nelze při tom opomenout právě tu mřížku a plynový kotel. V obecné rovině a bez znalosti souvisejících okolností, šel bych na to přes konzultaci s revizním technikem na plynové vyhrazené technické zařízení, dále s revizním technikem na spalinové cesty a v neposlední řadě s projektantem vzduchotechniky. Ti Vám dají základ a náhled do souvislostí. Ten soused provedl změnu do TZB a VTZ která může mít za určitých okolností nedozírné následky které si asi neuvědomuje díky neznalosti. Souhlas vlastníků budovy ponechme stranou, pochybuji že by na tuto změnu předložil autorizovanou projektovou dokumentaci a revizní zprávu k nahlédnutí.

    Vložil Petr J (bez ověření), 11. Leden 2021 - 21:37

    Revize plynových zařízení i spalinových cest se v domě dělají pravidelně, ikdyž si o nich také myslím svoje. Soused poměry v podstatě nezměnil, digestoře s odsáváním do venkovního prostoru jsou v každém bytě. Souvislosti myslím docela mám, mimo jiné jsem se právě ptal i projektanta vzduchotechniky a dalších profesí. Sám jsem totiž nedávno instaloval kondenzační kotel (nakonec se naštěstí povedlo realizovat koaxiální potrubí ve stávajícím komínu) + řeším s projektanty rekonstrukci celého objektu. Tudy tedy podle mě cesta nepovede…

    Vložil Anonymous_El (bez ověření), 11. Leden 2021 - 23:14

    Pokud uvažujeme stejný typ digestoře, čili odtah, tak projektant by určitě navrhl vyměnit za digestoř s recirkulací. To podstatné co se asi změnilo je právě odtah, který při vyústění digestoře s odtahem do mřížky nebude fungovat jak by měl, navíc ten otvor není přizpůsoben na mastnoty, čímž se dostávám na začátek možných rizik. Zde moje doporučení končí.

    Vložil Zemphira (bez ověření), 10. Leden 2021 - 18:18

    „má soused plynový kotel typu B a novou digestoř, která mu bere vzduch… také teď neřeším“

    To byste právě řešit měl, jedná se o zásadní závadu a ohrožení života a zdraví. Napište adresu, pomůže Vám oddělení prevence Hasičského záchranného sboru. Je mojí občanskou povinností požádat o pomoc, pokud jste tak neučinil Vy.

    Vložil ... (bez ověření), 10. Leden 2021 - 13:18

    Nejde sice o digestoř, ale princip řešení je stejný:

    https://www.ceskatelevize.cz/…452801081118

    Vložil Anonymous_El (bez ověření), 10. Leden 2021 - 11:46

    Ta mřížka za potravinovou skříní je nejspíš kvůli plynovému sporáku v kuchyni, alespoň takto se projektovali některé panelové domy. Problém s rozdílným průměrem odtahového potrubí na VZT šachtě se řeší namíru vyrobeným adaptérem z plechu který se nanýtuje nebo bodově napájí poté co se původní odstraní. Tedy pokud se nejedná o VZT šachtu z jiného materiálu, např. azbest. Tímto se zabývá k tomu určená technická norma a související legislativa (plynové VTZ, atd.).

    ?
    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2021 - 11:51

    mřížka za potravinovou skříní je nejspíš kvůli plynovému sporáku v kuchyni – a jaký by to mělo význam? že jako přes zavřené dveře spíže by docházelo k odvětrávání kuchyně? :-)) větrací otvory ve fasádě byly dělány kdysi dávno kvůli odvětrávání spíže, mřížky se do nich dodatečně dávaly kvůli ptactvu, které se dokázalo v těchto otvorech uhnízdit.

    Vložil Anonymous_El (bez ověření), 10. Leden 2021 - 12:03

    Význam to mělo kvůli přívodu čerstvého vzduchu, jako další bezpečnostní prvek který odpovídal tehdejším technickým konstrukcím spotřebičů a TZB. Více např. zde i když to pojednává o komerčních kuchyních, princip je však stejný.

    https://m.tzb-info.cz/…csn-en-16282

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2021 - 12:25

    já nějak nechápu, když spíž je uzavřená, jak přes její dveře může docházet k větrání prostoru kuchyně.

    Vložil Anonymous_El (bez ověření), 10. Leden 2021 - 13:42

    U panelových domů se uvažovala netěsnost dveří, oken a klapek u ventilace a digestoří. Norma uvažuje o určitém minimálním objemu čistého vzduchu na m2/m3 aby nedošlo k nebezpečné koncentraci. Zjednodušeně řečeno, princip mikroventilace u oken nebo řešení vzduchotechniky v hromadných garážích a nebo plynového ohřívače. Tenkrát nebylo moderních materiálů a technologií, tak se udělala díra aby se splnilo. To, že se to pak z neznalosti různě překrývalo protože do bytů třeba v zimě strašně táhlo je něco jiného.

    Vložil . (bez ověření), 10. Leden 2021 - 13:36

    Vzdyt ta spis mela drevene dvere, ktere vubec netesnily :-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".