Rozhodvání zakladatelů SVJ
Na posledním shromáždění odstoupili členové výboru, a protože jsme SVJ jen o 8 členech,z nichž 3 jsou v zahraničí, nemůžeme zvolit nový výbor. Pověřeného vlastníka nikdo dělat nechce. Čili, nyní vedou SVJ zakládající členové. Je nás 5, z toho 4 manželské páry. Jakým způsobem se hlasuje? Má každý platný hlas, nebo mají manželé jako majitelé jedné jednotky jenom jeden hlas? Kolik se nás musí sejít, abychom vůbec mohli o něčem hlasovat? Jsme povinni udělat změnu v OR, nebo můžeme počkat do 1.1.2014, kdy už chceme mít předsedu zvenčí, což snad umožňuje nový Občanský zákoník? EK
Tvrdíte, že nemůžete zvolit výbor. To není pravda. I v případě,
že 3 nedostupní členové (v zahraničí) mají dohromady podíl 50% či
více, mohou se shromáždění účastnit v zastoupení (na základě plné
moci). Pokud takovou možnost ještě nemáte ve stanovách, nic nebrání tomu,
abyste změnili stanovy. Není to tedy tak, že „nemůžete zvolit
výbor“, ale spíše se jeví, že není vůle zvolit statutární orgán.
V tom je váš problém.
---------------------------------------------------------------------------
K Vašemu dotazu: Je zjevné, že přeceňujete úlohu „zakládajících“ členů. Nikým nezvolení členové společenství netvoří statutární orgán, nejsou oprávněni činit právní úkony právnické osoby. Jediné, co mohou činit, je činnost dovnitř společenství. Z toho důvodu je celkem podružná otázka jakým způsobem mezi sebou rozhodují.
Ale pokud to opravdu chcete vědět: Členové, kteří nahrazují výbor, hlasují mezi sebou podle pravidla 1 člen SVJ = 1 hlas (všechny hlasy o stejné váze). Společní členové SVJ mají pochopitelně jediný společný hlas. Pokud by existoval výbor, hlasování by probíhalo právě takto.
Poznámka: pan Jandus neodpověděl na Váš dotaz. Popsal vám jak se hlasuje na shromáždění vlastníků jednotek. To je ovšem jiné rozhodování.
lake
Pan Lake uvedl, že nezvolení „zakládající“ členové nemohou činit právní úkony za Společenství navenek. Co tedy sleduje „zakládající“ vlastník s podílem na společných částech domu > 50%, který se účastní shromáždění, blokuje volbu členů výboru, blokuje volbu jiného vlastníka ve funkci pověřeného vlastníka a sám sebe jako pověřeného vlastníka nenavrhl, chce postupovat dle §9 odst. 9, zaangažoval notáře a ten jej přislíbil zapsat u Krajského soudu. Proč si myslíte, že tento „vlastník>50%“ nemůže konat úkony navenek ? Ví tento „vlastník>50%“ něco více, než vy ? Z čeho dovozujete, že „zakládající“ členové se nemohou nechat zapsat v rejstříku u KS ? Ale to hlavní, co tím tento „vlastník>50%“ vůbec sleduje ? Chce tento vlastník přes §9 odst. 9 nahradit i nevolené orgány svou osobou ? Mám na mysli shromáždění samotné. Kontrolní komisi nahrazuje určitě.
§9 odst.9: plní funkci orgánů společenství vlastník
AlenaS
Já myslím, že nejlepší je žádný výbor nevolit a odhlasovat si, že jste všichni členové výboru, jeden může spravovat účet a budete mít klid. Ty výbory, to je horší, než uliční výbory v padesátých létech, mají jediný cíl, řešit to, na čem se dá vydělat a skutečný problémy házet pod stůl.
„I v případě, že 3 nedostupní členové (v zahraničí) mají dohromady podíl 50% či více, mohou se shromáždění účastnit v zastoupení (na základě plné moci). Pokud takovou možnost ještě nemáte ve stanovách, nic nebrání tomu, abyste změnili stanovy.“
Problém je, že pro hlasování o změně stanov ještě není možné použít plné moci. Takže pořád je třeba, aby se v takovém případě vlastníci vrátili alespoň jednou ze zahraničí (pominu-li takové možnosti jako prodej jednotky apod.).
Komplikujete si život, a úplně zbytečně. Hlasujte prostě s plnými mocemi dodanými emailem, nebo dopisem – je to úplně jedno. Cokoliv bude takto odhlasováno, bude po 6 měsících od konání shromáždění navěky platné, bez možnosti to napadnout (§ 11 odst. 3 ZoVB).
Ale pokud chcete blokovat činnost SVJ a vymýšlet záměrně neřešitelné situace, čiňte jak je Vám libo. Zatím se Vám to daří.
lake
P.S. A stále jste nám nenapsal, zda 3 nedostupní členové mají dohromady podíl 50% či více. Jedině v tom případě by bylo nutné k volbě vašeho výboru řešit plné moci.
Při hlasování má každá jednotka váhu hlasu, který odpovídá jejímu podílu na domě podle Prohlášení vlastníka (čili podle plochy). Za každou jednotku hlasuje jen jeden i v případě, že má v Katastru uvedené dva majitele (typicky společné jmění manželů).
Sejít se vás musí většina. Pro běžné věci stačí nadpoloviční souhlas přítomných, pro některé další (rekonstrukce) se vyžaduje větší procento souhlasících.
Poslední komentáře