Problem - vlastnik brani pristupu do bytove jednotky kde ma byt provedena oprava stupacek v cele vetvi.
Dobry den naskytnul se nam problem v jedne bytove jednotce kde starsi pani za kazdou cenu bojkotuje opravu stupacek v jednom kridle. Chci se zeptat jak nejlepe postupovat v takoveto situaci. V pravech vlastniku jednotek se pise ze vlastnik je povinen v pripadech oprav umoznit pristup. Jednani s vlastnikem je nemozne jedine ceho je schopny jsou urazky a vyhruzky. Predem dekuji za odpoved.
Riesim tento problem z opacnej strany. Dostala som pisomne vyzvanie
k spristupneniu svojej bytovej jednotky na 3 dni kvoli oprave stupaciek. Bez
akehokolvek financneho odskodnenia, iba uhrada materialu resp. uvedenie do
povodneho stavu.
V mojom pripade sa jedna aj o odstranenie obkladaciek v kupelni. Byvam na
tretom poschodi a zatekanie zistili v garazach. Na otazku, ci su si isty,ze
k zavade vzniklo v mojom byte, mi bolo povedane, ze isty si nie su. Nastupila
som do noveho zamestania a zatial nemam narok na 3-dnove volno. Neponukli mi ani
nahradne priestory, kam by som sa mohla na 3 dni prestahovat. Pracovnikov
spolocnosti, ktora by mala urobit napravu samotnych v mojom byte nenecham. Co
mam teda v takomto pripade robit? Dakujem za vasu radu.
Možná už se k tomu ani nevracíte, ale stejně se zeptám a něco zkusím poradit. Paní je sama? Tak žádné starosti a normálně až vám otevře, tak jí vlítněte do bytu, klidně jí dejte pár facek a pusťte se do práce. Ona se možná pokusí zavolat policii, ale od mladého vím, že by to dopadlo asi tak, že by se hlídka usmála, řekla by paní, aby se uklidnila a nechala řemeslníky dále pracovat. Facku samožřejmě popřít a udělat ze sebe chudinku, že se po mně oháněla kalbelkou, a když jsem se snažil jí tu kabelku chytit, tak jsem ji trefil a ona sedla zrovna na tvář. Tohle není problém, se kterým si lze dlouho lámat hlavu. „Nepustíš? Půjdeme sami. My tím nic nepořušíme.“ Možná trochu drsné, ale zdaleka ne tolik, jako když nějaká st.kr. brání tomu, abyste co nejrychleji měli nové potrubí a tudíž vodu zpátky po bytech.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
No, má to háček. Já bych drahoty nedělal. A naopak bych pomáhal, jako to dělám obvykle.
Ale zase na druhou stranu, když se tak jedovatě ptáte, tak odpovím stejně jedovatě – já bych pěkné řemeslníky pozval a ještě je přesvědčil, aby mne znásilnili! (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Dekuji vsem za reakce.. v prvni rade zkusime mene bolestivou cestu tudiz dopis kde pani informujeme jak bude SVJ postupovat v pripade ze nezmeni nazor .. dopis bud evypadat takto ..
Vážená paní XY,
jak jistě víte, je v nejbližší době plánována oprava dalších dvou větví odpadního vedení. Jelikož jsme se z Vaší strany setkali s naprosto odmítavým postojem ve věci zpřístupnění bytové jednotky za účelem oprav, rádi bychom Vás touto cestou upozornili, jak bude Společenství vlastníků postupovat v případě, že i nadále budete bojkotovat snahu o provedení výše popsaných oprav.
V první řadě by jsme Vás rádi upozornili, jaké práva a povinnosti ukládá každému vlastníku bytové jednotky sám zákon. Výtažek ze zákona č. 72/1994 Sb.říká toto:
§13 Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky.
§14 Zasahuje-li vlastník jednotky do práva ostatních vlastníků jednotek takovým způsobem, že podstatně omezuje nebo znemožňuje jeho výkon a nesplní povinnosti uložené rozhodnutím soudu, může soud na návrh společenství nebo na návrh některého z vlastníků nařídit prodej jednotky.
V případě, že i nadále nebude umožněn vstup do vaší bytové jednotky za účelem výše popsaných oprav, bude Vám společenství vlastníků nuceno vyúčtovat veškeré vícenáklady zapříčiněné Vašim jednáním. V krajním případě budeme nuceni věc řešit soudní cestou.
Věříme, že přehodnotíte svůj postoj a pochopíte, že oprava odpadního vedení je věc, která prospěje celému domu, všem vlastníkům a samozřejmě i Vám. V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na jakéhokoliv níže podepsaného člena Výboru SVJ.
Vážení, v souladu s §13, odstavce 4., ZoVB, kde je uvedeno: „Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky. Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“, je nutné požádat o zpřístupnění bytu – vymoci si práva – soudní cestou.
Vypracování soudního návrhu v advokátní kanceláři je nejlepší. Vlastníka písemně upozornit, že brání výkonu práv ostatním vlastníkům v nutné rekonstrukci rozvodů – ZTI, v rozsahu, jak bylo odsouhlaseno jednáním schůze shromáždění SVJ a že mu budou naúčtovány veškeré náklady spojené s vícepracemi a náklady advokáta a soudní výlohy v plné výši.
