Odměna členů výboru
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak máte ve vašem SVJ řešeny odměny členů výboru. Musí být uvedeny odměny ve stanovách ( v našich stanovách o odměnách nic není, museli bychom je tedy změnit) nebo stačí schválit odměny usnesením na členské schůzi. Naše předsedkyně výboru navrhla pro svou osobu funkcionářské odměny ve výši 70Kč/měsíc na bytovou jednotku a na schůzi navrhuje přijmout usnesení:SVJ schvaluje funkcionářské odměny pro předsedkyni výboru – je možné takové usnesení přijmout a vyplácet na základě takto přijatého usnesení měsíční odměnu (70*19=1330 – daň a zdravotní pojištění? Někteří členové namítají, že nemáme na předpisu funkcionářské odměny, ale odměny členů výboru, že odměny nejsou určeny pro svou osobu, ale za výkon funkce (co když bude předsedkyně nemocná a bude ji muset někdo zastupovat, bude odměna stále patřit jí?), že usnesení neřeší výplatu odměn – bude se vyplácet měsíčně nebo shromáždění jednou ročně odhlasuje z vybraných peněz na odměny, kolik se vyplatí, že nikde není uvedeno jaký výkon bude předsedkyně za odměnu vykonávat atd..Takže by mě zajímalo, jakým způsobem a hlavně právně co nejlépe řešíte odměny. Přijetí usnesení, které navrhuje naše předsedkyně, by asi nebylo právně v pořádku.
O odměně rozhoduje shromáždění. Výše je na zvážení. U nás jsme si schválili odměnu na celý výbor. Výbor schválil pravidla pro odmenovani – každému členů výboru, podle toho, co má na starosti, nalezi určitá suma.
Odměny můžou být ve stanovách a nemusí. Když je tam nemáte,tak se každý rok můžete handrkovat o tom, že dotyčnemu nic nedáte, protože stejně podle vás nic nedělá. Když je ve stanovách máte, tak může každý rok vykládat, že dotyčnému odměnu nikdo neschválil a že si vyplácí sám jen tak a tím vás okrádá. Tak si vyberte. Funkcionářské odměny nemusíte mít na předpisu, závisí od toho, jak máte schválená pravidla přo přispívání a nakládání s takovými příspěvky. Řešíte takové blbiny, jako kdo bude předsedkyni zastupovat, když bude nemocná. No tak si zvolte toho, kdo má takové námitky. Pak on bude brát ty těžké odměny. Ale musí za ně taky něco udělat, ne pouze kecat. Není nikde popsané, jaký výkon bude předsedknyně odvádět? To myslíte vážně? Tak si přečtěte NOZ. Když schválite nějakou odměnu na schůzi, tak je to právně v pořádku, proč by to v pořádku nemělo být? Připomínáte mi jednoho vlastníka, který požadoval, aby člověk, který dohlíží na kotelnu s kondenzačními kotly seděl v kotelně 8 hodin. Pokud tam 8 hodin nesedí, tak nemá dostat žádnou odměnu, protože nepracuje a na odměnu nemá nárok. No bodejť, vždyť kotelna s kondenzačními kotly řízená elektornicky pracuje nejlépe, když obsluha, kotelník, 8 hodin hází plyn do kotlů lopatou. Jinak kotle vyhasnou a nebud se topit. Za co by tedy měl dostávat nějakou odměnu kotelník, který nesedí v koteleně s kondenzačními kotly celou pracovní dobu.
Stačilo, kdybyste nahlédl napřed do OZ, co je v působnosti shromáždění. Pojem „funkcionář“ část bytové spoluvlastnictví, ani OZ nezná. Stanovy bývají někdy lidové výtvory, požadavek je, aby neodporovaly zákonu. Co dělá statutární orgán určuje zákon (povinnosti může ukládat jen zákon). O Odměně se tedy rozhodnete na shromáždění. Co když … senátor Čuba též dostává odměnu… Rozhodnutí, ač vadné, bude účinné, pokud nebude napadeno.
Poslední komentáře