převod bytu na základě předávacího protokolu dříve než dojde ke změně vlastníka na katastru nemovitostí

Vložil AB (bez ověření), 3. Květen 2018 - 14:28 ::

Dobrý den,

chci se zeptat komu a za jaké období se má vyúčtovat zálohové platby pokud došlo v minulém roce k následující situaci. Na konci března byla uzavřená kupní smlouva k bytu a do konce března byla i podána na katastrální úřad. K 1.4.2017 byl uzavřen Předávací protokol s tím, že v něm byly uvedeny stavy měřičů a zmínka o tom, že k 1.4.2017 dojde ke změně vlastníků bytu. Následně byla kupní smlouva katastrem z důvodu chyby zamítnuta, takže se uzavírala znovu a ke změně vlastníků v katastru nemovitostí došlo v 6.2017. Vzhledem k tomu, že kupující v bytě bydleli od 1.4.2017, tak veškeré měsíční platby platil kupující. Taková byla dohoda. Předávací protokol byl předán SVJ k tomu, aby podle něj bylo vyhotoveno vyúčtování služeb a případný nedoplatek či přeplatek. Má otázka zní. Vyúčtování má být provedeno prodávajícímu k 1.4.2017, kdy byl uživatelem bytu dle Předávacího protokolu, a nebo k 6/2017, kdy došlo k převodu vlastnictví na katastru. Prodávající obdržel Vyúčtování k 6/2017 s tím, že v něm má zahrnuté platby za leden, únor a březen (měsíce užívání bytu) a vyúčtované služby k 6/2017, tzn. vznikl nedoplatek rovnající se přibližně součtu plateb za 3 měsíce (duben, květen a červen). Nový majitel dostal Vyúčtování od 6/2017, ve kterém jsou zahrnuty jeho platby od dubna do prosince a vyúčtovaly služby od 6/2017. Nový majitel má přeplatek zanedbatelný, tj. ne ve výši 3 měsíčních plateb. Měsíční zálohové platby odcházeli včas a pravidelně.

Prosím o vyjádření jak, k jakému datu má být vyhotoveno Vyúčtování. Nedomnívám se, že takto vystavené Vyúčtování je správné u tím, že po prodávajícím se chce uhradit platby za 3 měsíce znovu.

Prosím o odkaz na zákon a paragraf, který problematiku řeší.

Děkuji za odpověď předem.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil efwfw (bez ověření), 5. Květen 2018 - 6:59

    Ke dni převodu tj. vkladu na katastr. Ve stanovách máme že splatnost je 20. den, kdo je vlastníkem do 20. dne tak platí daný měsíc.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 4. Květen 2018 - 13:10

    Např. naše obsahují ustanovení, že přednost má dohoda prodávajícího a kupujícího na termínu, který písemně oznámí SVJ. Pokud není pak datem, kdy nabyl převod právní moci.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 3. Květen 2018 - 16:41

    Vyúčtování provedete ke dni vzniku členství nabyvatele. Je úplně jedno, jak se dohodl převodce s nabyvatelem. Jiná věc jsou odečty vody apod., jaké stavy předají, to se započítá, ale řeč je o nákladech na správu domu a pozemku. Tady si přečtete něco k tomu.

    Vložil ik (bez ověření), 3. Květen 2018 - 18:22

    Není mi jasné, který „chytrý“ mínusuje p. Dudka, který přesně napsal od kdy se novému vlastníkovi vzniká členství v SVJ. Přesně stejný případ, jaký popisuje tazatel, se stal i v našem SVJ. Navíc původní vlastník byl vůči SVJ dlužníkem a během převodu své jednotky vstoupil do insolvence. Katastr rovněž původní smlouvu neuznal, až druhou (první z února, druhá z července). Původní a nový vlastník si předali jednotku v květnu. Dluh za původním vlastníkem jsem přihlásili do insolvence, dluh vyčíslen do data dle zápisu na katastru ,tj. do července. Insolvenční správce přes námitky dlužníka (rovněž poukazoval na předávací protokol) uznal náš dluh vyčíslený k červenci, kdy nastal převod na katastru dle kupní smlouvy. Takže rozhodující je zápis z katastru nemovitostí.

    Vložil TN. (bez ověření), 3. Květen 2018 - 14:57

    Většina právníků by asi odpověděla, že rozúčtování máte provést k datu právních účinků na Vyrozumění z katastru, k čemuž se přikláním.

    JUDr. Kabelková z Plzně a eskadra SČMBD by vám odpověděli, že se rozúčtování neprovádí, jelikož „práva a povinnosti přecházejí na nabyvatele“, tedy že vyúčtování za celý rok se provede na toho vlastníka, který vlastnil byt k 31.12. Byť to tak platí u družstev, v případě SVJ takový přístup považuji za podvod.

    U nás v SVJ se řídíme tím, co je napsáno v předávacím protokolu popř. kupní smlouvě, resp. jak se mezi sebou dohodli převodce a nabyvatel, takovou dohodu respektujeme. Když nemáme podklady, tak se zeptáme. Zatím se tuším nestalo, že by oba mlčeli, o své peníze se obvykle zajímá každý.

    Vložil NN (bez ověření), 3. Květen 2018 - 19:57

    TN., u nás v SVJ se řídíme především platnými stanovami, které stanoví povinnosti vlastníka při převodu bytové jednotky a prokázání nabytí vlastnictví nabyvatelem – novým vlastníkem.

    Zdar

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".