Pozn.: Neznám dům, technicky je možné v panelovém domě stupačku otevřít z bytu pod a z bytu nad a prosunout nové potrubí SV, TUV a cirkulace TUV bez odbočení pro daný byt. Byt, který neumožnil vstup nebude na rozvody SV a TUV napojen. Je to kruté, ale účinné řešení.
Neznám dům, je-li v šachtě i rozvod plynu a budou-li se provádět na stupačkách mezi byty tzv.„POŽÁRNÍ UZÁVĚRY“, z pohledu zajištění požární bezpečnosti, je teoreticky možné zpřístupnit byt k provedeným pracem Policií ČR – ta ale asi nebude chtít, jelikož nejde o ohrožení života a majetku.
Matějka
Nemyslím si, že je to kruté – není jiné cesty. V případě zazděných stoupaček se k průchodu nepřístupnou jednotkou dočasně využije stávající stoupačkové potrubí v nepřístupné jednotce., P.V.
Dobrý den, to záleží na tom, co vyřešíte dříve, buď soudní příkaz, nebo realizaci samotné investice. P.V.
Souhlasím, ale je možné, že tento vlastník takto bude postupovat vždy a pak mohou nastat horší situace.,P.V.
Dobrý den, ano toto bývá problém u starších osob, případně u labilních jedinců. Doporučuji obeslat tohoto vlastníka doporučeně, kde mu sdělíte, že neumožněním přístupu vyvolá značné vícenáklady, které mu budou vyúčtovány k tíži, rekonstrukci poté realizovat pod a nad ním. Až získáte přístup k němu do jednotky dokončit propojení a vyúčtovat vícenáklady s tímto spojené tomuto nájemníkovi, lze rovněž žádat o rozhodnutí soud. s pozdravem, Petr Vávra
Takže máte nějaké řešení v rukávu? Co budete dělat, když budou řemeslníci v domě a najednou se zastaví práce na tom, že hystarická bába odmítne zpřístupnit byt. Pak opravdu nejde použít ničeho jiného než fyzické síly.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Dobrý den, mezi vlastníky, kteří se bez problému domluví stačí bezesporu i ústní jednání. V tomto případě, kdy se očekávají jasné důsledky a následné dokazování je obyčejné psaní k ničemu a pochybuji, že uvedený vlastník podepíše převzetí písemnosti při osobním styku. s pozdravem, Petr Vávra
Vy si opravdu myslíte, že doklad o podání zásilky k poštovní přepravě je důkazem doručení konkrétní listiny adresátovi?
V případě nejzazší možnosti (soud) je důkazním materiálem o datu odeslání – od toho se potom odvíjí fikce doručení – a pokud chcete doklad o doručení (který by soud zřejmě také požadoval)je dobré podat dopis doporučeně včetně DODEJKY (na té máte potom i přesné datum převzetí zásilky, příp. důvod nepřevzetí). Tina.
Pokud vím, tak fikce doručení (si) užívají pouze soudy, policie a některé další orgány, normální člověk nikoliv.
V konkrétním případě je každá rada drahá. Samotného by mne zajímalo, jak efektivně „řešit“ vlastníka, jehož komunikace se omezuje na urážky a výhrůžky…
Ještě jsem to probíral s vlastníky, protože tu žijeme téměř jako rodina a stále spolu komunikujeme. Ptal jsem se, co bychom dělali, kdyby se nám tohle stalo.
Sousedka mi poradila jednu věc, která není tak „wostrá“ jako ta facka. Když se na ni seběhne celý vchod a spustí na ni tak ona se pokusí o pár nadávek, ale vzápětí radši poleví.
Mnohem lépe by se to řešilo, kdyby se vědělo, proč tam nikoho nechce pouštět. Potom se dá na tom stavět přesvědčovací argument.
No, nezbývá než držet palce aby si všichni panelákisti postupně začali uvědomovat, že i společné prostory jsou jejich a že se o ně musí starat jako v rodinném domě.
Když se ti lidé poznají a začnou se stýkat, tak jim potom ani nevadí průzvučnost stěn, která je příkladně ve většině T06 B hrozná. Stejně mezi sebou budou vědět, co kdo povídá a nebude to poslouchat, protože to bude vědět, když „jsme spolu vytíraly sušárnu“ nebo "když jsem s jiným sousedem dělal to odvětlení suterénu.
A ještě k tomu obesílání. Dali jsme si do malých stanov, které upravují aplikaci těch vzorových na naše společenství, že doručování poštou se z ekonomických důvodů použite teprve tehdy, když se jiné, levnější varianty, nebudou mít účinek.
Základní způsob doručování máme tento: Vytiskne se písemnost pro 12 osob, k tomu se vytiskne dorčovací list a na jeho rub se vytiskne onen dopis. Vlastníci se obejdou a podepíšou převzetí. Dokonce to tak funguje i s vlatníkem Město
To mi dopis – rečko – neumožní. Proto také musím jednu pozvánku, vždycky jak kretén, posílat do Domažlic,za 28,–- Kč, kde vlastník bydlí.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Poslední komentáře