Nové stanovy
Chci se zeptat jak poznat zda máme platné stanovy. Stanovy máme od založení SVJ 2005. Nic jsme od té doby neměnili. Zástupcem našeho společenství podle stanov je pověřený vlastník. Nyní provádíme přepis na nového pověřeného vlastníka a od soudu nám přišel dopis ať opravíme předsedu společenství nebo předsedu SVJ, ale musíme měnit i stanovy? Děkuji za odpověď
Název funkce
Nemusíte nic opravovat. Platí samozřejmě ten název funkce jednočlenného
statutárního orgánu, který je uveden ve stanovách právnické osoby. Hanka
a Manka na rejstříkovém soudu to asi nevědí. Je ovšem pravda, že název
„pověřený vlastník“ je od roku 2000 matoucí, protože
nejpraktičtější pro SVJ je neomezovat možnost volby pouze na vlastníky
jednotek.
Obsah stanov
Je všeobecně známo,že vzorové stanovy obsahovaly chyby už v době jejich
vydání. Dnes navíc není jejich obsah v souladu se zákonem o veřejných
rejstřících. Doporučuji upravit.
lake
Ono v tomto případě moc nezáleží na tom, co ví či neví Hanka a Manka. Návrh na zápis, změnu nebo výmaz zápisu ve veřejném rejstříku, které provádí soud, mohou být podány výlučně prostřednictvím elektronicky vyplněného formuláře na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti (tzv. „inteligentní formulář“). A tento formulář v případě individuálního (jednočlenného) statutárního orgánu společenství vlastníků neumožňuje jiný název funkce než předseda společenství vlastníků.
Odhaduji, že snazší než prosadit ponechání dosavadního názvu funkce bude prosadit, že ke změně stanov nebude třeba forma veřejné listiny. ;)
P.V.
Skutečně jste přesvědčen o tom, že „Návrhy na zápis, změnu nebo výmaz zápisu ve veřejném rejstříku, které provádí soud, mohou být podány výlučně prostřednictvím elektronicky vyplněného formuláře na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti (tzv. inteligentní formulář)“. Můžete mě odkázat na ustanovení zákona, který to nařizuje ?
Máte pravdu. Já Vás pochopil tak, že vylučujete zaslání v listinné podobě. Takže je to tak, že formulář vyplním elektronicky ale zaslat mohu v listinné podobě, případně i s přílohami.
Z formuláře generovaný pdf formát vytištěný na papír (následně opatřený ověřeným podpisem předsedy).
Ale pomalu se dostáváme off-topic.
P.V.
Pane P_V, Vaše tvrzení nebylo správné. Viz zákon o veřejných rejstřících:
304/2013 Sb. §22 (1) Návrh na zápis lze podat v listinné nebo elektronické podobě; (…) |
SVJ není oprávněno podat návrh, který by byl svým obsahem v rozporu se stanovami. Rejstříkový soud není oprávněn odmítnout návrh,který je v souladu se stanovami právnické osoby a s celostátně platnými právními předpisy.
Někomu se to může jevit jako bazírování, ale právě zde se ukáže, že SVJ(2000) podle ZoVB není možno považovat za zcela jinou právnickou osobu podle jiného zákona. Podle Ústavy, judikátů Ústavního soudu a platné legislativy České republiky platí, že SVJ(2000) není SVJ(2012).
Ministerstvomá tedy chybu ve formuláři. To nemá žádný právní význam.
lake
Vážený pane lake,
obvykle si velmi vážím osvěty, kterou na tomto portálu děláte a obdivuji Váš rozhled. Tentokrát však trvám na tom, že moje tvrzení v příspěvku, na který jste reagoval, je správné. V případě, že se domníváte něco jiného, citujte prosím, kde jsem tak podle Vašeho názoru učinil, a to kdekoliv v tomto vlákně. Připomínám, že sousloví „prostřednictvím elektronicky vyplněného formuláře na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti“ netvrdí nic o tom, že by tento formulář (návrh) nemohl být následně podán v souladu se zákonem v elektronické nebo v listinné podobě. Jsem přesvědčen, že nezpochybňujete mé tvrzení, že vytištěný a podepsaný formulář má listinnou podobu.
P.V.
Pane lake,
to co říkáte je pěkné, ale jak máme provést změnu pověřeného vlastníka, když systém Rejstříkové soudu použít funkci „pověřený vlastník“ neumožňuje? Přece se s ním nebudeme soudit, když nelze ani sehnat advokáta, který by byl téhož názoru jako Vy.
Změňte si prostě stanovy a namísto PV budete mít označení funkce „předseda společenství vlastníků“. Pak bude zápis v rejstříku v souladu se stanovami. Napsal jsem ostatně už, že název „pověřený vlastník“, který se v ZoVB objevil v roce 2000, je nelogický a zmatečný.
lake
V pořádku, ptala jsem se proto, protože jste ve svém prvním příspěvku uvedl pravý opak. Na otázku, zda je teba opravit pověřeného vlastníka na předsedu společenství nebo předsedu SVJ a změnit i stanovy jste odpověděl: „Nemusíte nic opravovat. Platí samozřejmě ten název funkce jednočlenného statutárního orgánu, který je uveden ve stanovách právnické osoby. Hanka a Manka na rejstříkovém soudu to asi nevědí… “
Poslední komentáře