Naklady na topeni - 1 byt ma podlahove topeni

Vložil p. Havjar (bez ověření), 10. Březen 2014 - 16:58 ::

Dobry den,

chcel by som Vas poprosit o radu. Sme maly bytovy dom (v Brne) o pocte 7 bytov (rok stavby 2012). V sklepe mame vlastny kotol na ohrev vody a topenie. 6 bytov ma klasicke topenie, 1 byt (2+kk) ma ale topenie podlahove (v obytnych miestnostiach) a klasicky radiator v kupelni. Jedna sa o podlahove topenie vodou, ktoru tiez ohrieva spolocny kotol.

Existuje nejaky sposob akym ferovo (alebo aspon v sulade so zakonmi) rozpocitat naklady na topenie? Vsetky byty maju instalovane pomerove indikatory na radiatoroch (v byte s podlahovym sa indikator teda nachadza len v kupelni).

Rozpocet nakladov s pouzitim indikatorov podla mna nie je celkom mozny kedze nezohladnuje podlahove topenie bytu 2+kk. Zatial sme postupovali s rozdelenim len na zaklade podlahovej plochy, ktore ale nie je celkom spravodlive.

Za akekolvek rady vopred dakujem.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil p. Havjar (bez ověření), 11. Březen 2014 - 10:25

    Vdaka za rady. Dohodnut by sme sa vedeli, ale jeden z bytov je stale vo vlastnictve developera, s ktorym je tazsia komunikacia. Je teda mozne, ze situaciu vyriesime az po predani toho posledneho bytu (v ktorom sa teda momentalne ani netopi).

    Jedna sa o to, ci je rozpocet len na zaklade podlahovej plochy v sulade so zakonom (a ci by sme obdobnym sposobom mohli rozuctovatat naklady na topenie aj do buducnosti). V momentalnej situacii si ale neviem predstavit iny prepocet (aj ked napr. pre developerov byt v ktorom sa netopi je to hodne nevyhodne a istotne bude mat namietky).

    Ako (naj)lepsie riesenie do buducna sa mi pozdavaju tie merace tepelnej pohody – skusim pozistovat financnu narocnost tohoto riesenia.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 10. Březen 2014 - 19:39

    u nás je stejná situace a děláme to následovně:

    1. neměřený byt (podlahové topení nebo odlišný radiátor) – průměrem nákl /m2 x plocha (topná) bytu
    2. ostatní (stejné radiátory), měřené – standardně dle metodiky pro poměrové měření
    Vložil ML (bez ověření), 10. Březen 2014 - 19:00

    Ve vašem případě bych uvažoval o měřičích tepelné pohody, které se instalují ne na topení, ale na zeď a spravedlivě zahrnují i prostup tepla přes zdi. Dělá je třeba firma Maddalena.

    Vložil X (bez ověření), 10. Březen 2014 - 17:56

    V souladu se zákonem č. 67/2013 Sb. je možná dohoda všech o způsobu rozúčtování nákladů na teplo k vytápění. Vás je jen 7, jste schopni se na něčem dohodnout? Pokud k dohodě nedojde, pak vám nezbude než postupovat podle vyhlášky. Nejlépe najmout na to odbornou firmu, nějak laicky ten problém těžko vyřešíte.

    Poznámka. Pokud udržujete stejnou teplotu (+/-) ve všech obytných místnostech v souladu s vyhláškou, pak je rozúčtování podle plochy víceméně spravedlivé (teplota se měří speciálním teploměrem – černá tepelně vodivá koule, která zahrne i vliv sálavého tepla; případně se měří teplota vzduchu s korekcí sálání stěn). Chce to ale určitou kázeň a odpovědně topit a větrat. Na jiných teplotách a tím i rozúčtování se můžete dohodnout.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".