Odběr vody pro celé SVJ psaný na jednoho člena

Vložil 732912, 7. Květen 2013 - 14:28 ::

Dobry den, predseda svj (v podilech ma asi 45% domu, v odberech vody asi 60% celkove spotreby v dome) by mel rad kvuli odpoctu DPH odber psany na sebe. Nektere prostory totiz vyuziva k podnikani. Vodarny proti tomuto stavu nic nemaji, ostatni vlastnici v podstate taky ne. Zajimalo by mne, zda je tento stav z hlediska zakona pripustny a zda ma nejaka uskali. Jak nastavit platby zaloh? Predpokladam, ze by si rad penize stahoval z uctu svj ctvrtletne, vzdy k zalohove fakture vodaren. A jak by melo probihat rocni vyuctovani? Zalohy musi, dle stanov, platit vsichni, tedy i on. Pak by se fakturovali jeho firme. On by to vyuctoval jednou rocne SVJ, ale jak by SVJ zpetne vyutovavalo jemu samotnemu? Dekuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kormorán (bez ověření), 8. Květen 2013 - 13:07

    Pokud je v domě SVJ, je SVJ odběratelem vody.

    Divný zákon, ale zákon. Dura lex sed lex.

    Vložil lake, 8. Květen 2013 - 13:51

    Pane Kormoráne, mýlíte se. Věta o tom, že odběratelem je společenství vlastníků jednotek, je systematicky zařazena v zákonu č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích, do ustanovení § 2, pod nadpisem „Vymezení základních pojmů“.

    Je tedy zcela jednoznačné, že v této části nestanoví zákonodárce nikomu žádná pravidla, nýbrž pouze definuje jednotlivé v zákonu použité pojmy.

    Nejde tedy v žádném případě o kogentní právní normu, která by stanovila, že odběratelem vody smí být pouze a jedině SVJ. Pokud byste chápal znění zákona takto, šlo by nepochybně o výklad rozporný s ústavou.

    Veškerá práva a povinnosti původního vlastníka přecházejí na vlastníka domu, tedy na všechny vlastníky jednotek. Nikdy přímo na SVJ. Je pouze věcí vlastníka domu, zda přenese práva a povinnosti spojené s odběrem vody pro dům na právnickou osobu – SVJ, nebo na jinou osobu.

    lake

    Vložil Nechápu (bez ověření), 8. Květen 2013 - 16:59

    opravdu tolik záleží na terminologii? Nestačil by odkaz někam kde bude uvedeno:

    • „Společenství vlastníků“ = pytel vlastníků zapsaný v ORii seznamu
    • „SVJ“ = právnická osoba zastupující „Společenství vlastníků“ navenek
    • smlouva na odběr vody pak má být uzavřena „SVJ“ jako zprostředkovatelem mezi „dodavatelem voděnky“ a „Společenstvím vlastníků“ ale druhou smluvní stranou viz. §2/5 zák. 274/2001. 

    • pan předseda, vodárna i přitakávající spoluvlastníci jsou tedy happy až na fakt že postupují protizákonně. S takovým stavem se pane „732912“ by jste neměl akceptovat tím spíše – pokud se uvedený bláznivý postup realizuje – podílet se na nákladech soukromé osoby – Vášho předsedy

    Takové polopatické vysvětlení mi připadá rozumnější, než odvádět pozornost nakusováním zda je zák. 274/2001 kogentní nebo ne, nebo zda „Kormorán“ či nějaký jiný „pták“ chápe něco nějak… kdovíjak

    Vložil Kormorán (bez ověření), 8. Květen 2013 - 14:00

    „… u budov, u nichž spoluvlastník budovy je vlastníkem bytu nebo nebytového prostoru jako prostorově vymezené části budovy a zároveň podílovým spoluvlastníkem společných částí budovy,^5) je odběratelem společenství vlastníků.“ 274/2001 Sb. § 2 odst. 5

    Použitá formulace žádný prostor pro nejasnosti neposkytuje.

    Vložil lake, 7. Květen 2013 - 20:12

    Celé kolečko s účtováním a zpětným účtováním, které popisujete, by mělo význam jedině pokud i SVJ bude plátcem DPH. Jinak to pro předsedu a jeho společnost nemá naprosto žádný smysl.

    Jste si jist, že jste pochopil předsedův plán? Raději se jej zeptejte znovu. Domnívám se, že svou vodu plánuje odebírat přímo od dodavatele, nikoliv prostřednictvím SVJ.

    lake

    Vložil Krobot (bez ověření), 7. Květen 2013 - 16:37

    VAK účtují podnikatelům stočné ze všech ploch např. dvora, zahrady…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".