SVJ a bytové družstvo v jednom domě

Vložil Miloš Černý (bez ověření), 19. Říjen 2013 - 20:47 ::

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně naší situace: Dům, ve kterém bydlíme, má 63 bytových jednotek a byl do 9/2013 kompletně ve vlastnictví bytového družstva. Po vypořádání finančních závazků, které družstvo mělo, byla možnost přejít do osobního vlastnictví. Této možnosti využilo 10 jednotlivců, včetně nás. Ostatních 53 bytových jednotek zůstalo nadále součástí družstva. Vzhledem k tomu, že dům má nyní více jak 4 vlastníky, jsme ze zákona povinni založit „Společenství vlastníků jednotek“ (SVJ). Náš dotaz zní: Bude vzniklé SVJ mít 10 členů (tzn. 10 fyzických osob, které nyní převedli byt do osobního vlastnictví) nebo 11 členů, resp. 11 vlastníků (10 fyzických osob plus bytové družstvo)? Bytové družstvo nás staví do role – „založte SVJ (bez bytového družstva) a veďte si svou vlastní správu a účetnictví na vlastní náklady a vaše SVJ bude podléhat našemu družstvu, do kterého budete přispívat stejně tak jako doposud, včetně plné výše do fondu oprav a budete se podílet i na finančních nákladech vedení družstva, protože ono bude za vás dále jednat“.
Dle našeho názoru by měli SVJ založit všichni vlastníci, včetně bytového družstva. Stávající družstvo se svými 53 bytovými jednotkami by tedy bylo součástí založeného SVJ.
Děkujeme za odpověď,Černí

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Bytová správní ..., 5. Listopad 2013 - 12:46

    Dobrý den pane Černý, nevím, jaká panuje nálada u Vás v domě, ale vždy bych se na Vašem místě zkusila domluvit. 1. dohodnout se s družstvem, aby k notáři s vámi vlastníky došlo a SVJ bylo oficiálně ustaveno, dohodnout se na stanovách a na výboru/pověřeném vlastníku. 2.Mluvte i s ostatními sousedy, třeba by chtěli, aby ve výboru byl také někdo z vás. 3. nepíšete jakým způsobem končí členství v družstvu, jehož jste byl členem. Převodem bytu do osobního vlastnictví ještě členství nemusí končit, v tom případě doporučuji chodit také na družstevní schůze a spolurozhodovat o dění v domě.

    Vložil ... (bez ověření), 19. Říjen 2013 - 21:16

    Společenství u vás už vzniklo ze zákona, nic nebudete zakládat. Společnství má 11 členů, 10 vlastníků bytů a 11 vlastníkem je družstvo, které vlastní 53 bytových jednotek. Stávající družstvo se svými 53 bytovými jednotkami už je součástí SVJ. Družstvo by mělo svolat první schůzi, kde by se schválily stanovy a to neudělá. Můžete jí pak svolat vy a družstvo jako 11 člen se jí nezúčastní. Vaše schůze nebude usnášeníschopna, neschválíte vůbec nic. Družstvo vám sdělilo skutečnou realitu, bude dělat pověřeného vlastníka a bude si rozhodovat jak uzná za vhodné, nezmůžete vůbec nic. Deset vlastníků je málo. Kdyby vás bylo 53 a byli byste jednotní v názoru, můžete něco změnit. Zatím jste vazalem družstva, družstvo je většinovým vlastníkem s rozhodujícím podílem na domě.

    Vložil Miloš Černý (bez ověření), 19. Říjen 2013 - 22:02

    Děkuji za rychlou odpověď..

    SVJ má ale povinnost si do 60 dnů schválit stanovy a dále se zaregistrovat do obchodního rejstříku. Pokud si neschválíme vlastní stanovy, pak platí obecné „vzorové“ stanovy SVJ. Pokud tedy družstvo první schůzi nesvolá a my nebudeme usnášeníschopní, jak to bude dál (vedení účetnictví, registrace na fin. úřadě apod.). Družstvo si může schválit, že bude pověřeným vlastníkem a spravovat vše samo, jako doposud? Může nám (osobním vlastníkům)za správu účtovat za jiný poplatek než členům bytového družstva? Děkuji.

    Vložil ... (bez ověření), 20. Říjen 2013 - 3:46

    Nejoptimálnějším dle mého názoru je, když společenství má svůj vlastní účet. Existuje ovšem spousta společenství, která svůj vlastní účet nemají a členové posílají penize kde komu, např. na účet externího správce nebo na účet původního družstva. Účet vám banka ovšem založí, až když budete mít vlastní IČ, tedy až budete zapsaní v řejstříku a budete mít statutární orgán. Účetnictví vám může dělat původní družstvo nebo můžete mít vlastní účetní. Musíte mít zvolený statutární orgán (výbor nebo pověřeného vlastníka). Jak jsem již uvedl výše, vaše družstvo je pověřeným vlastníkem aniž byste to mohli jakkoliv ovlivnit. Důvodem je, že má vysoký podíl na domě. Pokud se vám to nelíbí, tento fakt nejste schopni přehlasovat. Jste v situaci většiny členů klasických družstev, kteří si převedli byty do vlastnictví. Družstvo zůstalo tím, kdo si bude určovat, co uzná za vhodné včetně plateb, které nejste povinni platit. Přesně tak, jak jste to popsal v úvodním dotaze. Napíši vám rovnou, nedělejte si iluze, že něco změníte. Pokud si postupně další členové převedou byty do vlastnictví, nebudou mít vůbec chuť cokoliv na tom změnit. Lidem ve většině vyhovuje, když jim někdo „vyšší“ řídí život. Vlastní aktivita je obtěžuje. Jediné co dokáží, je remcat po straně. Dovolím si předpovědět, že u vás to nebude jiné. Zajistit vše kolem fungování SVJ je povinností statutárního orgánu. Čtěte tento portál, je zde spousta informací, které vám pomohou zorientovat se. A na mínusy nekoukejte. Vy položíte dotaz a někdo vám za to dá mínus. K tomu nelze nic dodat.

    Vložil X (bez ověření), 19. Říjen 2013 - 22:09

    Náklady na správu se všem 11 vlastníkům rozúčtují podle velikosti podílu (není-li dohodnuto jinak). Kolik družstvo účtuje svým členům vás nemusí zajímat, to je jejich vnitřní záležitost.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".