Podílové vlastnictví a změna na SVJ

Vložil JA006, 24. Červenec 2012 - 20:55 ::

Dobrý den, ještě trochu tápu spadlo mi tak trochu na hřbet.. :-) 10 bytů vlastní 9 majitelů a to podílově.Rádi by jsme upřesnili vlastnictví bytů a změnili jsme se na SVJ.Mám pár dotazů…

  1. Je nutný odhad na každý byt a nebytové prostory?
  2. Je případná exekuce na jednoho ze spoluvlastníků překážkou v zápisu do KN?
  3. Hrozí ostatním spoluvlastníkům nějaké nebezpečí s této exekuce?
  4. Musí všichni souhlasit ze založením SVJ?
  5. Existuje nějaká cesta jak na případné dlužníky podílového vlastnictví?

    Jedná se o poplatky do fondu.

Děkuji moc za rady a trpělivost, jsem opravdu nováček :-)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil j.aich, 7. Srpen 2012 - 14:09

    Dobry den se predseda ze SV a pro nechdody bych chtel odstoupit ale nevim presne jak to mam naspat o odstoupeni.Mohu vas pozadat o radu jak by to mnelo asi vypadat.Predem de­kuji

    Vložil JA006, 30. Červenec 2012 - 20:50

    Jsem z okolí Prahy a samozřejmě budu potřebovat právní pomoc.

    Vložil ak-schejbal, 27. Červenec 2012 - 10:06

    Dobrý den,

    pokud není Váš bytový dům rozdělen na bytové jednotky, je nutné jednotky zaměřit, zhotovit tzv. prohlášení vlastníka a toto vložit do katastru. Po jeho zápisu (pokud budou mít bytové jednotky alespoň 3 různé vlastníky) se svolá členská schůze a založí SVJ. Pokud k tomuto nedojde, vznikne SVJ ze zákona. Souhlas všech majitelů se vznikem tedy není nutný.

    V případě dluhu v rámci podílového spoluvlastnictví je možné toto vymáhat soudně, ale není to tak jednoduché jako v případě existence SVJ. Bude záležet na konkrétních okolnostech.

    Každopádně doporučuji výše uvedené řešit s odborníkem – advokátem. Nejedná se o jednoduché úkony. Pokud jste z Prahy nebo okolí, mohu Vám nabídnout i naše služby – www.ak-schejbal.cz

    S pozdravem,

    Mgr. Jakub Schejbal, advokát

    Vložil lake, 28. Červenec 2012 - 12:56

    Pan ak-schejbal popisuje postup, který je v tomto případě nepoužitelný, protože nevede k cíli. Spoluvlastníci by byli na katastrálním úřadě odmítnuti pro nesplnění zákonné podmínky.

    • Lze souhlasit pouze s prvním bodem: je nutno zaměřit jednotlivé místnosti domu (nebo alespoň ty, které budou patřit k jednotkám) a dohodnout se na definici budoucích jednotek v domě a na tom, co bude tvořit společné části domu a společné příslušenství domu.
    • Druhým povinným krokem k rozdělení je vypořádání podílového spoluvlastnictví budovy tak, že velikost spoluvlastnických podílů budovy se rovná velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu stanovených podle § 8 odst. 2 ZoVB. To je nutná podmínka pro následný vklad jednotek do katastru, viz § 5 odst. 2 ZoVB.
    • Obdobně je nutno změnit spoluvlastnické podíly spoluvlastníků k pozemkům a stavbám, které se mají stát věcným příslušenstvím domu. Nezbytné je rovněž vypořádání práv k pozemku pod budovou, nejsou-li tato práva již zajištěna smlouvou která přejde na vlastníky jednotek (§ 6 odst. 1 ZoVB).
    • K rozdělení domu na jednotky se nepoužije Prohlášení vlastníka budovy, nýbrž Dohoda spoluvlastníků budovy podle § 5 odst. 2 ZoVB. Tato dohoda bude mít obsah podle § 4 ZoVB. Prakticky se dohoda o vypořádání a dohoda o rozdělení budovy většinou sdružuje do jediného dokumentu, není to však podmínkou. Je velmi vhodné, aby se vzájemné vypořádání spoluvlastníků a vklad vlastnictví jednotek do katastru provedly najednou. Dojde k tomu při změně vlastnictví první jednotky v domě.

    Tvrzení že „… se svolá členská schůze a založí SVJ“ je nesprávné. SVJ se nikdy nezakládá, nýbrž vzniká ze zákona automaticky splněním podmínek uvedených v § 9 odst. 3 ZoVB. Platí tedy, že v době svolání či konání prvního shromáždění již SVJ bude nějakou dobu existovat bez ohledu na vůli vlastníků jednotek.

    Zakládání SVJ bude možné (a nutné) teprve po zrušení ZoVB a nabytí účinnosti nového Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. ode dne 01.01.2014.

    lake

    Vložil JA006, 30. Červenec 2012 - 20:45

    díky moc, pomalu se vzpamatovávám :-) v celku to chápu a co ta exekuce?Ta zřejmě brání v úkonech na KN ještě jednou díky za odpovědi

    Vložil Ignác (bez ověření), 29. Červenec 2012 - 7:54

    Napsal jste, že v daném případě se nebude sepisovat prohlášení vlastníka.

    Prohlášení vlastníka tak nebude existovat a nebude tak ani vloženo do katastru. Je to tak?

    Znáte SV bez prohlášení vlastníka? Nechť se tady někdo ozve, jehož SV nemá prohlášení vlastníka, pro upřesnění. Děkuji.

    Ignác

    Vložil lake, 29. Červenec 2012 - 16:41

    Pro Ignáce:
    Samozřejmě, že mohou existovat SVJ bez Prohlášení vlastníka budovy. Je-li to pro Vás novinkou, přečtěte si příslušnou část zákona o vlastnictví bytů. Odkaz jsem uvedl ve svém předchozím příspěvku. K rozdělení domu na jednotky může dojít jedním z těchto způsobů:

    • na základě smlouvy o výstavbě,
    • na základě dohody spoluvlastníků budovy,
    • na základě rozhodnutí soudu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví,
    • na základě dohody o zrušení a vypořádání společného jmění manželů,
    • na základě rozhodnutí soudu o zrušení a vypořádání společného jmění manželů,
    • na základě prohlášení vlastníka budovy.

    Všechny tyto způsoby rozdělení budovy na jednotky jsou právně rovnocenné. Zda následně vznikne SVJ je již zcela jiná věc, která závisí výhradně na počtu jednotek a počtu jednotlivých vlastníků.

    lake

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 29. Červenec 2012 - 9:56

    §5 (2) Vlastnictví jednotky může vzniknout…Je-li předmětem vypořádání podílové spoluvlastnictví budovy, může vlastnictví jednotek vzniknout jen po předchozím vypořádání podílového spoluvlastnictví budovy tak, že… §5 (3) Dohoda o vypořádání nebo rozhodnutí soudu o zrušení podílového spoluvlastnictví, popřípadě o vypořádání společného jmění manželů musí obsahovat i náležitosti stanovené pro prohlášení uvedené v §4 odst. 2 a 3.

    Vložil Ihoj (bez ověření), 28. Červenec 2012 - 14:23

    „Spoluvlastníci by byli na katastrálním úřadě odmítnuti pro nesplnění zákonné podmínky.“

    Které?

    Ihoj

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".